Efter terrordådet – belgisk kritik mot Sverige

2023 10 19

Kritik riktas nu mot svenska myndigheter från belgiskt håll.

I måndags dödades två svenskar i Bryssel i samband med det brutala terrordåd som skakat landet.

Under tisdagen sköts den misstänkte gärningsmannen till döds av belgisk polis.

Belgisk polis arbetar fortfarande med att försöka hitta ytterligare personer som kan ha varit inblandade i terrordådet.

Samtidigt riktas nu kritik mot Sverige, rapporterar Sveriges Radio.

“Har ju inte vetat”

Det är upprört från belgiskt håll och kritik riktas mot Sverige och svenska myndigheter anklagas för att inte ha delat med sig information om terroristen till Belgien.

Företrädare för flera politiska partier i landet menar att underrättelsen varit bristfällig.

– Vi har ju inte vetat någonting, menas det.

Ökar trycket

Flera av partierna anser att den belgiska regeringen måste kräva av Sverige att i högre grad dela med sig av det man vet om personer som exempelvis mannen som genomförde terrordådet.

Parlamentsledamöter från en rad partier i landet menar att man inte vetat om någonting, och att mer information måste delas av svenska myndigheter.

Detta uttrycks i en debatt i det belgiska parlamentet.

Strömmer svarar

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) anser inte att svenska myndigheter har gjort något fel.

– Så vitt vi vet så här långt så har den här personen förvisso då kommit till Sverige, fällts för ett narkotikabrott, inte ett brott relaterat till terrorism eller hat eller hot, utan narkotikabrott, avtjänat sitt straff och sedan utvisats, säger Strömmer enligt SR.

Däremot har han gjort det tydligt att Sverige behöver förbättra arbetet kring inre och yttre gränskontroller.

Aldrig tidigare

Statsminister Ulf Kristersson (M) har uttalat sig om att terrordådet var riktat mot Sverige och svenskar.

– Aldrig tidigare i modern tid har Sverige och svenska intressen varit under lika stort hot som just nu, har han sagt enligt SVT.

Foto: A. Vesakaran

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


10 jun 26

Ta ut pengar: Så mycket kontanter ska du ha hemma

2026 06 10

Ett osäkert omvärldsläge har lett till ökade krav på svenska folkets beredskap inför olika typer av kriser.  

Nu ger sig den tidigare riksbankschefen Stefan Ingves in i debatten.  

Han uppmanar alla hushåll att ha kontanter hemma.

– En ofta förekommande rekommendation är att man skall ha minst tusen kronor i kontanter hemma, samt att av dessa behöver en del hållas i små valörer. Har man den ekonomiska möjligheten kan det nog vara bra att ha litet mer än så, särskilt i en familj, framhåller Ingves i DN:s ekonomipanel.

Ingves beskriver kontanthanteringen i Sverige som avgörande i händelse av en kris.

– Kontanthantering är framför allt ett distributionssystem som både måste vidmakthållas i händelser av kris och krig och som måste kunna expandera om det behövs. Då får man väcka till liv gammal kunskap om kontanthantering.

Riksbankens uppmaning

Stefan Ingves uppmaning ligger i linje med Riksbankens rekommendationer. 

Centralbanken rekommenderar alla hushåll att ha 1 000 kronor i kontanter per vuxen hemma. 

– Beloppet ska ses som ett riktmärke och är tänkt att täcka en veckas inköp av livsnödvändiga varor. Hushåll kan vara i behov av mer eller mindre kontanter i beredskap beroende på hur många man är eller vilka särskilda behov som finns i hushållet, framhåller Riksbanken i ett uttalande.

I den mån det är möjligt kan det vara klokt att ha kontanter i flera olika valörer, från mindre sedlar till större. 

Riksbanken uppmanar också allmänheten att använda kontanter sporadiskt för att hålla igång kontantsystemet.

ANDRA LÄSER: Biltema gör jättesatsning i Sverige 

FAKTA: Kontanter i Sverige

- Mängden kontanter i samhället har minskat med 2,6 procent jämfört med för ett år sedan.

Här är några sätt att få tag i kontanter i dag:

- Via uttagsautomter, till exempel Bankomat, ICA-banken och Kontanten.  

- När du betalar med kort i en butik kan du be om att få göra en avrundning uppåt på ditt köp och få ut mellanskillnaden i kontanter. Det förutsätter att butiken hanterar kontanter. Du behöver förstås ha täckning på kortet. 

- Du kan beställa kontanter i valfri valuta från växlingskontor och få dem levererade till ditt postombud.

- Du kan ta ut pengar på växlingskontor.

- Som kund i en bank kan du i flera fall beställa svenska och utländska sedlar i internetbanken för privatpersoner. Pengarna skickas rekommenderat till ditt postombud. Fråga din bank. 

Källa: Riksbanken respektive Myndigheten för civilt försvar

LÄS OCKSÅ: Swedbank varnar för trippelsmäll

Foto: Bankomat

Text: Redaktionen