EKONOMI: Svensk rusning till Norge – “Är en stor förändring”

2024 05 25

En yrkesgrupp i Sverige riktar blickarna västerut.

Tidigare var det vanligt för svenska sjuksköterskor och läkare att leta sig över gränsen till Norge för att arbeta där istället.

Sedan dess har trenden blivit svagare, men nu tycks den ha fått fart igen.

Allt mer vårdpersonal från Sverige söker jobb i Norge.

Det rapporterar SVT.

“Stor förändring”

Flera bemanningsföretag kan bekräfta att allt fler söker om norsk legitimation.

– Det är en stor förändring, säger Lene Langås, vd för vårdbemanningsföretaget Dedicare i Norge.

– Vi ser vecka för vecka att det är fler från Sverige som kontaktar oss. Det är både nya personer och de som arbetat för oss förr som kontaktar oss nu.

Tydligt trendbrott

Siffrorna visar att det rör sig om ett tydligt trendbrott efter en svalare period vad gäller intresset för att jobba i Norge.

Hittills i år har 312 sjuksköterskor och 95 läkare som inte tidigare jobbat i landet sökt norsk legitimation.

För två år sedan var motsvarande siffror 146 sjuksköterskor och 22 läkare.

Anledningarna bedöms främst ha att göra med den rådande arbetsmiljön i Sverige.

“Är en prioritering”

Den svenska sjukvården står alltjämt inför problem och nedskärningar har orsakat svårigheter på flera håll.

Regeringen understryker dock att det fortsatt är en prioritering.

– Regeringen och dess samarbetsparti har enats om reformer som bland annat ska kapa vårdköerna, öka tillgängligheten, förbättra effektiviteten och jämlikheten i hälso- och sjukvården samt förbättra arbetsmiljö och kompetensförsörjning för anställda inom vården, framhåller regeringen.

Flera problem

Regeringen meddelar dock att man är medvetna om utmaningarna, och att man arbetar med att försöka förbättra situationen.

– Svensk hälso- och sjukvård håller hög kvalitet men står inför ett flertal utmaningar som regeringen fokuserar på att lösa. Det handlar bland annat om att det finns stora geografiska skillnader i tillgänglighet och kvalitet, och att vårdköerna måste kortas, meddelar regeringen via sin webbsida.

Foto: O. Daniel Rangel

Text: Redaktionen


26 november 2025

JUST NU: Chockbesked för USA – Kina snart i kapp

2025 11 26

USA har allt större anledning att oroa sig över Kina.

Maktkampen mellan stormakterna USA och Kina har blivit allt mer intensiv på senare år.

Nu kommer en rapport om Kinas militära förmåga som bör oroa Donald Trump.

Kina snart i kapp

Den militära maktklyftan mellan USA och Kina minskar i snabb takt, rapporterar Newsweek.

En ny ranking från den australiensiska tankesmedjan Lowy Institute visar att Kina håller på att fylla igen gapet mellan länderna när det gäller militär kapacitet, i synnerhet i den viktiga Indo-Stillahavsregionen.

– Kina fortsätter att urholka USA:s övertag när det gäller militär kapacitet, skriver Lowy Institute i sitt årliga Asia Power Index, enligt tidningen.

– År 2025 är USA:s ledning inom den här mätningen bara två tredjedelar av vad den var 2017, enligt tankesmedjan.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: "Vi har gjort allt - i 30 år"

Storsatsar på militären

Kina har under diktatorn Xi Jinpings ledning satt upp som mål att bygga upp en militär av ”världsklass” till år 2049, men har alltså redan nu en hög militär kapacitet.

Ett av de viktigaste målen för Kinas militära storsatsning är att köra det mycket svårt och kostsamt för USA att ingripa i en potentiell konflikt.

Kina har bland annat gjort militära framsteg inom luft- och sjökrigföring, enligt rapporten. Även inom teknik och underhåll har landets förmåga utvecklats, bland annat när det gäller långdistanssystem.

Kina kan också stärka sin ställning i regionen på grund av att USA är mer engagerade globalt och därför behöver sprida sina resurser mer.

– Medan Washingtons strategiska fokus är globalt, är Pekings militära resurser koncentrerade närmare hemlandet, skriver rapportförfattarna, enligt tidningen.

Underrättelsetjänsten varnar

USA har dock fortfarande en betydande fördel bland annat när det gäller kategorin ”försvarsnätverk”, vilket syftar på allianser, försvarsdiplomati med mera.

Men Kina växer sig alltså starkare, och även amerikansk underrättelsetjänst har varnat för utvecklingen.

– Folkets Befrielsearmé (Kinas armé) har en gemensam styrka som kan bedriva fullskalig krigföring för att utmana USA:s intervention i en regional situation, projicera makt globalt och säkra det som Peking hävdar är sitt suveräna territorium, skriver amerikansk underrättelsetjänst i en analys, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Foto: The White House resp A. Luengo

Text: Redaktionen


JUST NU: Filmen alla vill se på Netlix – världens mest sedda

2025 11 26

Den nya julfilmen ”Champagne Problems” gör succé på Netflix.

Filmen har 20,5 miljoner visningar sedan premiären den 19 november.

Siffran innebär att ”Champagne Problems” är världens mest sedda film på streamingplattformen just nu.

”Sagolik miljö”

Filmen är en romantisk komedi med jul- och vintertema. Huvudpersonen Sydney Price (spelad av Minka Kelly) är en arbetsnarkoman som jobbar med företagssammanslagningar.

Sydney skickas till Frankrike på affärsuppdrag inför julen. Hennes uppdrag är att ro i hamn ett uppköp av ett exklusivt franskt champagnemärke.

Under en glamorös utekväll tar affärsuppdraget en oväntad vändning.

Sydney möter Henri (spelad av Tom Wozniczka), och de inleder snabbt en romans. Nästa dag upptäcker hon att Henri är son till grundaren av just det champagnehus som hon är där för att förvärva.

– Det som börjar som en affärsresa förvandlas snabbt till en gnistrande julromantik fylld av charm, humor, champagnebubblor och massor av julstämning. Perfekt för dig som älskar filmer där kärlek och affärer kolliderar i en sagolik miljö, skriver Andreas Gill, redaktör TV.nu, om succéfilmen.

LÄS MER: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix

Premiärdag för Stranger Things

Beskedet om ”Champagne Problems” storsuccé kablas ut under en stor dag för Netflix. I dag, onsdag, är det premiär för den femte och sista säsongen av streamingplattformens dundersuccé Stranger Things.

Det blir avslutningen på serien som slagit tittarrekord efter tittarrekord och som anses vara en av streamingjättens bästa serier genom tiderna.

LÄS MER: Netflix sanslösa succéserie är tillbaka – efter tre år

Foto: Tumisu

Text: Redaktionen