Efter raseriet – Coop riktar uppmaning till regeringen

2025 03 13

Coop vill se regeringen agera.

Matpriserna stiger igen.

Efter flera år av hög inflation och urholkade plånböcker har många tröttnat på de höga priserna i mataffärerna.

Tidigare idag har Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar meddelat att hon ansluter till en bojkott av matbutiker för att protestera.

Nu riktar Coop en uppmaning till regeringen.

Riktar uppmaning

Marcus Björling, pressekreterare på Coop, förklarar att matkedjan vill se regeringen agera.

– Vi bedömer att det skulle vara mycket värdefullt om arbetsgivaravgiften för unga kunde sänkas, förklarar han för ekonominkanalen EFN.

– Det var sänkt under pandemin men mitt under pågående inflation så tog politiken bort sänkningen. Eftersom många unga arbetar inom dagligvaruhandeln så blev det en direkt kostnadsökning.

Matpriserna stiger

Enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån stiger matpriserna.

De genomsnittliga priserna på livsmedel och alkoholfria drycker steg med 1,8 procent i februari i år, jämfört med januari. 

Det är den högsta månadsuppgången sedan februari 2023. 

I årstakt ökade priserna med 3,9 procent jämfört med februari i fjol.

Steg mest

Den varugrupp inom livsmedel och alkoholfria drycker som steg mest i pris i februari var kaffe, te och kakao. 

Den här månaden följde även flera mejerivaror med i uppgången.

– Priset på smör steg med 4,7 procent i februari jämfört med månaden innan. Sett över ett år har smörpriset ökat med 26 procent. Mjölk och ost blev också dyrare, säger Carl Mårtensson, prisstatistiker på SCB.

En annan varugrupp som nu börjar sticka i väg i pris är sötsaker och glass.

Dadgostar bojkottar

På grund av de höga matpriserna har en bojkott av de stora matkedjorna organiserats.

Det hela har gått viralt – och vecka 12 hoppas man att så många som möjligt ska bojkotta butikerna.

En som har anslutit sig till initiativet är Nooshi Dadgostar (V).

– Jag kommer att bojkotta Ica. Det är de som har störst marknadsmakt och störst möjlighet att ändra på det här, säger Dadgostar till Expressen.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Expert hävdar: Elon Musk på väg att bli galen – “mår inte bra”

2025 03 13

Professorn och författaren Seth Abramson påstår att Elon Musk “saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen”.

Seth Abramson, som bland annat skrivit en bok om Elon Musk och jobbat för tidningar som Washington Post, Newsweek och The Guardian, menar att techmiljardären är på väg mot ett sammanbrott.

– I egenskap av Musk-författare berättade jag för er att han höll på att bli galen. Orsaken var en kombination av depression, stress, medicinmissbruk och användning av illegala droger, skriver Abramson på X.

"Ta bort honom från internet"

Det framgår inte i Abramsons inlägg om professorn drar sina slutsatser av att ha träffat Musk personligen.

Inte heller om han har tagit del av några läkarjournaler eller andra uppgifter som utifrån medicinsk grund beskriver entreprenörens hälsa.

Seth Abramson menar dock att de inlägg som Elon Musk skriver och delar på sociala medier utgör underlag för teorin.

– Hans Twitter-flöde (numera X, red. anm.) är ett bevis på denna störning. Någon som bryr sig om honom måste ta bort honom från internet permanent, menar experten.

"Mår dåligt"

Ett av Abramsons exempel är när Musk häromdagen kallade senatorn Mark Kelley, som tjänstgjort i USA:s militär i 25 år, för "förrädare" efter han besökt Ukraina och uppmanat Vita huset att fortsätta stödja det krigsdrabbade landet.

– En del av Musks förvirring tycks vara en ökad lojalitet gentemot Kreml, menar Abramson.

– Det råder inget tvivel om att Musk nu saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen, och att hans offentliga och privata uppträdande som en del av regeringen kostar liv, jobb och betydande skador för USA:s förtroende. Han mår dåligt och vi kan alla se det, skriver Abramson också.

Använder ketamin

Elon Musk har tidigare förklarat öppet att han använder den i Sverige narkotikaklassade medicinen ketamin, vars bieffekter exempelvis kan vara desorientering och aggressivt beteende.

– Ketamin hjälper en att komma ur ett nedstämt tillstånd, sade Musk i en tv-intervju med Don Lemon 2024, och tillade att det är bättre för aktieägarna om han använder drogen.

Musk har dock förnekat att han missbrukar medicinen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen 


Högst oväntat tillskott i Ukrainas militär – ”deltar i beskjutningen”

2025 03 13

Ett mycket sällsynt videoklipp har börjat cirkulera på sociala medier.

Bilderna uppges vara tagna och producerade av kinesisk statlig media.

I filmen framträder kinesiska reportrar som deltar i en ukrainsk beskjutning av ryska positioner, rapporterar Newsweek som studerat klippet.

Se video längst ned i texten.

Mycket ovanligt

Den 24 sekunder långa videon ska vara inspelat 6 mars i år. I klippet syns hur en kinesisk journalist följer trupper som avfyrar flera skott från ett ukrainskt raketsystem.

Uppgifterna beskrivs som mycket sällsynta.

Kina är i många avseenden Rysslands närmast allierade och har i allra högsta grad bidragit till att hålla igång både den ryska krigsmaskinen och dess ekonomi sedan invasionen av Ukraina för tre år sedan.

Att reportrar från den mycket hårt kontrollerade kinesiska statsmedian sluter upp bakom Ukraina på slagfältet måste därmed betraktas som mycket oväntat.

"Deltog till och med i beskjutningen"

Den amerikanska tidningen hänvisar till en estnisk källa, som lagt upp klippet under namnet “WarTranslated” på X (tidigare Twitter).

– Kinesiska journalister har oväntat filmat ett reportage med Ukrainas väpnade styrkor för första gången – och till och med deltagit i att beskjuta ryska positioner, framhålls i inlägget.

– Det är första gången som representanter för det här mediet har arbetat med den ukrainska armén. Tidigare har de uteslutande filmat rapporter med ryska trupper, står det vidare.

Uppgifter: på väg in i kriget för Rysslands räkning

Varken Kina, Ukraina eller Ryssland har kommenterat det anmärkningsvärda klippet som cirkulerar.

Samtidigt som Kina velat framhålla sig som en neutral part har det spekulerats i om den Putinallierade diktaturen i själva verket är på väg in i kriget – men då på Rysslands sida.

Det rapporterade den statsägda ukrainska tv-kanalen UATV förra veckan.

Tv-kanalen hänvisar till uppgifter från Center for National Resistance – en organisation som ukrainska specialstyrkor upprättade kort efter den ryska invasionen 2022.

– Kina uppges förhandla med Ryssland om att landets militär ska delta i kriget mot Ukraina, på samma sätt som Nordkorea hjälpt Ryssland, uppger UATV.

Här är videon

Se videon med det kinesiska reporterteamet genom att klicka här (länk till Newsweek).

Foto: WarTranslated på X

Text: Redaktionen