16 januari 2026

Efterlängtat besked för svenska folket – tack vare Trump

2025 09 30

Den 7 augusti trädde tullöverenskommelsen mellan EU och USA i kraft.

De flesta varor från EU är belagda med 15-procentiga tullar, medan tullar för varor från USA är oförändrade.

Långt ifrån något drömavtal för EU. President Trumps handelstullar minskar företagens exportintäkter och handeln med USA väntas sjunka.

Samtidigt kan tullarna paradoxalt nog leda till flera prissänkningar för europeiska konsumenter. Detta eftersom EU tvingas in i stora frihandelsavtal med andra partners.

– När jag åkte på mina första rådsmöten i Bryssel för ungefär ett år sedan var det Sverige, Finland, Danmark, Estland och kanske något land till som ofta sa att vi snabbt borde teckna nya frihandelsavtal. När man åker på ett sådant rådsmöte idag säger nästan alla länder att det måste gå mycket fortare, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) till Sydsvenskan.

Enormt avtal nära

Enligt Dousa kan ett stort frihandelsavtal med Mercosur-länderna Brasilien, Argentina, Uruguay och Paraguay träda i kraft under vintern. Avtalet innebär att EU och länderna enas om att slopa majoriteten av tullavgifterna. 

Det kommer leda till både billigare export- och importpriser, konstaterar Benjamin Dousa.

Ministern framhåller att flera populära matvaror kan sjunka i pris – bland annat frukt, apelsinjuice, sojasås, socker, kaffe, vin, fisk och skaldjur.

– En tull är en skatt på handel. Och om vi då har tull på en massa produkter så innebär ju det att de produkterna blir dyrare i svenska butikshyllor, säger ministern till tidningen.

LÄS MER: Biltema öppnar sitt största varuhus i hela Norden

Nya partners i öst

EU och Sverige kan även behöva vända blicken österut.

En ny rapport från den svenska myndigheten Kommerskollegium fastslår att Asiens tillväxtmarknader kommer bli allt viktigare för Sverige och EU.

USA:s protektionism och kinesiska påtryckningar ökar behovet av nya handelspartners. Asiens tillväxtmarknader pekas ut som en outnyttjad resurs.

– Trots regionens snabba tillväxt står svensk export till dessa marknader fortfarande bara för omkring 2 procent av den totala varuexporten. Det finns ingen snabb lösning för att öka handeln – möjligheterna blir aktuella framför allt längre sikt, säger Heidi Lund, ämnesråd på Kommerskollegium och en av rapportens författare.

LÄS OCKSÅ: Chockbesked för ryska folket – massiv höjning väntar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 02

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


2 april 2026

Jättekrasch – kan bli slutet för Orbán

2026 04 02

Den 12 april – om bara tio dagar – går det ungerska folket till valurnorna.

Då står det mellan Viktor Orban och Peter Magyar.

Tisza-partiets utmanare leder över Orban i de senaste opinionsundersökningarna.

Samtidigt kraschar nu Orbans kronjuvel – telekom-och försvarsjätten 4IG Nyrt – på den ungerska börsen.

Det bedöms vara ett tecken på vad som komma skall, rapporterar Bloomberg.

Jättekrasch

Bloomberg skriver att det faktum att 4IG Nyrts aktie har halverats jämfört med toppen förra året indikerar att Orban kan vara på väg att förlora.

Aktiekursen har sjunkit samtidigt som Orbans resultat i opinionsundersökningarna blivit värre.

József Péter Martin vid antikorruptionssmedjan Transparency International säger att bolag i Ungern inte i första hand lyckats tack vare konkurrens.

Istället är det statlig finansiering och regulatoriskt stöd som gäller.

“Skolexempel”

Så här låter det från József Péter Martin:

– 4IG är ett skolexempel på Ungerns statsanknutna ekonomiska modell, säger han.

Läs mer: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

Snart är det dags

Den tolfte april beger sig ungrarna till vallokalerna.

Ungerns center-högerparti Tisza utökade sin ledning över premiärminister Viktor Orbans styrande Fidesz inför valet, rapporterar Reuters.

Detta enligt två opinionsundersökningar som presenterades på onsdagen.

Mätningarna visar

Magyars Tisza hade stöd av 56 procent av de bestämda väljarna, en ökning från 53 procent i början av mars.

Samtidigt fick Orbans Fidesz stöd av 37 procent, vilket är en minskning från 39 procent för tre veckor sedan, enligt en mätning från 21 Research Centre.

En annan mätning som publicerades under tisdagen, utförd av Zavecz Research, visade att Tisza utökade sin ledning till 13 procentenheter bland de bestämda väljarna, upp från 12 procentenheter i en mätning från februari.

Läs mer: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig”

Foto: © European Union 2024 - Source EP - Philippe Buissin

Text: Redaktionen