Ekonomen: Gör detta så snart som möjligt – “Kan spara tusenlappar”

2025 01 05

Försäkringspremier ser ut att bli “betydligt dyrare” under 2025.

Svenska folket har under de senaste åren fått vänja sig vid ökade kostnader.

Nu har inflationen nått en lugnare nivå, men det finns fortfarande vissa saker som ökar i pris.

Någonting som ser ut att bli “betydligt” dyrare under 2025 är försäkringspremier.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Kan spara tusenlappar”

Ica-bankens vardagsekonom Magnus Hjelmér förklarar att ens försäkringar är någonting som man bör se över inför året.

– Är det någon gång du ska se över dina försäkringar, så är det 2025. De som gör det kommer att kunna spara tusenlappar, säger han till DN.

“Betydligt dyrare”

Hjelmèr menar att många försäkringsbolag ännu inte har justerat sina priser efter de senaste årens kostnadsökningar.

Det är dock någonting de ser ut att göra under året.

– Försäkringspremierna har inte ökat i samma takt som inflationen, men nu är risken stor att försäkringsbolagen hämtar hem detta och att 2025 års premier därmed blir betydligt dyrare.

En av de viktigaste försäkringarna att se över menar Hjelmér är hem-och bilförsäkringen.

Går åt rätt håll

I övrigt tycks mycket gå åt rätt håll för hushållen - i alla fall om man jämför med de senaste åren.

Inflationstakten har kommit ner till lugnare nivåer och Riksbanken är mitt inne i sin räntesänkningscykel.

Av det senaste Riksbanksprotokollet att döma så kan ytterligare en sänkning vara aktuell redan mot slutet av innevarande månad.

Valutan ett besvär

Riksbanken har flera gånger pekat ut den svaga svenska kronan som en av de faktorer som gör centralbanken lite nervös inför ytterligare sänkningar.

Trots att inflationstakten ligger under Riksbankens långsiktiga mål så kan fler sänkningar devalvera värdet på kronan ytterligare - i synnerhet gentemot den starka dollarn och även euron.

Flera ekonomiska bedömare - däribland från Swedbank - menar att Riksbanken förmodligen kommer att behöva sänka räntan mer än de räknat med för att få fart på konjunkturen som för närvarande är svag.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Flyganfall mot Iran – huvudstaden attackerad

2025 06 13

Israel har gått till attack mot Iran.

Iranska kärnanläggningar har attackerats militärt under natten till fredagen.

Det hörs även explosioner i huvudstaden Teheran och flera andra städer, rapporterar AP.

"En riktad militär operation"

Flyganfallet sker dagen efter USA gått upp i högsta beredskap och kallat hem diplomater och andra tjänstemän från regionen.

Några dagar tidigare uppges USA:s Donald Trump ha stoppat en israelisk attack mot iranska kärnanläggningar för att förhandla med Iran om dess kärnvapenprogram.

Nu sker attacken istället.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu bekräftar anfallet.

– För en stund sedan inledde Israel operation Rising Lion, en riktad militär operation för att minska det iranska hotet mot Israels överlevnad, säger Netanyahu enligt CNN.

– Denna operation kommer att fortsätta i så många dagar som det krävs för att undanröja detta hot. 

"Omedelbar fara för vår överlevnad"

Netanyahu framhåller att Iran försöker utveckla kärnvapen och hävdar att så kommer ske om landet inte stoppas.

– Detta är en tydlig och omedelbar fara för Israels överlevnad. Vi attackerade Irans huvudsakliga anrikningsanläggning i Natanz. Vi attackerade Irans kärnvapenforskare som arbetade med den iranska bomben. Vi slog också till mot hjärtat av Irans ballistiska missilprogram, säger premiärministern.

USA: Vi är inte inblandade

Trump har hittills inte uttalat sig om attacken. Den sker dock utan amerikansk inblandning, säger USA:s utrikesminister Marco Rubio enligt AP.

I natt vidtog Israel ensidiga åtgärder mot Iran. Vi är inte inblandade i attacker mot Iran och vår högsta prioritet är att skydda amerikanska styrkor i regionen. Israel meddelade oss att de anser att denna åtgärd var nödvändig för deras självförsvar. President Trump och administrationen har vidtagit alla nödvändiga åtgärder för att skydda våra styrkor och förblir i nära kontakt med våra regionala partners. Låt mig vara tydlig: Iran bör inte rikta in sig på amerikanska intressen eller personal.

Iran lovar svara

Ali Khamenei, Irans högsta andlige och politiska ledare, har lovat att svara på Israels anfall.

– I  gryningen idag släppte sionistregimen lös sin smutsiga och blodiga hand. Regimen kan förvänta sig ett tungt straff. Med det här brottet kan sionistregimen förbereda sig för ett bittert och smärtsamt öde, skriver Khamenei på X.

LÄS MER: USA i högsta beredskap – storkrig närmar sig

Text: Redaktionen


TRUMP: Jag är mycket besviken

2025 06 12

Donald  Trump uttrycker besvikelse på Ryssland – och Ukraina.

Trump-administrationen har sedan installationen försökt få till stånd ett fredsavtal.

De ryska bomberna fortsätter dock att regna över städer som Kyiv och Kharkiv – och det är mycket lite som talar för att ett fredsavtal skulle vara nära förestående.

Donald Trump uttrycker nu stor besvikelse över det gentemot både Ryssland och Ukraina.

Det rapporterar AFP.

“Mycket besviken”

USA:s president Donald Trump anser att Ukraina och Ryssland redan borde ha nått ett fredsavtal. 

Han understryker på torsdagen att han är besviken över att det inte har hänt.

– Jag är mycket besviken på Ryssland, men jag är också besviken på Ukraina eftersom jag tror att avtal kunde ha ingåtts, säger han.

"Fruktansvärt"

Enligt honom förlorar Ukraina och Ryssland mellan 5 000 och 6 000 människor varje vecka.

– Hur skulle du vilja bo i en byggnad, och du tror att en missil har en god chans att träffa din byggnad under kvällen? Det är fruktansvärt. Det måste vara fruktansvärt att leva så, säger presidenten.

Läs mer: JD Vance går till angrepp – ”Monetärt tjänstefel”

Ser ut att kapa stödet

USA:s försvarsminister Pete Hegseth uppgav den 10 juni att USA avser att minska sin budget för inköp av vapen till Ukraina under 2026. 

Hegseth specificerade inte omfattningen av de planerade nedskärningarna. 

Han sade att ”en förhandlad, fredlig lösning” ligger i Ukrainas, Rysslands och USA:s intresse men att ”ordet seger”, liksom vägen till seger och fred, inte har definierats tydligt.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Varken eller”

ISW bedömer att en minskning av USA:s militära stöd till Ukraina “varken kommer att leda till en hållbar fred i Ukraina eller tvinga Rysslands president Vladimir Putin att omvärdera sin segerteori”.

– Putins teori om seger bygger på att den ryska militären kan upprätthålla smygande, stegvisa framsteg på slagfältet längre än de ukrainska styrkorna kan försvara sig och längre än västvärlden är villig att stödja Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen