Efterfrågat pojknamn stoppas – “väcker anstöt och obehag”

2023 10 13

Ett särskilt namnförslag för nyfödda pojkar i Sverige blir allt vanligare.

Men Skatteverket sätter stopp för samtliga ansökningar.

“Förminskande” och någonting som kan “leda till obehag”, menar myndigheten.

Senast i raden att få nej på sin ansökan är en familj från västra Sverige, rapporterar Göteborgs-Posten.

Namnet i fråga?

"Bebben".

Hyllning till fotbollsspelare

Inspirationen till namnet kom från fotbollslegendaren i IFK Göteborg – Bertil “Bebben” Johanssons, förklarar pojkens mamma.

Barnets morfar är en trogen supporter till fotbollslaget och hade en dröm om att få döpa en son efter den uppskattade fotbollsspelaren, förklarar mamman som nu såg en chans att få in namnet i släkten.

– Det var självklart redan från början. Namnet var en mix av ordets innebörd och fotbollsspelaren, förklarar hon för GP.

"Väcker anstöt"

Namnet Bebben var tänkt att fungera som ett av tre mellannamn, inte som tilltalsnamn.

Ändå blev det avslag från Skatteverket som motiverade sitt beslut med att “ett namn inte får väcka anstöt”.

Bebben kan förknippas med bebis eller något litet vilket kan uppfattas som förminskande och leda till obehag för barnet, säger Niklas Christerson, handläggare på Skatteverket, till GP.

Han tillägger att han förstår att namn kan vara av stor betydelse för föräldrar, men att myndigheten gör en allmän bedömning.

Överklagades två gånger

Skatteverket har de senaste åren fått in ett flertal ansökningar om föräldrar som vill döpa sina barn till Bebben.

I ett fall överklagades beslutet till förvaltningsrätten där föräldrarna fick rätt – men Skatteverket överklagade också och beslutet fastställdes på nytt i kammarrätten.

Flera namn stoppas

Bebben är bara ett av mängder av namnförslag som Skatteverket satt stopp för.

Tidigare i år fick ett avslag på namnet “Pingla” stor uppmärksamhet i medierna. 

– Vi är jättechockade och förstod inte alls, sade pappa Johan Lindén till Borås Tidning i januari.

Myndighetens förklaring var att “Pingla” anspelade på kvinnligt utseende och därför bedömdes olämpligt.

Har ett ansvar

På sin hemsida betonar Skatteverket att man har ett ansvar att både göra en granskning av förnamn med hänsyn till språkliga och andra förhållanden.

Bland annat ska man säkerställa att namnet utvecklas på ett bra sätt i takt med samhället i övrigt.

 Denna prövning innebär att Skatteverket inte får godkänna ett förnamn om det kan väcka anstöt, kan antas leda till obehag för bäraren eller av någon annan anledning inte är lämpligt som förnamn, framhåller myndigheten.

Foto: J. Applegate

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen