EFTER KRITIKEN: Regeringen förtydligar – så bör allmänheten agera

2023 08 18

Terrorhotnivån har höjts till en fyra på en femgradig skala.

Trots att hotbilden mot Sverige har ökat uppmanar regeringen allmänheten att leva som vanligt.

– Jag förstår att många svenskar känner oro om innebörden av den nya hotnivån. Vi ska leva våra liv som vanligt. Vi står upp för våra demokratiska värderingar, men vi skyddar oss, sa statsministern Ulf Kristersson (M) under gårdagen.

Ett budskap som stött på kritik.

Magnus Norell, terrorforskare och statsvetare, kallar det för ”motstridigt”.

– Det man säger åt folk är att det blir farligare men samtidigt säger man att lev som vanligt men var försiktiga, hur då? Det får man inga svar på, framhåller han i en kommentar till TV4.

Ester Pollack, professor emerita i journalistik vid Stockholms universitet, ifrågasätter även retoriken.  

– Dubbla budskap är alltid svåra att ta till sig. Myndigheter mår bra av att sända ett sammanhängande budskap till människor. En del människor kommer att bli oroade, säger hon till SR Ekot.

Regeringen förtydligar

Nu förtydligar regeringen budskapet.

Enligt justitieminister Gunnar Strömmer (M) riktar sig höjningen av terrorhotnivån främst till myndigheterna.

– I ett läge när säkerhetsläget är försämrat så måste Polisen, Säkerhetspolisen och andra myndigheter med ansvar för trygghet och säkerhet kliva fram och bedriva ett ännu mer intensivt arbete för att medborgarna ska kunna leva ett så normalt liv som möjligt, säger han till TV4-Nyheterna.

”Stoppa inte huvudet i sanden”

Myndigheternas säkerhetsarbete stärks som en följd av den förhöjda terrorhotnivån.

Allmänheten uppmanas att leva som vanligt.

Samtidigt betonar justitieminister Gunnar Strömmer att det inte är läge att ”stoppa huvudet i sanden”.

– Vi kan i de sammangen vi är hålla ögonen öppna. Ser man något som avviker från det normala kan man rapportera det till Polisen eller Säkerhetspolisen, säger han till tv-kanalen.

Vidare uppger Strömmer att det kan bli aktuellt att ställa in eller skjuta upp enskilda evenemang.

Sådana beslut kommer att fattas av varje arrangör i samspel med polisen och andra relevanta myndigheter.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2-åring död – grannarna i chock

2025 12 21

En tvåårig pojke har förlorat livet i Danmark.

De tragiska uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Den tvååriga pojken dog efter att ha fallit från ett höghus på söndagen, rapporterar danska medier.

Tvååring död

Den danska polisen bekräftar händelsen på X.

– En 2-årig pojke har under förmiddagen avlidit efter ett fall från ett höghus i Høje Gladsaxe, skriver polisen.

– Händelsen utreds som mord. En 32-årig man har gripits och delgivits misstanke i ärendet. Han förväntas bli häktad under morgondagen.

Det är i nuläget oklart om 32-åringen har någon koppling till barnet.

Grannarna i chock

TV2:s reporter berättar att de boende i fastigheten som den tvåårige pojken föll ifrån är chockade.

Inga ytterligare detaljer kring händelsen har kommit från polisen med hänvisning till den pågående utredningen.

Under morgondagen väntas den misstänkte häktas, uppger TV2.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att några andra personer ska ha varit närvarande när tvååringen föll från höghuset.

Läs mer: Två ryska stridsflygplan attackerade

Dödsfall i trafiken

På söndagen meddelar den svenska polisen att en person har omkommit efter en trafikolycka i Skellefteå.

– En person blev påkörd och omkom i samband med händelsen. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Föraren av bilen fördes med ambulans till sjukhus.

Är anhållen

Förhör har hållits och mannen som framförde fordonet är anhållen efter beslut från åklagare. 

Ärendet rubriceras som vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.

– Polisen ska utreda hur olyckan gått till. Förhör ska hållas. Platsen har dokumenterats och bilen är tagen i beslag för teknisk undersökning, förklarar polisen.

Trafikolyckor har även inträffat i bland annat Enköping, Uppsala och Motala under söndagen.

Läs mer: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 december 2025

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2025 12 21

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag gällande kontanter.

Ett nytt lagförslag har lagts fram av regeringen som ska göra det obligatoriskt för butiker och apotek att ta emot kontanter.

Detta för att alla konsumenter fortfarande ska kunna välja hur de vill betala.

Kontanter blir ett lagkrav

Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss som föreslår att livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel måste ta emot kontanter i bemannade kassor.

Förslaget ingår i åtgärder för att ”stärka kontanternas funktionssätt som betalningsmedel” och syftar till att kontanter inte ska försvinna helt ur den vardagliga handeln. 

Syftet är att säkerställa att människor inte tvingas använda kort eller mobilappar mot sin vilja.

– Kontanter är också en fråga om inkludering i samhället för de grupper som har svårigheter att hantera olika tekniska lösningar, skriver Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tillsammans med andra ansvariga politiker, i en debattartikel.

De menar att kontanter är en ”hörnsten i ett inkluderande och motståndskraftigt samhälle” eftersom många människor fortfarande är beroende av kontanter i vardagen.

LÄS MER: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Vad innebär lagändringen?

För gemene man kan detta få konkret betydelse redan nästa år.

Idag väljer fler och fler butiker att sluta ta emot kontanter, vilket skapat problem särskilt för äldre, turister eller de som föredrar kontanter.

Med den nya lagen ska du som konsument ha rätt att få betala med kontanter i matbutiker och apotek, så länge det är en bemannad kassa. 

Samtidigt ska det finnas undantag i lagen – exempelvis om kontanthanteringen gör verksamheten osäker eller kostsam, eller om det gäller en enskild betalning där butikens säkerhet riskeras. 

Fler åtgärder väntar

Lagen innehåller också förslag som gör det lättare att sätta in kontanter på banken och att företag kan få hjälp med växel och dagskassa.

Tanken är att kontanter ska fungera smidigt i vardagen, inte bara finnas kvar som en symbolisk rättighet.

– För att kontanter ska vara ett fungerade betalningsmedel måste det vara möjligt att betala med kontanter, framför allt för de varor och tjänster som är av den mest grundläggande behovsnaturen, uppger regeringen.

Lagen väntas träda i kraft 1 juli 2026.

LÄS MER: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: C Meinersmann

Text: Redaktionen