Efterfrågat pojknamn stoppas – “väcker anstöt och obehag”

2023 10 13

Ett särskilt namnförslag för nyfödda pojkar i Sverige blir allt vanligare.

Men Skatteverket sätter stopp för samtliga ansökningar.

“Förminskande” och någonting som kan “leda till obehag”, menar myndigheten.

Senast i raden att få nej på sin ansökan är en familj från västra Sverige, rapporterar Göteborgs-Posten.

Namnet i fråga?

"Bebben".

Hyllning till fotbollsspelare

Inspirationen till namnet kom från fotbollslegendaren i IFK Göteborg – Bertil “Bebben” Johanssons, förklarar pojkens mamma.

Barnets morfar är en trogen supporter till fotbollslaget och hade en dröm om att få döpa en son efter den uppskattade fotbollsspelaren, förklarar mamman som nu såg en chans att få in namnet i släkten.

– Det var självklart redan från början. Namnet var en mix av ordets innebörd och fotbollsspelaren, förklarar hon för GP.

"Väcker anstöt"

Namnet Bebben var tänkt att fungera som ett av tre mellannamn, inte som tilltalsnamn.

Ändå blev det avslag från Skatteverket som motiverade sitt beslut med att “ett namn inte får väcka anstöt”.

– Bebben kan förknippas med bebis eller något litet vilket kan uppfattas som förminskande och leda till obehag för barnet, säger Niklas Christerson, handläggare på Skatteverket, till GP.

Han tillägger att han förstår att namn kan vara av stor betydelse för föräldrar, men att myndigheten gör en allmän bedömning.

Överklagades två gånger

Skatteverket har de senaste åren fått in ett flertal ansökningar om föräldrar som vill döpa sina barn till Bebben.

I ett fall överklagades beslutet till förvaltningsrätten där föräldrarna fick rätt – men Skatteverket överklagade också och beslutet fastställdes på nytt i kammarrätten.

Flera namn stoppas

Bebben är bara ett av mängder av namnförslag som Skatteverket satt stopp för.

Tidigare i år fick ett avslag på namnet “Pingla” stor uppmärksamhet i medierna. 

– Vi är jättechockade och förstod inte alls, sade pappa Johan Lindén till Borås Tidning i januari.

Myndighetens förklaring var att “Pingla” anspelade på kvinnligt utseende och därför bedömdes olämpligt.

Har ett ansvar

På sin hemsida betonar Skatteverket att man har ett ansvar att både göra en granskning av förnamn med hänsyn till språkliga och andra förhållanden.

Bland annat ska man säkerställa att namnet utvecklas på ett bra sätt i takt med samhället i övrigt.

–  Denna prövning innebär att Skatteverket inte får godkänna ett förnamn om det kan väcka anstöt, kan antas leda till obehag för bäraren eller av någon annan anledning inte är lämpligt som förnamn, framhåller myndigheten.

Foto: J. Applegate

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen