18 februari 2026

EKONOMI: Pekar ut stort problem för personer över 60

2023 06 22

Ökar den ekonomiska friheten när barnen flyttar hemifrån?

Den frågan ställer sig Länsförsäkringar i en ny undersökning.

Försäkringsbolaget har undersökt hur enkelt det är för 60-plussare att separera från sin partner.  

Resultatet är slående.

Den ekonomiska friheten tycks inte öka med åldern.

Framför allt inte för kvinnor i Sverige.

– 39 procent av alla kvinnor över 63 år anser att ekonomin kan vara ett hinder för den som vill separera, även när barnen lämnat hemmet och utgifterna är lägre, rapporterar Länsförsäkringar.

Kvinnor mest utsatta

En grundregel vid en skilsmässa är att parets gemensamma tillgångar delas på hälften.

Detta gäller dock inte den  allmänna pensionen och tjänstepensionen.

Därför kan det vara svårt för äldre att lämna sin partner, uppger Länsförsäkringar.

Extra svårt blir det för kvinnor i åldersgruppen, då deras pension i snitt är 6 000 kronor lägre per månad.

Många kvinnor över 60 riskerar därför att fastna i en ”ekonomisk fälla”.

”Djupt oroande”

– Att så många äldre kvinnor gör bedömningen att de är så ekonomiskt beroende av att ha en partner är djupt oroande, säger Länsförsäkringars privatekonom Trifa Chireh och fortsätter:

– Därför är det viktigt att tidigt skaffa sig ett eget frihetskapital för att exempelvis kunna köpa ett eget boende och inte behöva dra ned på övrigt allt för mycket. Men tänk på att göra sparandet till enskild egendom. Annars kan du tvingas ge bort hälften av pengarna du sparat vid en skilsmässa.

Sju tips från ekonomen

Trifa Chireh går nu ut med sju tips för att uppnå en ekonomisk jämställd situation.

- Om du är i en relation och är gift – tänk på att det i vissa fall kan vara bra att göra sparpengarna till enskild egendom för att vara säker på att pengarna tillhör dig vid en eventuell separation.

- Bufferten är grunden i en trygg privatekonomi, så prioritera den. Hur stor den bör vara kan variera med din boende- och arbetssituation, men sikta på att spara 10 procent av lönen.

- Arbeta inte deltid om det går att undvika, åtminstone inte under någon längre period. Ju mer jämställt ni kan leva, desto bättre förutsättningar har ni båda att spara.

- Prata pengar med din partner och hur ni ska bidra till det gemensamma hushållet. Det kan handla om att ni betalar hushållsutgifter i förhållande till hur mycket ni tjänar och inte dela på hälften när ni har olika löner.

- Räkna igenom din ekonomi för att ta reda på om det är ekonomiskt möjligt att klara dig själv. Hur mycket kan du exempelvis låna för att köpa en bostad? 

- Ställ dig i bostadskö och om möjligt, bo kvar tillsammans tills bostadsfrågan har löst sig. Kom ihåg att reglerna där banker måste ta hänsyn till pension som inkomst försvårar möjligheten att få bolån beviljad.

- Ordna juridiska avtal så att allt är i sin ordning den dagen det behövs. Exempelvis är ett äktenskapsförord särskilt viktigt om du har ett sparande som är tänkt att vara dina egna pengar.

Källa: Länsförsäkringar

 

 

 

 

 

Foto: F. Arw

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen