ELKRISEN: Direkt uppmaning till svenska folket

2022 11 30

En tillfällig stängning av kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3 och en kallfront som förväntas dra in över Sverige.  

Det är två faktorer som kommer att leda till ännu dyrare elpriser de kommande veckorna, rapporterar SVT Nyheter.

Nu reagerar Svenska kraftnät.

”Sprid ut elförbrukningen”

Myndigheten, som förvaltar svenska statens stamnät för elkraft och är systemansvarig för elförsörjningen i Sverige, utfärdar en direkt uppmaning till svenska folket.

I likhet med pandemin är rekommendationen återigen att ”plana ut kurvan”.

– Här handlar det dock om att försöka sprida ut elförbrukningen, så att den inte sker på de timmarna då användningen brukar vara som högst, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät, i SVT:s Aktuellt.

Enligt driftchefen är åtgärden nödvändig för att sänka priset på svenskarnas elförbrukning.

– Gör vi det här så gör vi en tjänst, både för oss själv, för elräkningen, för elsystemet och i förlängningen också för miljön, säger Pontus de Maré.

”Stor påverkan”

Om svenska folket följer uppmaningen och sprider ut sin elförbrukning kommer det att få en ”stor påverkan” på elpriserna.

Det betonar Pontus de Maré.

– Det får stor påverkan. Om vi tittar på de effekter där till exempel risken för väldigt höga elpriser är stor och i extremfall kan leda till bortkoppling, så får det här en väldigt stor effekt. Skulle vi bara flytta förbrukningen med några få procent så minskar det risken mycket, säger Svenska kraftnäts driftchef till SVT.

Styrs av tillgång och efterfrågan

När efterfrågan är hög, eller utbudet minskar, så stiger elpriserna.

De timmar då flest använder el är dyrast, vilket normalt är på morgonen och under sen eftermiddag/tidig kväll, uppger Energimarknadsinspektionen.

Myndigheten utfärdar tre konkreta tips för att flytta elanvändning till timmar med lägre pris:

- Teckna ett timprisavtal hos en elhandlare eller kontakta ditt elnätsföretag för att se om du kan få en elnätstariff där priset varierar beroende på när du använder din el.

- Ha en elmätare som mäter din elanvändning varje enskild timme (det får du kostnadsfritt av ditt elnätsföretag om du tecknat ett timprisavtal).

- Ha möjlighet att flytta elanvändning till timmar då priset är lågt (allt fler elhandlare och andra aktörer erbjuder teknik och tjänster för detta).

Foto: Svenska Kraftnäts systemutvecklingsplan

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen