EFTER KRITIKEN: Öppnar för VM i världens mest slutna land

2022 11 21

Det internationella fotbollsförbundet, FIFA:s, ordförande Gianni Infantino öppnar för att Nordkorea i framtiden kan arrangera ett världsmästerskap i fotboll.

FIFA-bossens udda utspel kom i samband med ett försvarstal av rådande VM i Qatar. Infantino slog tillbaka mot kritiken som riktats mot värdlandet och anklagade västerländsk media för ”hyckleri”.

Efter försvarstalet tog Infantinos anförande en oväntad vändning.

Plötsligt öppnade FIFA-chefen för att ett framtida världsmästerskap kan anordnas i Nordkorea. Ett sådant mästerskap kan enligt Infantino ”förena världen". 

– Vilket land som helst kan stå värd för ett världsmästerskap. Om Nordkorea vill vara värd för något... Jag åkte faktiskt till Nordkorea för några år sedan för att fråga nordkoreanerna om de var redo att arrangera ett dam-VM tillsammans med Sydkorea. Nåväl, jag lyckades inte så klart, men jag skulle åka ytterligare hundra gånger om det skulle hjälpa, sa Gianni Infantino enligt The Athletic.

Han tillade:

– Endast engagemang kan skapa verklig förändring. Vi är en global organisation och vill förbli en organisation som förenar världen.

Världens mest slutna land

Nordkorea är världens mest slutna land.

– Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade. Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea. Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar, framhåller Utrikespolitiska institutet, UI.

Kraftig kritik

Fotbolls-VM 2022 pågår för fullt. Mästerskapet är starkt ifrågasatt.

Att Qatar är värd för fotbolls VM 2022 har rört upp känslor i hela fotbollsvärlden. Anledningarna är bland annat de återkommande rapporterna om stora dödsfall bland gästarbetare i landet och mutanklagelserna i samband med tilldelandet.

Sedan Qatar tilldelades mästerskapet har antalet migrantarbetare i landet ökat betydligt.

– Ökningen beror bland annat på den stora expansionen inom byggsektorn. Antalet arbetare ökade från 1,6 miljoner i december 2017 till 2,7 miljoner i oktober 2018. Migrantarbetare som flyttar till Qatar arbetar främst inom bygg, sjukvård och hemtjänst och utgör upp till 95 procent av landets arbetskraft, uppger Amnesty.

Flera av migrantarbetarna hamnar i en situation där de utnyttjas.

Enligt siffror från Nepals ambassad i Doha har över 2 200 nepalesiska migrantarbetare dött i Qatar.

Den främsta orsaken till att migrantarbetarna kan utnyttjas är det så kallade Kafala-systemet. Det bygger på att migrantarbetares anställning på ett lagligt sätt binder dem till sina arbetsgivare.

– Det begränsar deras möjligheter att byta jobb och hindrar många från att lämna landet utan arbetsgivarens tillstånd, uppger Amnesty.

Foto: M. Fakurian resp F. Saari

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen