EBBA BUSCH: Här går gränsen – om man ska vara en del av svenska samhället

2024 06 28

Ebba Busch (KD) framhåller att det finns en gräns som inte får passeras om man ska vara en del av det svenska samhället.

KD-ledaren håller tal i Almedalen idag klockan 11, på Almedalsveckans sista dag.

Men redan inför talet går Busch ut och riktar kritik åt flera håll.

Svenska värderingar är på väg att urholkas, och det finns många som är ansvariga för den utvecklingen, menar Busch i en debattartikel i Aftonbladet.

”Försökte sabla ned oss”

Gängkriminalitet och parallellsamhällen nämns som exempel på hur svenska värderingar urholkas.

Hotet kommer både från extremhögern, extremvänstern och från extrema tolkningar av islam, menar KD-ledaren.

Ebba Busch menar att KD är ”en röst som ropar i öknen” (vilket anspelar på ett Bibelcitat) och kräver att svenska värderingar försvaras.

Olikheter är bra, men vissa värderingar är inte möjliga att välja bort, menar hon.

Det finns en gräns som inte får passeras om man vill vara en del av det svenska samhället.

– Olikheterna har dock en gräns. Vissa värderingar är inte möjliga att välja bort om man ska vara en del av en fungerande svensk samhällsgemenskap, anser Ebba Busch.

Bland de värderingar som inte bör accepteras, nämner hon bland annat hedersnormer.

”Försökte sabla ned oss”

KD är det enda partiet som verkligen är beredda att ta kampen, anser Ebba Busch.

Som exempel nämner hon reaktionerna på USA:s terrorstämpling av nazistiska NMR.

Den var helt rätt, menar Busch – men många av dem som jublar över den är inte konsekventa i sitt avståndstagande från extremism, enligt KD-ledaren.

– Men en del av de som jublade över terrorklassningen av NMR var samma fultolkare och wokedebattörer, som med frenesi försökte sabla ned oss kristdemokrater när vi pratat om behovet av att delar av islam behöver anpassas och gå i takt med svenska gemensamma värderingar, hävdar Ebba Busch i debattartikeln.

Mäktigast inom energi

Ebba Busch håller Almedalsveckans näst sista partiledartal klockan 11 idag.

Sist ut är Johan Pehrson (L), som talar klockan 19 ikväll.

Bush uppmärksammades också under gårdagen i samband med att hon som energi- och näringsminister utsågs till Sveriges mäktigaste inom svensk energi.

– Otroligt hedrande. Vi gick till val 2022 på att ändra energipolitiken och vi fick förtroendet av väljarna, hälsade Busch via partiets energipolitiska talesperson Camilla Brodin, rapporterar DI.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen