EKONOMI: Bakslag för Putin – värsta sedan 2009

2025 04 12

Nya ekonomiska siffror pekar på en besvärande utveckling för Putin.

Under den senaste tiden har oljepriset fallit – en negativ trend för Rysslands ekonomi.

Tidigare i veckan kom rapporter om att Ryssland kan öppna upp för västerländska investeringar på nytt.

Nu kommer siffror som kan förklara hur det kommer sig.

Bakslag för Putin

Det handlar om ett kraftigt fall vad gäller utländska investeringar i Ryssland.

Utländska direktinvesteringar har fallit med 57 procent - från 497,7 miljarder dollar till 216 miljarder dollar – sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina inleddes. 

Detta är den lägsta nivån sedan 2009, rapporterar Moscow Times och Ukrainska Pravda.

Faller varje år

Under det första året efter invasionen förlorade Ryssland 138 miljarder dollar i utländska investeringar. 

År 2023 var siffran ytterligare 80 miljarder dollar och förra året förlorades ytterligare 63 miljarder dollar. 

Totalt förlorade Rysslands ekonomi 281 miljarder dollar i utländskt kapital mellan 2022 och 2024.

– Detta tyder på att den ryska ekonomin blir alltmer isolerad, säger Janis Kluge, forskare vid det tyska institutet för internationella frågor och säkerhetsfrågor.

Nytt stöd

Samtidigt fortsätter striderna på fronten i Ukraina.

Ukrainas europeiska partner tillkännagav nytt militärt stöd under mötet med kontaktgruppen för Ukrainas försvar den 11 april.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Tyskland och Storbritannien

ISW rapporterar att Tyskland har gett besked om nytt omfattande stöd.

– Den tyske försvarsministern Boris Pistorius meddelade den 11 april att Tyskland kommer att förse Ukraina med fyra IRIS-T luftvärnssystem, 33 missiler till systemen, 120 bärbara luftvärnssystem, 25 Marder infanteristridsfordon, 15 Leopard stridsvagnar, 14 artillerisystem och annat militärt materiel.

– Pistorius uppgav att Tyskland nyligen också levererat 30 Patriot-missiler till Ukraina.

Det brittiska försvarsdepartementet tillkännagav ett militärt stödpaket värt 450 miljoner pund.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftig brand på Subway-restaurang

2025 07 06

En kraftig brand har uppstått vid en Subway-restaurang.

På söndagskvällen har det börjat brinna i en av restaurangkedjan Subways lokaler i Borås.

Det rör sig om en kraftig brand i de centrala delarna av staden och räddningstjänst och polis har ryckt ut.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska ha kommit till skada, rapporterar Expressen.

“Svart rök”

Det är i nuläget oklart hur branden uppstått.

Jonas Myrén, vakthavande befäl vid räddningstjänsten, vittnar om läget på plats.

– Vi har svart rök som väller ut från lokalen och det är en kraftig brand, säger han till tidningen.

“Hade tankar”

Polisen har spärrat av delar av Stora Brogatan under det pågående arbetet.

Ett VMA – viktigt meddelande till allmänheten – skulle utfärdas men räddningstjänsten har bedömt att man fått tillräcklig kontroll över branden.

– Ja vi hade tankar om det eftersom det var kraftig rökutveckling i centrum, säger Henrik Andersson vid räddningstjänsten till Borås Tidning.

– Men vi fick kontroll över den största delen av branden så det är inte längre aktuellt.

Explosion i Hallstahammar

I övriga blåljusnyheter inträffade en explosion i Hallstahammar tidigare under dagen.

Polisen fick då in larm om att det inträffat en explosion i anslutning till ett flerfamiljshus i centrala Hallstahammar.

– Platsen har spärrats av i väntan på teknisk undersökning och polisen uppmanar personer i området att respektera avspärrningarna och att följa polisens anvisningar på platsen, meddelar polisen.

– Polisen arbetar även med dörrknackning för att kunna höra eventuella vittnen. 

Två gripna

Under morgonen greps två personer misstänkta för inblandning i händelsen. Båda anhölls senare under förmiddagen av åklagare. 

– För att öka tryggheten och förebygga brottsligheten kommer polisen att ha ökad närvaro och synlighet i området, meddelar polisen.

– Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska ha skadat sig i samband med explosionen. 

Foto:

Text: Redaktionen


Läkare varnar för ny soltrend – allt mer populärt

2025 07 06

En läkare går nu ut med en varning för en ny soltrend.

Ett nytt beteende i solen har väckt oro hos läkare.

Trenden – som i huvudsak har blivit populär bland yngre människor – går ut på att medvetet lämna vissa delar av huden oskyddad från solen i syfte att bränna sig där.

Nu går en läkare ut med en skarp varning, rapporterar Sveriges Radio.

Läkare varnar

Trenden går under namnet “tanline”.

I syfte att skapa solbrännemärken av estetiska skäl väljer människor att lämna huden oskyddad.

Hudläkaren Brenda Silva i Uddevalla varnar för hälsorisker.

– Såklart är det en stor hälsorisk. Man gör det lite oskyldigt och kanske inte tänker så konsekvent, säger hon till SR.

– Där är risken att man bränner sig och man vet ju att om man bränner sig som barn eller yngre så fördubblar det risken för hudcancer.

På sociala medier

Även i utlandet är trenden populär.

På TikTok och Instagram visar influencers upp sina solbruna linjer, och vissa visar till och med upp sina ”solningsrutiner”. 

Experten Mark Nevin säger att det är oroande att se glamouriseringen av solningskulturen.

– Ungdomar tror att solbränna är eftersträvansvärt och söker på sociala medier efter solbränna och solbränna, säger han till ABC.

– Detta beteende är farligt eftersom ungdomarna medvetet utsätter sig för skadlig UV-strålning och ökar risken för att utveckla hudcancer.

Så blir vädret

I morgon måndag finns det dock ingen större risk för att bränna sig.

Molnen tätnar i söder till följd av ett lågtryck som letar sig in söderifrån med regn och skurar. 

Störst regnmängder ser ut att hamna i inre Småland, Östergötland och östra Svealand. 

Regn och åska

Det är något osäkert hur långt norrut regnet når, dvs hur stor del av Dalarna och Gävleborgs län som kommer beröras. 

I Jämtland- och Västernorrlands län mattas istället regn av och molnigheten minskar successivt. 

Norr därom sol som dagtid varvas med stackmoln och främst i Norrbottens län till eftermiddagen regn- eller åskskurar, uppger SMHI.

Foto: T. Cooper

Text: Redaktionen