6 feb 2026

EKONOMI: Regeringens prestigelöfte döms ut av hushållen

2026 02 06

Det ska bli billigare att vara svensk.

Löftet har flera gånger upprepats av regeringen och inte minst energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

– Vi lovade att det skulle bli lite lättare och lite billigare att vara svensk – och nu levererar vi, utropade ministern i början av året.

En stor del av den satsningen inbegriper prestigefrågan om sänkt matmoms. Den 1 april halveras momsen på livsmedel från 12 till 6 procent.

– Förslaget innebär att samtliga hushåll förväntas få billigare matkassar, framhöll Finansdepartementet i november förra året.

"Svenskarna har tappat tron"

Men nu sågas löftet av svenska folket. Hela 71 procent av hushållen tror inte på sänkta matpriser i år, trots halveringen av momsen, enligt en undersökning fråN Nordea.

Drygt 15 procent tror till och med att priserna kommer att öka. 

Svenskarna tycks tro att sänkningen kommer ätas upp av matjättarna och de har tappat tron på billigare matpriser, trots en reform som beräknas kosta staten cirka 37 miljarder kronor, säger Anders Stenkrona, privatekonom på Nordea.

"Hushållen skeptiska"

Enligt samma undersökning uppger endast 10 procent av svenskarna att de kommer att prioritera matinköp i år. Motsvarande siffra 2025 var 17 procent.

Dessutom sjunker andelen som vill lägga pengar på att resa, betala tillbaka på lån, göra restaurangbesök och köpa bil eller bostad under 2026.

Ungefär en av fem, 22 procent, tror att de kommer få mindre pengar över under året. Framför allt gäller det pensionärerna, där 40 procent svarar att det blir ett knapert år.

– Efter flera tuffa år är hushållen skeptiska till en ljusning under 2026. Då fler befarar att de får mindre pengar över under 2026 är de fortsatt återhållsamma. Färre väljer att spara, resa eller återbetala sina lån och de vill helt enkelt avvakta tills de är helt säkra på en återhämtning i ekonomin, säger Anders Stenkrona.

ANDRA LÄSER: Biltema går ut med varning till kunder

Lovar bevaka matjättarna

Regeringen har tidigare sagt att en “mycket skarp prisbevakning” kommer att sättas in för att hålla koll på att matjättarna inte höjer priserna i samband med sänkningen av matmomsen.

– Vi kommer ha koll på matjättarna, sade Ebba Busch till SVT i september förra året.

Sänkningen gäller till 31 december 2027.

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen