EKONOMI: Svensk massflykt från USA – ”lämnar på bred font”

2025 03 01

Svenska fondsparare lämnar den amerikanska aktiemarknaden på bred front.

Det visar färsk statistik från investeringsföretaget Nordnet.

– Rotationen bort från USA hem mot Sverige är tydlig, säger Nordnets sparekonom Frida Bratt.

Enligt Bratt är Donald Trumps inträde i Vita huset den huvudsakliga orsaken till massflykten. Osäkerheten på den amerikanska marknaden har ökat efter olika utspel från den nytillträdde presidenten.

– De amerikanska techjättarna har fått en knackig börsstart på 2025 och USA präglas just nu av ett mått av politisk oro efter Trumps tillträde. Mot bakgrund av förra årets rusning ser vi en tydlig trend att fondspararna nu lämnar USA på bred front, säger Frida Bratt.

Sparekonomen pekar ut Trumps tullhot som en bidragande faktor, men konstaterar samtidigt att den amerikanska börsen nådde rekordnivåer under februari – trots den förhöjda osäkerheten.

– Marknaden tycks tro att tullhoten mest är förhandlingstaktik från Trumps sida, säger Bratt.

Väljer Sverige

Enligt Nordnets statistik väljer svenska sparare att vända blicken mot den inhemska marknaden.

– Mycket har handlat om USA det senaste året. När osäkerheten där ökat börjar privatspararna blicka hem mot Sverige där det i stället är bank och verkstad som dominerar, berättar Frida Bratt.

– Rapportperioden bjöd på relativt goda besked från bolagen, och därtill positiva börsreaktioner på rapporterna vilket är ett styrkebesked. Bank kan trivas i ett läge där räntorna förmodligen bottnat, medan en industrikonjunktur som förhoppningsvis bottnat kan ge verkstad en boost.

Fakta: Mest handlade fonderna hos Nordnet i februari:

Mest köpta

Mest sålda

Spiltan Aktiefond Investmentbolag

Swedbank Robur Technology

Länsförsäkringar Global Index

Länsförsäkringar USA Index

Nordnet Sverige Index

Nordnet USA Index

Länsförsäkringar Tillväxtmarknad Index  

JPM US Technology

Öhman Emerging Markets

Nordnet Global Index 125

Spiltan Globalfond Investmentbolag

Swedbank Robur Small Cap USA

Nordnet Teknologi Index

SEB Teknologifond

Nordnet Global Index

AMF Aktiefond Nordamerika

Swedbank Robur Access Asien

AMF Aktiefond Global

Spiltan Räntefond Sverige

SEB AI – Artificial Intelligence

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


29 okt 26

SMHI pekar ut datum – då kommer första snön

2026 10 29

Årets första snö är på ingång.

När den första snön faller skiljer sig rejält mellan olika delar av Sverige.

Men enligt SMHI finns det en specifik period i landet då snön oftast gör entré.

Skillnader i landet

I den svenska fjällen kan vintern statistiskt sett göra entré tidigt. Enligt SMHI kan den första snön falla på högfjället redan i september, medan det första snötäcket i dalgångarna i de nordligaste fjälltrakterna normalt bildas i början av oktober.

– I oktober är det inte direkt ovanligt med snöfall i åtminstone de mellersta och norra delarna av landet. Några av de mer minnesvärda snöfallen i oktober har inträffat på senare år, uppger SMHI.

Längre söderut dröjer det oftast längre. I stora delar av Svealand är november en vanlig månad för säsongens första snötäcke.

Vid Skånes sydkust får invånarna i regel vänta längst. Där bildas det första snötäcket i genomsnitt först en bit in i december eller ännu senare, enligt SMHI:s statistik.

Läs också: ”Dags att säga ifrån” – alla pensionärer uppmanas 

Snö i storstäderna

Om man utgår från statistik från de senaste tio vintrarna som SMHI dokumenterat finns det flera datum som sticker ut beroende på vart i landet man bor, som även visar på stora skillnader mellan svenska orter.

I Östersund har det första snötäcket i genomsnitt bildats den 19 oktober, medan Malmö brukar få vänta till den 16 december.

Så här ser genomsnitten ut för några svenska städer:

  • Östersund: 19 oktober
  • Umeå: 27 oktober
  • Luleå: 29 oktober
  • Sundsvall: 5 november
  • Borås: 15 november
  • Göteborg: 30 november
  • Lund: 10 december
  • Malmö: 16 december

Uppgifterna avser när snödjupet först når minst en centimeter under vintersäsongen. Beräkningen bygger på historiska data från vintrarna 2015/2016 till 2024/2025.

Sticker ut i Stockholm

I Stockholm är det framför allt slutet av november som utmärker sig. Under de flesta åren kom första snön mellan 20–30 november. Genomsnittligt är det 26 november där störst chans finns.

Historien visar dock att vädret kan variera kraftigt från år till år. Enligt SMHI har den första snön i Stockholm förekommit redan den 10 oktober 1919 och den 12 oktober 1992.

Andra år har den dröjt ända till januari.

Kan ge tidig vinterkyla

Samtidigt pekar prognoser på en ovanlig utveckling i atmosfären som kan påverka temperaturen i Sverige under november och december.

Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att polarvirveln, som finns högt över Arktis, kan försvagas ovanligt kraftigt i början av november.

– Det kan bli en historiskt tidig stratosfärisk uppvärmning med tidig vinterkyla i Sverige, uppger han.

Vid en så kallad Major SSW, en stor stratosfärisk uppvärmning, stiger temperaturen snabbt högt upp i atmosfären samtidigt som polarvirveln försvagas. I vissa fall kan störningen påverka luftströmmarna längre ner och göra det lättare för kall arktisk luft att röra sig söderut.

Enligt Rydqvist har en så kraftig uppvärmning inte inträffat så tidigt i november sedan mätningarna startade 1959.

Andra läser: Minst 1 200 kronor i ersättning – besked till svenska hushåll

Foto: F Nobel

Text: Redaktionen


29 okt 26

Svenskt rekordfynd hittat – kan räcka i åratal

2026 10 29

En rekordhög guldhalt har upptäckts.

Ett svenskt gruvbolag har gjort ett rekordfynd.

Bolaget har hittat berg med extremt höga guldhalter.

Rekordhög guldhalt

Gruvbolaget Lundin Gold har hittat ett ovanligt guldrikt berg vid Bonza Sur i Ecuador. Företaget, som driver guldgruvan Fruta del Norte, har efter nya borresultat i området, sett att marken innehåller betydligt högre guldhalter än vad man hade hoppats på.

I ett borrprov på drygt 140 meters djup uppmättes i genomsnitt 242,64 gram guld per ton berg, över en sträcka på 3,3 meter.

I en del av samma prov, som var 70 centimeter lång, var halten ännu högre: 1 090 gram guld per ton berg. Det motsvarar mer än ett kilo.

– Borrhålet BLP-2026-559 visade den högsta guldhalten som hittills uppmätts vid fyndigheten. Det tyder på att det kan finnas mer guld att hitta i området, uppger bolaget.

Andra läser: Skattehöjning på gång för bilister 

Fler guldfynd i området

Även vid den närliggande fyndigheten Fruta del Norte South har bolaget hittat berg med höga guldhalter.

Där uppmättes i ett borrprov i genomsnitt 124,27 gram guld per ton berg över en sträcka på 11 meter. Inom samma borrhål fanns också en meter där halten uppgick till 1 290 gram per ton.

– Den snabba utvecklingen i Fruta del Norte-området, där flera guldfyndigheter av samma geologiska typ har upptäckts, visar på områdets mycket stora geologiska potential, säger Jamie Beck, vd på Lundin Golds i ett uttalande.

Lundin Gold grundades av den svensk-kanadensiske affärsmannen Lukas Lundin och är noterat på Stockholmsbörsen. Bolaget ingår i Lundin-gruppen och är baserat i Kanada och driver sin guldgruva i Ecuador.

Kan ge guld i många år

Jamie Beck beskriver resultaten som exceptionella. Enligt honom stärker fynden bolagets möjligheter att fortsätta producera guld under lång tid.

– Våra prospekteringsprogram nära gruvan fortsätter att leverera exceptionella resultat vid FDNS, FDN East och Bonza Sur, säger han.

Tre borriggar arbetar nu vid Bonza Sur för att undersöka fyndigheten närmare. Hur mycket guld som i slutändan kan utvinnas är ännu inte fastställt, men resultaten kan bidra till att stärka gruvans framtida produktion.

Läs också: Uppgifter om missiler – kraftiga nedslag i Ryssland 

Foto: MiningWatch-Portugal

Text: Redaktionen