16 november 2025

EKONOMI: Svenskarna helvänder – “Värsta sedan finanskrisen”

2025 01 06

Det ekonomiska läget är alltjämt tufft i Sverige.

Ekonomin har inte återhämtat sig från det höga ränteläget och inflationen som urholkade konsumenternas plånböcker.

Många olika indikatorer pekar fortfarande på att svensk ekonomi befinner sig i en tuff sits.

En av dessa är hur många nya företag som skapas i landet.

Svenskarna helvänder

Enligt statistik från Bolagsverket som har sammanställts av Visma framgår att nyföretagandet är mycket lågt i Sverige.

Så sent som 2021 låg antalet nystartade företag på en rekordnivå, men svenskarna helvänder och det är numera mycket få som känner sig villiga att starta eget.

Faktum är att det enligt Visma är den lägsta nivån sedan finanskrisen.

“Mycket allvarligt”

Sedan rekordåret 2021 har antalet nystartade företag sjunkit med en fjärdedel. 

2024 startades 57 400 nya företag i Sverige. Nyföretagandet har inte varit så lågt sedan finanskrisen 2009.

– Fyra av fem jobb skapas i små och medelstora företag. Därför är det mycket allvarligt att nyföretagandet är det lägsta sedan finanskrisen 2009, säger Boo Gunnarson, företagarexpert på Visma Spcs.

– Nu behöver regeringen visa att man menar allvar med att bygga Sverige rikare och tryggare genom att ge småföretagen rätt förutsättningar för att kunna växa och anställa.

Färre drömmer om det

Förra året registrerades 57 400 nya företag i Sverige. 

Det är det lägsta antalet nya företag sedan finanskrisen 2009 då 54 700 nya företag startade. 

Nyföretagandet har rasat med en fjärdedel, 27 procent jämfört med rekordåret 2021 då 78 700 nya företag startade.

– Enligt Sifo/Verianundersökningar som Visma Spcs genomför årligen, drömmer allt färre svenskar om att starta eget. Andelen som drömmer om att ta steget till eget har sjunkit från 33 procent 2021 till 27 procent 2024, framhåller Visma i ett pressmeddelande.

– Ett av de vanligaste skälen till att inte förverkliga sin företagsdröm är att den ekonomiska tryggheten för småföretagare upplevs vara sämre än den för anställda. 

Det måste göras

Boo Gunnarson förklarar vidare vad som nu måste göras.

– För att säkra jobb och skatteintäkter måste landets kommuner erbjuda vägledning, främja samarbete och skapa ett gynnsamt företagsklimat så att fler vågar förverkliga sin dröm om att starta eget.

Foto: S. Graham

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


2 april 2026

Jättekrasch – kan bli slutet för Orbán

2026 04 02

Den 12 april – om bara tio dagar – går det ungerska folket till valurnorna.

Då står det mellan Viktor Orban och Peter Magyar.

Tisza-partiets utmanare leder över Orban i de senaste opinionsundersökningarna.

Samtidigt kraschar nu Orbans kronjuvel – telekom-och försvarsjätten 4IG Nyrt – på den ungerska börsen.

Det bedöms vara ett tecken på vad som komma skall, rapporterar Bloomberg.

Jättekrasch

Bloomberg skriver att det faktum att 4IG Nyrts aktie har halverats jämfört med toppen förra året indikerar att Orban kan vara på väg att förlora.

Aktiekursen har sjunkit samtidigt som Orbans resultat i opinionsundersökningarna blivit värre.

József Péter Martin vid antikorruptionssmedjan Transparency International säger att bolag i Ungern inte i första hand lyckats tack vare konkurrens.

Istället är det statlig finansiering och regulatoriskt stöd som gäller.

“Skolexempel”

Så här låter det från József Péter Martin:

– 4IG är ett skolexempel på Ungerns statsanknutna ekonomiska modell, säger han.

Läs mer: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

Snart är det dags

Den tolfte april beger sig ungrarna till vallokalerna.

Ungerns center-högerparti Tisza utökade sin ledning över premiärminister Viktor Orbans styrande Fidesz inför valet, rapporterar Reuters.

Detta enligt två opinionsundersökningar som presenterades på onsdagen.

Mätningarna visar

Magyars Tisza hade stöd av 56 procent av de bestämda väljarna, en ökning från 53 procent i början av mars.

Samtidigt fick Orbans Fidesz stöd av 37 procent, vilket är en minskning från 39 procent för tre veckor sedan, enligt en mätning från 21 Research Centre.

En annan mätning som publicerades under tisdagen, utförd av Zavecz Research, visade att Tisza utökade sin ledning till 13 procentenheter bland de bestämda väljarna, upp från 12 procentenheter i en mätning från februari.

Läs mer: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig”

Foto: © European Union 2024 - Source EP - Philippe Buissin

Text: Redaktionen