EKONOMI: Viktig uppmaning till alla i en parrelation – “Vänta inte”

2024 05 28

De ekonomiska svårigheterna ställer till med problem på många olika sätt.

Och ett av de problemen har Nordax Bank observerat i en ny rapport.

Svenska pars ekonomiska ojämställdhet innebär att många kvinnor känner sig låsta i relationer.

Rapporten visar att var femte kvinna har stannat i en relation längre än planerat på grund av bostadssituationen och det ekonomiska läget.

Det rapporterar TV4.

“Vänta inte”

I samband med det går bolåneexperten Linda Werdi ut med en viktig uppmaning till alla som lever i en parrelation.

Hon uppmanar alla par att prata om ekonomin och relationens framtid.

– Vänta inte med att prata med varandra om det här, vi vill inte att man pratar om det när det är för sent, säger hon till TV4.

Även männen påverkas i viss utsträckning, där sju procent inte vill lämna relationen då de är rädda att partnern inte kan hitta ett nytt boende.

“Tråkiga siffror”

I rapporten understryker Nordax Bank att utvecklingen inte går åt rätt håll.

– För fjärde året i rad visar rapporten tråkiga siffror gällande kvinnors trygghet på bostadsmarknaden. Var femte kvinna, 19 procent, har känt att de inte har kunnat lämna en relation på grund av boendesituationen

Svårt att hitta boende

En annan sak som framgår är att många som separerat och flyttat ut har svårt att hitta nytt boende.

– I årets undersökning uppger nästan var tredje person, 30 procent, som har separerat från en partner och flyttat till ett nytt boende att de har haft svårt att hitta ett nytt boende som matchar behoven. Det är en ökning med 8 procentenheter på fyra år, framhåller Nordax Bank.

Tvingats ställa om

De senaste årens ekonomiska tumult har lett till allt större ekonomisk otrygghet i samhället och lågkonjunkturen har inneburit såväl ekonomiska som sociala problem.

– Det är framförallt medelinkomsttagarna som värdesätter ekonomisk trygghet mest. Kanske påverkat av att det i stor utsträckning är just medelinkomsttagarna som har tvingats ställa om mest under lågkonjunkturen.

Foto: Dương Hữu

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen