22sep2025

EKONOMI: Positivt besked väntas

2023 02 18

Flera ekonomer tror att inflationen i Sverige är på väg ner.

Svenska konsumenter har pressats hårt av den höga inflation som varit under det gångna året.

Såväl elpriser som kostnader för mat och andra varor har varit skyhöga, någonting som fått riksbanken att höja styrräntan ordentligt.

På måndag presenterar Statistiska centralbyrån inflationssiffrorna för januari, och då väntas ett positivt besked.

– Jag tror att inflationen har gått ner i januari, jämfört med december i varje fall, säger Nordnets sparekonom Frida Bratt till DN.

Därför faller inflationen

Den största anledningen till att inflationen väntas falla bedöms vara att elpriset har gått ner.

Vad gäller den så kallade kärninflationen, där bland annat energipriset räknats bort, råder dock viss osäkerhet.

– Jag är mer kluven där. Väldigt mycket beror på om Riksbankens räntehöjningar har börjat bita än, säger Bratt.

Så mäts det

I Sverige mäts inflationstakten med hjälp av ett konsumentprisindex som visar hur mycket det kostar att leva.

RIksbankens mål är att inflationen ska hålla sig kring 2 procent, långt under 10,2 procent som uppmättes för december månad.

– Varje månad samlar SCB in prisuppgifter på ett stort antal varor och tjänster som konsumeras i Sverige. Dessa varor och tjänster är de som SCB bedömer ingå i en representativ konsumtionskorg, förklarar Riksbanken om hur inflationen mäts.

Därför händer det

Inflation kan uppstå om efterfrågan på varor och tjänster ökar snabbare än utbudet.

Det kan även ske ifall kostnaderna för att tillverka varor eller erbjuda tjänster ökar.

– I båda fallen är det vanligt att företagen höjer priserna på sina produkter för att kompensera de ökade kostnaderna, förklarar SCB.

“Allvarligt läge”

Trots att inflationen tycks ha nått sin topp i såväl USA som Storbritannien så är inte läge att fira ännu.

– Det är fortfarande ett allvarligt läge och det jag oroar mig för är om det kommer en andra våg av prishöjningar, säger Robert Bergqvist, seniorekonom på SEB till DN.

Till följd av den höga inflationen har Riksbanken höjt styrräntan till 3,0 procent.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen