Ed Sheeran uppmärksammas för kommande spelning – “Ingen artist har åkt dit”

2024 12 04

Stjärnan Ed Sheeran ska göra en spelning där ingen västerländsk artist har varit.

Ingen internationell västerländsk artist har någonsin uppträtt i Bhutan.

Nu kommer Ed Sheeran bli den första.

Den brittiska superstjärnan ska i början av nästa år ta sig till landet för att spela några av hans jättehits.

Det rapporterar CNN.

Första någonsin

Han har vunnit flera Grammys och haft nio hits på Billboard Top 10, men musikern Ed Sheeran kommer snart att lägga ytterligare en trofé till sin samling när han blir den första västerländska artisten någonsin att ge en konsert i Bhutan.

Närmare bestämt kommer han att uppträda vid Changlimithang Stadium i Bhutans huvudstad Thimphu.

Internationella varumärken som Starbucks och McDonald's har ingen närvaro i Bhutan och landet har endast haft TV-sändningar sedan 1999.

Bekräftar själv

Sheeran själv bekräftar att han ska till Bhutan via sociala medier.

– Jag kommer tillbaka till Indien för min största turné någonsin i ert vackra land. Jag kommer också att spela i Bhutan för första gången, återvända till Qatar för första gången på ett decennium och spela på den vackra amfiteatern i Bahrain igen, skriver han på Instagram.

Det är Bhutan

Bhutan är en liten buddhistisk monarki med cirka 700 000 invånare beläget mellan Indien och Kina.

Under hundratals år var bergslandet isolerat från omvärlden och först på 1960-talet skedde en öppning utåt.

– I det övervägande buddhistiska kungadömet Bhutan fästs stor vikt vid kulturarv och traditioner, förklarar Utrikespolitiska Institutet om landet.

– Landet var länge isolerat och även om det på senare årtionden har öppnat upp sig mot omvärlden görs från officiellt håll ansträngningar för att bevara den egna kulturella identiteten.

Har turistskatt

Bland de många unika saker om Bhutan finns en speciellt turistskatt som syftar till att begränsa turismen i landet.

Resenärer som vill besöka landet får betala en avgift på 100 dollar per dag som en del av landets turistmodell ”high value, low impact”, och pengarna öronmärks för att stödja bhutanesisk offentlig utbildning och hälsovård.

Foto: Harald Krichel resp N. Shizuru

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen