EBBA BUSCH: Här går gränsen – om man ska vara en del av svenska samhället

2024 06 28

Ebba Busch (KD) framhåller att det finns en gräns som inte får passeras om man ska vara en del av det svenska samhället.

KD-ledaren håller tal i Almedalen idag klockan 11, på Almedalsveckans sista dag.

Men redan inför talet går Busch ut och riktar kritik åt flera håll.

Svenska värderingar är på väg att urholkas, och det finns många som är ansvariga för den utvecklingen, menar Busch i en debattartikel i Aftonbladet.

”Försökte sabla ned oss”

Gängkriminalitet och parallellsamhällen nämns som exempel på hur svenska värderingar urholkas.

Hotet kommer både från extremhögern, extremvänstern och från extrema tolkningar av islam, menar KD-ledaren.

Ebba Busch menar att KD är ”en röst som ropar i öknen” (vilket anspelar på ett Bibelcitat) och kräver att svenska värderingar försvaras.

Olikheter är bra, men vissa värderingar är inte möjliga att välja bort, menar hon.

Det finns en gräns som inte får passeras om man vill vara en del av det svenska samhället.

– Olikheterna har dock en gräns. Vissa värderingar är inte möjliga att välja bort om man ska vara en del av en fungerande svensk samhällsgemenskap, anser Ebba Busch.

Bland de värderingar som inte bör accepteras, nämner hon bland annat hedersnormer.

”Försökte sabla ned oss”

KD är det enda partiet som verkligen är beredda att ta kampen, anser Ebba Busch.

Som exempel nämner hon reaktionerna på USA:s terrorstämpling av nazistiska NMR.

Den var helt rätt, menar Busch – men många av dem som jublar över den är inte konsekventa i sitt avståndstagande från extremism, enligt KD-ledaren.

– Men en del av de som jublade över terrorklassningen av NMR var samma fultolkare och wokedebattörer, som med frenesi försökte sabla ned oss kristdemokrater när vi pratat om behovet av att delar av islam behöver anpassas och gå i takt med svenska gemensamma värderingar, hävdar Ebba Busch i debattartikeln.

Mäktigast inom energi

Ebba Busch håller Almedalsveckans näst sista partiledartal klockan 11 idag.

Sist ut är Johan Pehrson (L), som talar klockan 19 ikväll.

Bush uppmärksammades också under gårdagen i samband med att hon som energi- och näringsminister utsågs till Sveriges mäktigaste inom svensk energi.

– Otroligt hedrande. Vi gick till val 2022 på att ändra energipolitiken och vi fick förtroendet av väljarna, hälsade Busch via partiets energipolitiska talesperson Camilla Brodin, rapporterar DI.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen