27 maj 26

EKONOMI: Krisuppmaning till utsatt grupp

2023 09 19

En skuldrådgivare går nu ut med en uppmaning till alla med skulder.

Skuldsättningen i Sverige är alltjämt ett mycket stort problem.

Aldrig tidigare har så många svenskar ansökt om skuldsanering hos Kronofogden, och ökningen är störst bland de mellan 18 och 30 år.

Enligt budget- och skuldrådgivaren Anna Glassell har det varit ett högre tryck efter semestern och allt fler medelinkomsttagare hör av sig till Kronofogden.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Riktar uppmaning

Glassell riktar nu en krisuppmaning till de som befinner sig i en svår ekonomisk situation tyngd av skulder.

– Man ska söka hjälp tidigare än vad många gör idag. Många kommer när det är väldigt mycket skulder, det är mycket skulder hos Kronofogden, säger hon till SR.

Viktigt att få ordning

Vidare förklarar Glassell att det är viktigt att få ordning på vad som är bäst att ta tag i först.

Hon menar att det inte nödvändigtvis alltid är ekonomin som är den högsta prioriteringen, utan att det även kan röra sig om exempelvis den psykiska hälsan.

Vad gäller ekonomin brukar skuldrådgivare titta på vilka utgifter personerna har, vad pengarna går till och därefter göra en bedömning av situationen.

Det är skuldsanering

Allt fler ansöker om skuldsanering hos Kronofogden, men det är inte alla som får sin ansökan beviljad.

– Skuldsanering är till för dig som har skulder du inte kan betala på egen hand under överskådlig tid, framhåller Kronofogden.

– Det är inte en lösning på tillfälliga betalningsproblem. För att vi ska bevilja dig skuldsanering ska du först ha gjort ansträngningar för att lösa din situation.

Kan testa

Hos Kronofogden kan man genomföra ett skuldsaneringstest för att se om det är någonting som kan bli aktuellt vid en ansökan.

– Först går vi igenom alla omständigheter som kan påverka om du kan betala dina skulder i framtiden. Det finns ingen gräns för hur liten eller stor skulden behöver vara. I stället tittar vi på din totala skuld i relation till vad du kan betala, fortsätter myndigheten.

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen