13 mars 2026

ELKRISEN: Myndighet ger besked – så ska Sverige klara historisk omställning

2022 12 15

Sveriges elbehov kan dubbleras på bara tio år. 

Det fastslår Energimyndigheten i en ny rapport.

– I det högsta spannet ökar årsbehovet till 280 TWh redan 2035 för att nå 370 TWh 2045, uppger myndigheten.

Ökningen till 280 TWh är en fördubbling jämfört med dagens användning på 140 TWh.

Utredningen tittar på en rad strategiskt viktiga frågor för samhällets elektrifiering – bland annat framtida elbehov, elsystemets kapacitet, infrastruktur för laddning och vätgas, utbyggnadstakten för elnät och elmarknadens utveckling.

– Elektrifieringen av samhället är en historisk strukturomvandling som påverkar i princip alla delar av samhället. Den skapar stora möjligheter till hållbar utveckling för klimatet och till att skapa nya jobb i innovativa och konkurrenskraftiga svenska företag, säger Robert Andrén, generaldirektör på Energimyndigheten.

”Har goda möjligheter”

För att nå målet krävs en ”historisk stor omställning”, uppger Energimyndigheten.

–  Utbyggnad av elnät och produktion ställer mycket stora krav på kompetens och resurser när tillgång på personal, material och råvaror ska säkerställas, skriver myndigheten.

Martin Olin, projektledare på Energiföretagen,  konstaterar att det finns flera stora utmaningar som måste åtgärdas om Sverige ska nå målet.

Oavsett hur mycket elbehovet kommer att öka så kommer cirka 110 TWh av dagens elproduktion fasas ut till 2045, rapporterar Tidningen Energi.  

– Vi har en teknikneutral inställning. De kraftslag som har bäst affärsmöjligheter kommer att växa. Det viktiga är att marknaden får rätt förutsättningar och att vi kan röja hinder för ny kraftproduktion. Det gäller till exempel tillståndstider för vindkraft och elnät, frågetecknen kring vattenkraftens miljöprövning och att värna kraftvärmen, säger Martin Olin till tidningen.

Vindkraft får avgörande roll

Enligt Energimyndigheten kommer landbaserad vindkraft bli avgörande för att klara av det ökade elbehovet på kort sikt. 

Energikällan beräknas stå för den största delen av ny elproduktion fram till 2035.

– Till 2045 är potentialen hög för både havsbaserad vindkraft samt kärnkraft, tillägger myndigheten.

Generaldirektör  Robert Andrén är positiv, trots att Sveriges elbehov väntas öka ordentligt.

–  Sverige har goda möjligheter att möta framtidens ökande elbehov. Utmaningarna ligger i att som samhälle hantera intressekonflikter, skapa de spelregler och ta de beslut som är nödvändiga för vägvalen i klimatomställningen, framhåller Robert Andrén.

Fakta Energimyndighetens utredning

Utredningen visar att:

- På lång sikt väntas elbehovet öka i spannet 210–370 TWh till år 2045. Det stora spannet beror på att det framtida behovet beräknats på olika möjliga scenarios för samhällsutvecklingen och den stora potentiella effekten av ett antal planerade stora industrisatsningar som ännu ligger i framtiden.

- På kort sikt ligger ett ökat elbehov i det övre spannet på 280 TWh till år 2035, vilket är en fördubbling jämfört med dagens användning på 140 TWh. Det innebär behov av en historiskt snabb utbyggnadstakt av elproduktion och elnät för att möta ett snabbt ökande behov.

- Fram till 2035 bedöms landbaserad vindkraft stå för den största delen av ny elproduktion, till 2045 är potentialen hög för både havsbaserad vindkraft samt kärnkraft.

- Utmaningar som måste lösas för att säkra produktion och distribution i nivå med ett elektrifierat samhälles behov är bland annat acceptansfrågan för både ny produktion och nya elnät.

- För att skapa förutsättningar för omställningen behöver ledtiderna i alla processer kortas. Det gäller så väl för elproduktion, som elnät på alla nivåer inklusive förutsättningar för utbyggnaden av laddinfratruktur.

- Elmarknaden behöver utvecklas för att säkerställa en välfungerande marknad, som ger långsiktiga spelregler och rätt signaler till aktörer och som bidrar till ett effektivt system för att kunna möta samhällets behov på kort och lång sikt.

- En historiskt stor omställning och utbyggnad av elnät och produktion ställer mycket stora krav på kompetens och resurser när tillgång på personal, material och råvaror ska säkerställas.

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


Oväntad väderprognos i Sverige – inte hänt sedan 2013

2026 04 29

Nu kommer glädjande nyheter för alla som längtar efter sommarvärmen.

Enligt en färsk prognos från vädertjänsten Klart ser maj ut att bli ovanligt varm. Klarts meteorolog Lasse Rydqvist drar paralleller till maj 2013, som bjöd på riktigt varmt väder i stora delar av landet.

Som varmast uppmättes 30,6 grader i Eftra-Broen under den rekordvarma månaden 2013.

Nu kan alltså maj 2026 bjuda på liknande högsommarvärme. Särskilt slutet av månaden väntas bli ovanligt varm.

– Signalerna i utblicken påminner delvis om maj 2013, med en mer tveksam start och bättre chans till varmare väder senare, framhåller Rydqvist.

– Den viktigaste förändringen jämfört med tidigare signaler är att kylan inte längre ser ut att få samma breda utbredning över Sverige. I stället lutar maj nu mer åt en månad med bakslag främst i början, men där den senare delen domineras av varmare luft.

Högsta sedan 1800-talet

I maj 2013 slogs flera värmerekord i Sverige.

– Månadens sista dag bjöd på högsommarvärme med upp till 30 grader varmt i norra Norrland. Ett antal stationer i Norrland uppmätte de högsta majtemperaturerna sedan mätningarna startade på 1800-talet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Då kommer värmen

Enligt prognosen blir det som varmast i slutet av maj.

Men sommarvärmen gör entré redan i början av månaden. Under första maj kan det bli uppemot 25 grader i östra Götaland, enligt SMHI:s prognos.

Värmen ser dock inte ut att bli långvarig. Redan under helgen väntas betydligt svalare väder i hela landet.

– På söndag och i början av nästa vecka förskjuts den varmaste luften ännu mer åt sydost, bort från Sverige. I gränszonen till den kyliga luften som nu tagit sig in över norra Sverige ser ett regnområde ut att passera över främst Svealand, sydligaste Norrland och norra Götaland under natten mot söndag, berättar SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

LÄS OCKSÅ: Minst sju döda i Moskva

Foto:

Text: Redaktionen


28 april 2026

Lösgodissuccé bakom ny storsatsning – ska säljas på Ica

2026 04 29

Cloetta presenterar flera nyheter i sortimentet.

Sverige ligger i den globala toppen när det gäller godis.

Få andra länder kan konkurrera med svenskarna när det gäller konsumtion av lösgodis.

Nu presenterar Cloetta flera nyheter. Bland annat kommer en succé från lösgodishyllan paketeras om.

Det handlar om en produkt som ingår i det klassiska Malaco Zoo som kommer till butikshyllorna i ett nytt format hos både Ica, Axfood och Coop.

– I slutet av 2025 lanserades Malaco Foamy Monkeys i CandyKings lösgodissortiment, med smakinspiration hämtad från det ikoniska originalet, uppger Cloetta.

– Produkten blev snabbt en succé bland konsumenter som söker nya varianter av välkända smaker, och nu breddas tillgängligheten ytterligare när Foamy Monkeys även lanseras i påse inom Malaco‑sortimentet.

Malaco Foamy Monkeys kommer i både en sur och en söt variant. 

LÄS OCKSÅ: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

Samarbete med Trocadero

Ytterligare en nyhet rullas ut från Cloetta i maj.

Tidigare i år avslöjades ett samarbete mellan Cloetta och Spendrups Trocadero.

Nu rullas en ny godssort ut.

– Resultatet är en lekfull mixpåse med en nostalgihöjande trio av smaker – Trocadero, jordgubb och cola, uppger Cloetta.

Lanseringen av det nya samarbetet har väckt stor uppmärksamhet, och fler samarbeten är på gång.

– Cloetta väljer samarbetspartners med stor omsorg, och under 2026 kommer vi att introducera flera spännande samarbeten där våra uppskattade varumärken tar sig nya uttryck – men med samma höga produktkvalitet som våra kunder och konsumenter förväntar sig av oss, säger Helena Wallentin, skandinavisk marknadsdirektör för Cloetta, i ett uttalande.

Fler lanseringar

Inom Gott & Blandat kommer också en ny smak som gör entré under maj månad.

Fruity Bites, som är vegansk och har en smak av bland annat persika, vattenmelon och grapefrukt

– Även förra årets succé, Läkerol Hot Pepper, kommer tillbaka i begränsad upplaga och finns att tillgå i utvalda butiker mellan maj 2026 och februari 2027, uppger Cloetta.

LÄS OCKSÅ: "Luktar 2008 igen" - tidigare banktoppen varnar

Foto: Hemmakväll

Text: Redaktionen