ELKRISEN: Stänger och ställer in

2022 10 09

Följderna av att elpriserna sticker i väg drabbar fler och fler. Nu tar pastoraten till nya grepp.

VI har hört om företagare som tvingas lägga ner och privatpersoner som tvingas spara och kanske rentutav flytta.

Nu rapporterar flera svenska pastorat att de måste stänga eller åtminstone skruva ner värmen i flera kyrkor på grund av att uppvärmningskostnaderna skenar.

Har aldrig skett förut

– Nu stänger vi helt och det har vi aldrig gjort förut, framhåller domprost i Skara pastorat, Robert Lorentzon, till SVT.

I pastoratet finns 16 kyrkor som normalt hålls öppna. Nu stänger man elva av dem.

Av de fem som fortsatt kommer att kunna ta emot besökare sänker man värmen med två grader.

Inte bara i Skara tar man till den här extraordinära åtgärden. Exakt hur många av Sveriges kyrkor som agerar så här är oklart, eftersom varje församling och pastorat fattar egna beslut, utan inblandning från stiften.

Sänkt temperatur i Karlstad

– Jag tror att fler kommer att följa Skaras exempel, säger Lorentzon till kanalen som har stämt av med ytterligare stift.

I Karlstad, till exempel, framkommer att temperaturen i Gud hus sänks överlag. Av stiftets runt 170 kyrkor kommer i runda slängar tio procent ha värmen på som normalt.

Många av högtiderna de senaste åren har flyttats till församlingshemmen, vilket har gjort att Karlstads stift har minskat energianvändningen enormt. Man räknar med att den minskat med en miljon kilowattimmar per år.

I Skara stift hoppas man kunna öppna kyrkorna normalt igen när vårvärmen kommer.

Ljusfestival ställs in

Det är inte bara kyrkorna som tvingas till åtgärder i spåren av Sveriges energikris.

Malmö stads tilltänkta ljusfestival i Nyhamnen, By light, ställs in.

– Vi måste göra en insats och spara energi, poängterar Tobias Nilsson, direktör på fastighets - och gatukontoret, till Sydsvenskan.

Foto: J Florbrant

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


16 januari 2026

”Trump skämtade bara” – Vita husets besked

2026 01 16

Donald Trump har ännu en gång fällt en kommentar som väckt reaktioner.

President Trump kommer nästan dagligen med uttalanden som skapar stora rubriken.

Nu tonar Vita huset ner en kommentar från presidenten – om att ställa in nästa val.

Uppseendeväckande kommentar

I november håller USA mellanårsval, vilket ofta brukar bli en tuff prövning för den sittande presidenten.

I en intervju på torsdagen sade Trump att man kanske inte borde hålla något val över huvud taget, rapporterade Reuters.

– Vi har gjort så mycket att, när man tänker efter, finns det inget behov av att hålla val, sade Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren kom i samband med att Trump reflekterade över sittande presidenters svårighet att få bra resultat i mellanårsvalet.

– Det är ett psykologiskt fenomen. När du vinner presidentvalet förlorar du mellanårsvalet, sade den amerikanska presidenten innan han fällde kommentaren om att valet kanske inte behövdes.

Vita huset menar nu att Trumps uttalande var menat som ett skämt.

LÄS OCKSÅ: Trump hotar omvärlden - "Gör det om de inte håller med"

”Skämtade bara”

Enligt Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt var uttalandet bara ett skämt.

– Presidenten skämtade bara, säger Leavitt.

– Han sade, ”Vi gör ett så bra jobb, vi gör allt som amerikanerna ville, kanske borde vi bara fortsätta." Men han talade skämtsamt, understryker Vita husets pressekreterare.

När skämtet ifrågasätts av en reporter blir Leavitt upprörd.

– Bara någon som du skulle ta det så allvarligt och ställa en fråga på det sättet, sade hon till reportern, enligt New Republic.

Trump har dock fällt liknande kommentarer tidigare, rapporterar Iltalehti.

I samband med ett partimöte i Washington i januari, riktade han hård kritik mot Demokraterna och frågade sig varför ”vi överhuvudtaget måste konkurrera med dessa människor”.

Han sade också att han inte kommer att tala högt om att ställa in valet, eftersom media då skulle beskriva honom som en diktator, enligt tidningen.

Utöver detta har Donald Trump också vid flera tillfällen antytt att han vill ställa upp för en tredje mandatperiod. Andra gånger har han emellertid dementerat detta.

Trump kan dock inte kandidera en tredje gång, eftersom USA:s konstitution gör gällande att en person bara får inneha presidentposten i totalt två mandatperioder.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: EU gör sig redo - ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen