EKONOMI: Stor oro – “Sverige kan bli som Rumänien”

2024 02 16

Finansmannen Christer Gardell vill se Sverige byta valuta snarast.

Under det senaste året har diskussionen om huruvida Sverige bör ansluta till Euro-samarbetet gått varm.

Kritiker har varit besvärade över den svenska kronans styrka och velat se ett skifte under en längre tid.

Nu uttalar sig finansjätten Christer Gardell om saken, och menar att Sverige kan komma att hamna i samma ekonomiska liga som Rumänien och Bulgarien om vi inte byter till euron.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Då blir vi fattigare”

Miljardären Christer Gardell, som är aktiv inom näringslivet och investerar kraftigt i olika tillgångar, är oroad över framtiden.

– Jag har förhoppningar att de politiska partierna ser allvaret i frågan och samlar ihop sig och röstar igenom det här i riksdagen, jag tror att det är nödvändigt att det här går rätt så fort, säger han till SR.

– Annars blir vi tyvärr fattigare.

Tror på fall

Det har varit ordentligt skakigt för den svenska kronan jämfört med såväl dollarn som euron.

Gardell tror inte på någon förbättring vad gäller den saken.

– Problemet är att vi är en liten marginalvaluta som är illikvid vid sidan av två gigantiska valutablock, och jag tror tyvärr att risken är att vi kommer att fortsätta falla i värde.

I skrivande stund handlas en euro för 11,24 kronor och en dollar för 10,43 kronor.

Vill se euro

Gardell framhåller att det krävs beslut från politiskt håll för att driva igenom en förändring.

Ett parti som länge förespråkat ett skifte är Liberalerna, som understryker att euron behövs i Sverige.

– Euron används av över 350 miljoner européer. Tillsammans utgör de Sveriges överlägset viktigaste exportmarknad. Sverige behöver en stabilare valuta som tar Sverige bort från avbytarbänken i EU, framhåller partiet via sin webbsida.

“Enigheten viktig”

Liberalerna menar att det just är enigheten som euron symboliserar som är viktig i dagsläget.

– Det är åter krig i Europa och enigheten inom EU är avgörande i att stoppa Putin. En gemensam valuta stärker unionen. Ett svenskt medlemskap i euron skulle gynna både Sverige och europasamarbetet och ytterligare stärka EU:s inflytande i världen.

Foto: A. Vesakaran resp B. Besevic

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 06

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


05feb26

Willys först ut – fisk byts ut i hela landet

2026 02 06

Axfooodkoncernen – som inkluderar Willys, Hemköp och City Gross – fasar ut makrill med rött ljus i Världsnaturfondens WWF:s fiskguide.   

Hädanefter kommer makrill som rödklassats av WWF inte att finnas i butikshyllorna. Axfood blir därmed först i Sverige med att fasa ut makrill som är fiskad i Nordostatlanten och ersätta den med makrill från hållbart förvaltade bestånd. 

Den MSC-certifierade chilenska taggmakrillen med grönt ljus från WFF kommer att ersätta den rödlistade makrillen.

– För oss handlar hållbar sjömat både om att värna haven och om att göra det lätt för konsumenter att välja rätt i vardagen. En viktig del i det är att erbjuda hållbara alternativ även när populära arter förlorar sin hållbarhetsmärkning eller får rött ljus, säger Åsa Domeij, hållbarhetschef på Axfood. 

”Omfattande arbete”

Den chillenska taggmakrillen är MSC-certifierad, vilket innebär att produkten uppfyller kriterier som syftar till att bevara beståndens status, inte skada havsmiljön och säkerställa en hållbar fiskeförvaltning.

– Det har varit ett omfattande arbete att säkra en råvara som uppfyller våra krav på hållbart fiske och samtidigt uppfyller våra kvalitetskrav och är prisvärd. Chilensk taggmakrill är ett fullgott alternativ och gör det möjligt för oss att fortsätta erbjuda en populär vardagsprodukt med betydligt lägre risk för haven, säger Emil Fischer, inköpare på Dagab, Axfoods inköps- och logistikbolag. 

LÄS MER: Ica-handlare går mot konkurs 

Samma lista som torsken

All makrill som är fiskad i Nordostatlanten är rödlistad av WWF. Tidigare har den betraktats som ett okej alternativ, men nu är läget för beståndet så illa att fisket bedöms ohållbart oavsett fiskemetod.

– Vi ser nu återigen att det fiske som bedrivs inte är hållbart. Och tyvärr är både makrillen och den vårlekande sillen utsatta för alltför hårt fisketryck. Nu hamnar dessa på samma lista av överexploaterade arter som bland annat torsken och strömmingen i Östersjön, säger Inger Melander, havs- och fiskeexpert på Världsnaturfonden WWF.

LÄS OCKSÅ: Europa ”hånar” Ukraina – plötslig ökning

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen