Efter USA:s varning: Ryssland bekräftar jätteprojekt på månen

2024 03 06

Ryssland och Kina planerar att gå samman för att upprätta ett kärnkraftverk på månen.

Det bekräftar Yuri Borisov, chefen för Rysslands rymdorganisation Roskosmos.

– Vi överväger projektet på allvar, säger rymdchefen enligt Reuters.

Ska byggas utan mänsklig närvaro

Enligt Ryssland skulle ett kärnkraftverk på månen öppna för möjligheten att en dag bygga bosättningar på samma himlakropp.

Det är enda alternativet till att producera tillräckligt med el för ett sådant projekt, solpaneler skulle inte räcka.

– Detta är en mycket allvarlig utmaning. Det bör göras i automatiskt läge, utan mänsklig närvaro, säger Yuri Borisov.

Då kan det börja

Enligt Yuri Borisov, som är före detta biträdande försvarsminister i Ryssland, har man tillsammans med Kina redan tagit fram ett “månprogram”.

Han säger att Moskva främst bidrar med sin expertis om “kärnenergi”.

Någon gång mellan 2033 och 2035 skulle byggandet av kärnkraftverket preliminärt kunna inledas – tillsammans med planer på att bygga ett kärnkraftsdrivet lastrymdskepp.

Alla tekniska frågor ska ha lösts förutom den om hur man kyler kärnreaktorn.

– Vi arbetar på riktigt med en rymdbogserbåt. Denna enorma, cyklopiska struktur skulle kunna, tack vare en kärnreaktor och en kraftfull turbin, transportera stora laster från en omloppsbana till en annan, samla upp rymdskräp och involveras i många andra program, säger Borisov.

Kraschade in i månen

Ryska tjänstemän har tidigare deklarerat ambitiösa planer om att förvärva månen, men det ryska rymdprogrammet har under kort tid drabbats av den ena motgången efter den andra.

Nyligen tog Ryssland avstamp för det första uppdraget på månen på 47 år – men misslyckades efter att rymdfarkosten Luna-25 tappade kontrollen och kraschade rakt in i månen.

– Apparaten rörde sig in i en oförutsägbar bana och upphörde att existera som en följd av en kollision med månens uttalande, bekräftade Roskosmos efteråt. 

Varnar för kärnvapen i rymden

Trots floppen med Luna-25 har Moskva uttryckt att man kommer att lansera ytterligare uppdrag till månen och sedan undersöka möjligheten till gemensamma rysk-kinesiska besättningsuppdrag – till och med en månbas.

Kina har satt som eget mål att den första kinesiska astronauten ska ta sina första steg på månen före 2030.

Nyligen varnade USA för att Ryssland planerar att placera kärnvapen i rymden.

LÄS MER: Ryssland vill planera kärnvapen i rymden

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen