22 augusti 2026

EKONOMI: Dystert uttalande från toppchef

2023 04 06

Den globala ekonomins tillväxt väntas sakta in ordentligt.

Under de senaste åren har världsekonomin präglats av stora utmaningar.

Coronapandemin, kriget i Ukraina, hög inflation och efterföljande räntehöjningar har ställt till det ordentligt.

Nu uttalar sig den internationella valutafondens chef Kristalina Georgieva om framtidsutsikterna, och menar att den globala ekonomin går mot den långsammaste tillväxten sedan 1990.

– Hittills har vi visat oss vara motståndskraftiga klättrare. Men vägen framåt, och särskilt vägen tillbaka till robust tillväxt, är tuff och dimmig. Repen som håller oss samman kan vara svagare nu än de var för bara några år sedan, säger hon enligt The Guardian.

Svag tillväxt

Världens centralbanker har höjt styrräntan ordentligt vilket lett till att lånekostnaderna ökat kraftigt för hushåll och företag.

I takt med detta spås nu en inbromsning för världsekonomin, och den globala tillväxten bedöms ligga omkring 3 procent de kommande fem åren, den lägsta siffran sedan 1990.

Georgieva menar att efterskalven från pandemin såväl som det pågående kriget i Ukraina är starkt bidragande orsaker.

De flesta ekonomier

Hon understryker även att så många som 90 procent av alla utvecklade ekonomier kan komma att uppleva en nedgång i tillväxttakten detta år.

Aktiviteten i USA och Europa bedöms ha slagits hårt av de höjda räntorna.

Dock förklarar hon att centralbankerna måste fortsätta kampen mot inflationen.

– Det kan inte finnas en robust tillväxt utan prisstabilitet, och inte heller utan finansiell stabilitet. Och i dessa dagar behöver båda politikernas uppmärksamhet, säger Georgieva.

Viktigt forum

Sveriges riksbank beskriver den internationella valutafonden som ett “viktigt forum” för det internationella samarbetet.

Valutafonden har ansvar över att bevaka medlemsländernas ekonomier och arbeta för ekonomisk tillväxt och stabilitet i världen.

Många länder

Många länder har behövt höja styrräntan på grund av inflationen.

I Sverige har den på kort tid nått 3,0 procent, någonting som försvårar det ekonomiska läget för många.

Foto: J. Appel

Text: Redaktionen

26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen