EKONOMI: Ryssland ändrar sig – öppnar upp för väst

2025 04 12

Ryssland tar ett steg för att bjuda in utländska investerare igen.

Ryssland förbjöd i samband med starten på invasionen av Ukraina utländska företag att ta ut sina tillgångar ur landet och krävde att de skulle hålla tillgångarna på särskilda konton.

Landet stängde i mångt och mycket ner för utländska – i synnerhet västerländska investeringar.

Nu ser det ut som att de tar ett steg för att bjuda in utländska investerare igen.

Det rapporterar Reuters.

Tar ett steg

Ryssland planerar att lätta på kapitalkontrollerna för nya utländska investeringar.

Det uppger en högt uppsatt tjänsteman vid finansdepartementet.

Det är ett beslut som öppnar dörren för företag – inklusive västerländska sådana – som vill återvända till den ryska marknaden.

“Nytt inflöde”

Alexei Yakovlev, chef för ministeriets avdelning för finanspolitik, säger att ett nytt presidentdekret om uppmjukning av kapitalkontrollerna för nya investeringar kan komma att utfärdas runt halvårsskiftet.

– Ramverket för att reglera inflödet av nya pengar och säkerställa möjligheten att dessa pengar och de intäkter som genereras av dem kan tas ut har redan beslutats.

Vissa framgångar

Samtidigt syns vissa framgångar för de ryska styrkorna på krigsfronten.

De ryska styrkorna fortsätter att marginellt avancera i gränsområdet Sumy-Kursk oblast, men den ryska styrkan i området kommer sannolikt inte att kunna inleda en större offensiv mot Sumy City på kort sikt utan att få betydande förstärkningar.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Offensiv inledd

ISW förklarar.

– Ukrainas överbefälhavare general Oleksandr Syrskyi uppgav under en intervju med det ukrainska mediebolaget LB UA den 9 april att de ryska styrkorna har intensifierat anfallen i ”alla huvudriktningar” och inlett offensiva operationer i Sumy och Kharkiv oblast, uppger ISW.

– ISW har observerat gradvisa men konsekventa ryska vinster och attacker längs linjen Volodymyrivka-Zhuravka-Novenke norr till nordost om Sumy City i norra Sumy oblast.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vet inte att de har pengar som kan användas” – Powers besked till kunderna

2025 11 22

Butikskedjan Power meddelar att kunder har innestående pengar att använda.

Power har etablerat sig som ett starkt varumärke på den svenska marknaden när det kommer till hemelektronik.

Kedjan har gått ut med ett meddelande om att kunder har outnyttjade bonuspengar som kan användas.

Totalt rör det sig om nästan 68 miljoner kronor.

Powers meddelande

Svenska kunder har 68 miljoner kronor i outnyttjade bonuspengar hos Power.

– För 67 947 985 kronor kan man köpa rätt många TV-apparater eller robotdammsugare. Och det är faktiskt så mycket pengar som POWERs svenska kunder har innestående just nu, tack vare hemelektronikkedjans bonussystem MyPOWER, meddelar kedjan.

– POWER påminner i mail, nyhetsbrev och när kunderna handlar i butiken, men eftersom så mycket pengar ligger kvar är teorin att många kunder glömt att de har pengar som bara ligger och väntar på att komma till roligare användning. 

Om de inte använts på två år så försvinner bonuspengarna.

“Otroligt hög summa”

Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige, kommenterar.

– 68 miljoner är ju en otroligt hög summa och vi vill få ut till så många kunder som möjligt att de gärna får komma och handla ny, kul hemelektronik för sina pengar, säger han i ett pressmeddelande.

– Det känns fel att de bara ligger hos oss och väntar. Särskilt nu inför Black Friday och julperioden vet vi att de här pengarna kan bli ett välkommet tillskott för många hushåll.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Mest pengar

Här är de butiker där kunderna har mest innestående pengar:

- Power Heron City: 2 418 031 kronor

- Power Barkarby: 2 873 372 kronor

- Power Högsbo: 2 320 341 kronor

- Power Helsingborg Väla: 2 303 004 kronor

- Power Norrköping: 2 219 391 kronor

Ny butik

Butikskedjan har i dagsläget 28 varuhus runt om i landet

Så sent som i oktober slog de upp dörrarna till den nya butiken i Heron City i Stockholm.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen