5 november 2025

EKONOMI: Svenska folket slår bottenrekord – värre än någonsin

2023 08 30

Svenskarnas skulder ökar lavinartat.

Allt fler obetalda räkningar skickas till Kronofogden och svenska folkets skuldberg är nu större än någonsin.

Det visar ny statistik från Kronofogden för årets första månader.

”Oroande utveckling”

– Det märks tydligt att många har svårt att få pengarna att räcka. Vi har fått in fler krav och betydligt högre skuldbelopp jämfört med tidigare år. Det handlar om räkningar till inkassobolag och banker, men också kostnader för boende och el. Det är en oroande utveckling, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden.

Under det första halvåret av 2023 har Kronofogden fått in över 609 000 krav på obetalda skulder, så kallade ansökningar om betalningsföreläggande.

En kraftig ökning.  

Under samma period 2022 inkom cirka 545 000 krav.

– En ökning med drygt 12 procent. Antalet berörda personer har ökat med omkring sex procent till cirka 268 000, rapporterar Kronofogden.

Skuldbeloppen ökar

Skuldbeloppen i kraven har blivit allt högre under flera års tid och nu accelererar utvecklingen enligt Kronofogden. 

– Jämfört med första halvåret 2022 har det totala skuldbeloppet ökat med 3,8 miljarder kronor, eller 35 procent, till 14,6 miljarder kronor – den högsta siffran någonsin, framhåller myndigheten.

Det är framför allt skulder mellan  100 000 och 500 000 som driver på ökningen. Dessa skulder har ökat med 2 miljarder kronor jämfört med samma period i fjol, vilket är mer än hälften av den totala ökningen av skuldbeloppet.

Enligt Kronofogden är skulderna ofta kopplade till olika typer av lån utan säkerhet.

– Det finns tecken på att långivarna inte alltid gör tillräckligt bra bedömningar av människors ekonomi innan de beviljar ett lån, säger Davor Vuleta.

Så kan det starta

Nästan hälften av skulderna är från början på mindre än 3 000 kronor, inklusive avgifter.

– En mindre skuld växer snabbt när den kommer till oss. Det kan bli starten på en långvarig skuldsättning, framhåller Davor Vuleta.

Han uppmanar personer som har svårt med ekonomin att agera direkt för att minska konsekvenserna och undvika att skulderna skickas till Kronofogden.

– Kontakta genast den du är skyldig pengar om du inte kan betala. Vi vet att det är tufft att prata om sina ekonomiska problem, men vårt råd är att våga be om hjälp. Prata med familjen eller kommunens budget- och skuldrådgivare som kan hjälpa dig med vägledning. Det är gratis och du kan vara anonym.

Fakta obetalda skulder till Kronofogden 2023

- Antalet mål har ökat i alla åldersgrupper, men den största procentuella ökningen, 18 procent, har skett bland äldre över 65 år. I den yngsta åldersgruppen 18–25 år är motsvarande ökning 1 procent.

- Störst ökning av antalet mål i landet syns i Östergötlands län (+22 procent) och lägst i Örebro län (+3 procent).

- Störst ökning av skuldbeloppet har skett i åldersgrupperna 35–44 samt 45–54, här har beloppet ökat med 1,2 respektive 1 miljard kronor.

- Medianskulden är störst i Västmanland (3 400 kronor) och lägst i Västerbotten (1 800 kronor).

Källa: Kronofogden

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


14 november 2025

JUST NU: Donald Trump sätter deadline

2025 11 14

Donald Trump sätter en deadline.

President Donald Trump är känd för att ofta sätta deadlines, alltså tidsfrister.

Nu har den amerikanska presidenten ännu en gång gått ut med en deadline – som inträffar sent på fredagskvällen, svensk tid.

Trump sätter deadline

Donald Trump har hotat att stämma tv-kanalen BBC efter en hårt kritiserad dokumentär, där ett tal av Trump har klippts om på ett vilseledande sätt.

BBC har bett om ursäkt – men har samtidigt sagt att man inte kommer att betala ut några pengar till Trump.

Nu kräver dock Trump att kanalen kompenserar honom ekonomiskt – senaste klockan 23 på fredagskvällen, svensk tid, rapporterar TV2.

– Trump kommer att stämma BBC om de inte betalar honom senast klockan 23, rapporterar kanalen.

– Tillsammans med hotet om en stämning gav Trump BBC en tidsfrist till klockan 23 för att svara på begäran, enligt rapporten.

Har bett om ursäkt

Donald Trumps advokater hotar med att stämma BBC på en miljard dollar, om den amerikanska presidenten inte kompenseras för kanalens misstag.

Bråket handlar om en dokumentär som sändes i oktober 2024, en vecka före det amerikanska presidentvalet.

Dokumentären handlade om stormningen av Capitolium, men har fått hård kritik för att Trumps tal klipptes ihop på ett vilseledande sätt.

BBC har bett om ursäkt men samtidigt avvisat krav på ekonomisk kompensation.

BBC:s generaldirektör och nyhetschef har också avgått till följd av skandalen.

”Svårt för Trump att begära kompensation”

Trumps hot om att stämma BBC har väckt starka reaktioner.

Den brittiska politikern Sir Ed Davey har uppmanat Storbritanniens premiärminister Keir Starmer att ringa Trump och be honom dra tillbaka hotet om stämning, enligt kanalen.

Trots att BBC har medgett felet och bett om ursäkt, kan det bli svårt för Trump att vinna i en rättslig prövning, uppger den danska kanalens korrespondent, Jesper Steinmetz.

Dokumentären har nämligen aldrig sänts i USA. Det kan därför bli svårt för Trump att begära ekonomisk kompensation.

– Så han kan inte påstå att dokumentären har påverkat några väljare innan de gick och röstade. Det är en viktig punkt. Därför har Donald Trump med största sannolikhet inget fall, säger Jesper Steinmetz till kanalen.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


JUST NU: Fredrik Lindström i stor protest – imorgon lördag

2025 11 14

”På spåret”-stjärnan Fredrik Lindström deltar i en stor protest.

Fredrik Lindström är en folkkär tv-personlighet som bland annat är känd som domare i SVT:s långkörare ”På spåret”.

På lördag kommer Lindström att delta i en stor protest – och hålla tal inför demonstranterna.

Tv-stjärnan demonstrerar – och håller tal

Komikern, språkvetaren och tv-profilen Fredrik Lindström kommer från Eskilstuna.

På lördag besöker han sin gamla hemstad – för att demonstrera, rapporterar Ekuriren.

”På spåret”-profilen kommer att delta i en protestmarsch mot att batterijätten Senior Material har beviljats förnyad dispens för att använda 1 280 ton av det giftiga lösningsmedlet metylenklorid fram till 2027.

Lindström ska också hålla tal i samband med demonstrationen i Eskilstuna på lördag.

I protestmarschen deltar bland annat vårdpersonal i Eskilstuna, rapporterar SR.

Tv-stjärnans deltagande uppskattas av arrangörerna bakom protesten.

– Det betyder jättemycket. För den här demonstrationen, det är en stor sak och det handlar om vår miljö och ett giftutsläpp av stora mängder, säger Sari Myllenemi, barnsjuksköterska och en av initiativtagarna till demonstrationen, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättemånga vill visa missnöje”

Arrangörerna hoppas att den folkkäre Fredrik Lindströms deltagande ska leda till att fler deltar i demonstrationen.

– Det viktigaste är att myndigheterna och politikerna ser oss och hör oss lyssnar på oss. Och vi är jättemånga som vill visa vårt missnöje, säger Sari Myllenemi till radiokanalen.

Det är Kemikalieinspektionen som har beviljat Senior Material förnyad dispens för att använda stora mängder metylenklorid, rapporterar SVT.

Beskedet har väckt stor oro i Eskilstuna.

Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) har ställt en fråga till EU-kommissionen om huruvida beslutet är förenligt med EU-lag.

EU-kommissionen har dock svarat ja på den frågan, enligt kanalen.

– Jag ser det som bevis på att det finns kryphål i lagen som måste täppas till, säger Pär Holmgren till kanalen.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Morgan Norman resp Clement M

Text: Redaktionen