EKONOMI: Tungt besked för dem med höga lån

2022 10 09

Finansinspektionens generaldirektör tror inte på slopade amorteringskrav.

Många svenska hushåll lever på marginalerna på grund av inflation och stigande räntor.

Bland dem och en del andra har röster för slopat amorteringskrav på lån hörts allt tydligare.

Men Finansinspektionens generaldirektör, Erik Thedéen, är väldigt tydlig när han signalerar att det inte är en klok åtgärd. Han kallar det tvärtom en ”väldigt dålig åtgärd”.

De flesta partierna överens

Å ena sidan vill de partier som håller på att sätta samman en regering göra det lite enklare för dem som lever med väldigt små marginaler.

Bland riksdagspartierna är alla eniga kring att något måste göras för att lindra smällen för dem med höga lån.

Mest osäkert är det hos Socialdemokraterna. De kunde när SVT ställde frågan strax före valet inte ge något entydigt besked på frågan.

L tydligt för

L däremot var tydliga:

– Så snart som möjligt hoppas jag att vi har en modell att presentera, säger Liberalernas ekonomisk-politiska talesperson Mats Persson till SVT. 

Men å andra sidan hintar alltså generaldirektören att lättnader inte är en smart väg att gå för att få bukt med svensk ekonomi.

Till kanalen understryker han två orsaker till det.

Två argument för avslag

Dels den riktlinje som Riksbanken har tagit, nämligen att strama åt svensk penningpolitik.

Att åtgärden slopade amorteringskrav infördes under pandemin var nåt som var rimligt då.

– Nu är det ett annat läge, framhåller han till kanalen.

Och fortsätter:

– Att använda amorteringsverktyget i samma riktning som under pandemin vore helt enkelt en felaktig åtgärd.

Bara halva Sverige berörs

Dels att problemet bara gäller ”halva Sverige”:

– Det är bara hälften av de svenska hushållen som har bolån, och oftast är det de med ganska goda inkomster.

Men än är inget definitivt besked i frågan fattat. Det ska tas den 14 oktober när Finansinspektionen har sin ekonomiska analys klar.

Klart är att både nuvarande riksbankschef, Stefan Ingves, och hans efterträdare, Erik Thedéen, har samma tankegångar. Ingen av dem tror att slopade amorteringar skulle göra svensk ekonomi bättre.

Foto: R Ledbetter

Text: Redaktionen


31 mars 26

Chockuppgifter om Trump – Vita huset förnekar

2026 03 31

Vita huset anklagas för mörkläggning.

Vita huset anklagas för att ha undanhållit mycket känsliga dokument om president Donald Trump.

Dokumenten påstås innehålla chockerande uppgifter om presidenten, rapporterar New York Post, som är en konservativ tidning.

Vita huset nekar bestämt till uppgifterna.

”Motbjudande påståenden”

Det rör sig om ett 37 sidor långt FBI-dokument som ingår i Epsteinutredningen, enligt tidningen.

Dokumentet sägs bestå av en utredning angående en kvinnas påstående att Jeffrey Epstein har tvingat henne att ge Trump oralsex när hon var 13 år.

Trump-administrationen menar att anklagelserna är ”helt ogrundade”.

FBI uppges ha tagit del av kvinnans anklagelser vid ett förhör 2019. Bevis mot Trump har dock inte framkommit.

De 37 sidorna innehåller enligt tidningen ”motbjudande påståenden” om att Epstein började misshandla kvinnan under ett besök på Hilton Head Island när hon var 13 år, och sedan tvingade henne att utföra oralsex på Trump.

Händelserna ska ha inträffat under 80-talet, enligt anklagelsen.

Anklagas av kongressledamöter

Kongressledamöter anklagar Vita huset för att ha försökt mörka anklagelserna.

Den demokratiska senatorn Sheldon Whitehouse hävdar att justitiedepartementet ”håller undan” utredningsmaterial som avslöjar mer om ”vad som verkligen hände”.

Anklagelserna finns dock redan med i andra dokument som har offentliggjorts, enligt tidningen.

Där framkommer det att kvinnan anklagar Trump för att ha tryckt sitt könsorgan mot hennes ansikte, och hon uppger att hon bet Trump i penisen för att ta sig ur situationen, rapporterar Iltalehti.

Det finns inga bevis för att kvinnan har träffat Epstein eller Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland

”Stödda av noll bevis”

Men demokratiska politiker hävdar ändå att Vita huset försöker mörklägga.

– Vi bevittnar en Vita husets mörkläggning av allvarliga anklagelser mot presidenten av en överlevare, säger demokraten Robert Garcia till tidningen.

Demokrater har också krävt att Trump bör tvingas att vittna inför kongressen.

Vita huset avfärdar alla anklagelser kraftfullt.

De beskriver kvinnans anklagelser som ”grundlösa” och ”stödda av noll bevis”.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


31 mars 26

Lavinartad ökning av allvarlig sjukdom i Sverige

2026 03 31

En kronisk sjukdom ökar kraftigt i Sverige.

Kronisk tarminflammation är en sjukdom som blir allt vanligare i hela världen.

Särskilt i Sverige är talen mycket höga, enligt en specialistläkare.

Bland barn har antalet drabbade nästan fördubblats de senaste decennierna.

”Kan vara något vi äter”

I kategorin inflammatoriska tarmsjukdomar ingår Crohns sjukdom och ulcerös kolit.

Det handlar om autoimmuna sjukdomar där immunförsvaret attackerar tarmen, rapporterar TV4.

Sverige har bland de högsta talen av antal drabbade, uppger Rana Eizad, specialistläkare i internmedicin.

Forskning från Danmark om barn som har insjuknat mellan 1978 och 2020 visar på en trefaldig till fyrfaldig ökning. Från fyra per 100 000 barn före 1990, till 15 barn per 100 000 idag.

Orsakerna tros vara flera. Genetik har en stor påverkan, men även exempelvis vår kosthållning kan göra att sjukdomen blir vanligare.

– Troligtvis kan det vara något vi äter, den västerländska kosten som vi har. Tillgången till läkemedel och antibiotika har pekats ut som en bov, säger Rana Eizad till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

”Ska söka vård”

Vanliga symptom är att man har diarré och blod i avföringen.

Man kan också drabbas av ont i magen och magknip efter en måltid, enligt vårdsajten 1177.

Viktminskning och trötthet är andra vanliga symtom.

– Har man blod i avföringen ska man söka vård. Det brukar vara hemorrojder eller tarmfickor, men det ska man inte spekulera i, säger Rana Eizad till kanalen.

Det kan ibland vara svårt att skilja mellan ulcerös kolit och Crohns sjukdom, som båda är inflammatoriska tarmsjukdomar, enligt 1177.

– Vid Crohns sjukdom kan hela mag-tarmkanalen bli inflammerad, och inte bara tjocktarmen och ändtarmen, uppger vårdsajten.

Sjukdomarna kan också skiljas från IBS såtillvida att blod i avföringen inte är ett symptom på IBS.

Inflammatoriska tarmsjukdomar är besvärliga, men kan behandlas.

– Crohns sjukdom går inte över, men med behandling kan du leva i stort sett som vanligt, skriver vårdsajten, och noterar samma sak om ulcerös kolit.

LÄS OCKSÅ: Eljätte betalar tillbaka pengar till kunder

Foto: O. Marketing

Text: Redaktionen