30 januari 2026

Ebba Busch öppnar för kärnvapen

2026-01-30

Ebba Busch (KD) öppnar för ett europeiskt kärnvapenprogram.

Rysslands hot mot väst och USA:s distansering från europeiska allierade har satt försvars- och säkerhetspolitiken högst upp på agendan.

Nu meddelaren KD-ledaren Ebba Busch att hon öppnar för stöd till ett europeiskt kärnvapenprogram.

”Egen avskräckningsförmåga”

Det råder allt större tvivel kring huruvida USA är villigt att försvara Europa.

Därför har frågan om Europas kärnvapenförsvar blivit allt mer aktuell.

Ebba Busch säger att KD anser att Sverige skulle kunna stödja utvecklingen av ett europeiskt kärnvapenprogram, vilket även Ulf Kristersson (M) har varit inne på tidigare.

Det är i grunden en fråga om att kunna försvara sig i en allt mer osäker värld, enligt Busch.

– Vi behöver stärka det europeiska försvarsbenet, och det handlar ju om att vi har tillräckligt mycket av egen avskräckningsförmåga, säger Ebba Busch till SVT.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Stort besked för Swish - "Tydligt kvitto"

Kärnvapen i Sverige ”inte realistiskt”

Exakt hur ett svenskt stöd till ett europeiskt kärnvapenprogram skulle kunna se ut, är i dagsläget oklart.

En extra känslig fråga är huruvida kärnvapen kan komma att placeras ut i Sverige.

Men Ebba Busch menar att det sannolikt inte kommer att bli aktuellt.

– Jag är realist och jag ser inte att det är realistiskt att Sverige ska placera kärnvapen på svensk mark, säger Busch till kanalen.

Busch och KD vill istället se ett starkare europeiskt kärnvapenparaply som är baserat på Frankrikes och Storbritanniens kärnvapenkapacitet. Dessa är de enda länderna i Västeuropa som har kärnvapen i dagsläget.

Får stöd av Andersson – om energiöverenskommelse

Ebba Busch har varit i ropet den senaste veckan, och medverkade på torsdagen i SVT-programmet ”30 minuter”.

Förutom kärnvapenfrågan diskuterade hon bland annat den uteblivna energiöverenskommelsen, och kritiserade två av de andra Tidöpartierna, M och SD, som satte stopp för överenskommelsen.

På fredagen fick hon stöd av Magdalena Andersson (S), som håller med om Busch beskrivning.

– Det är uppenbart att det är för svagt ledarskap i Rosenbad för att ens försöka nå en energiöverenskommelse, säger Magdalena Andersson, enligt Aftonbladet.

– Om jag blir statsminister så kommer jag att bjuda in alla riksdagens åtta partier till nya energisamtal med syfte att nå en så bred överenskommelse som möjligt. Jag bedömer att det skulle vara fullt möjligt att nå en bred energiöverenskommelse, tillägger S-ledaren, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanskt företag har träffats av rysk missil

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen