E-handelsjätte återkallar 420 000 produkter

2024 08 01

Världens största e-handelsföretag Amazon har hamnat i blåsväder.

Företaget, som har flera lager i Sverige, har haft mängder av farliga produkter på sin marknadsplats.

Totalt rör det sig om 420 000 varor, rapporterar CBS News.

En del produkter beskrivs som direkt livsfarliga.

Det handlar bland annat om felaktiga kolmonoxiddetektorer, hårtorkar utan elstötsskydd och nattkläder som bryter mot brandsäkerhetsstandarder.

Nu har den amerikanska tillsynsmyndigheten CPSC funnit att Amazon bär ansvaret för de farliga produkterna som sålts på marknadsplatsen. Totalt ska över 300 000 kunder ha utsatts för risk genom köp av varorna.

E-handelsjätten tvingas nu återkalla samtliga 420 000 produkter.

– Varorna är listade på Amazon.com och säljs av tredje part med hjälp av programmet Fulfilled by Amazon och utgör en avsevärd risk för konsumenter, framhåller CPSC i ett uttalande.

– Amazon har misslyckats med att informera allmänheten om de farliga produkterna och har inte vidtagit lämpliga åtgärder för att uppmuntra kunder att returnera eller förstöra produkterna, fortsätter myndigheten.

Olika berättelser

Amazon bestrider inte att produkterna utgör en fara för konsumenter.

Företaget hävdar dock att de gjort tillräckligt för att informera kunder om säkerhetsriskerna.

Amazon påstår att de kontaktat samtliga förstagångsköpare om ”potentiella säkerhetsproblem” och erbjudit dem ersättning för produkterna.

CPSC köper inte förklaringen.

– I stället för att återkalla produkterna, som sålts mellan 2018 och 2021, så ska Amazon ha skickat meddelanden till kunderna som tonat ner riskerna och låtit kunderna ta beslut om att förstöra varorna. Ord som återkalla och returnera ska e-handlaren ha undvikit, uppger myndigheten enligt sajten Ehandel.

Överklagar domen

I ett uttalande framhåller Amazon att de är besvikna över domen.

– Vi står bakom säkerheten för varje produkt i vår butik genom vår A-till-Z-garanti, oavsett om den säljs av Amazon eller av en av våra återförsäljare. Vi har proaktiva åtgärder på plats för att stoppa produkter som utgör säkerhetsrisker, och vi övervakar kontinuerligt listorna i vår butik. Om vi ​​upptäcker att en osäker produkt finns till försäljning så åtgärdar vi problemet omedelbart.  

Foto: Rupixen.com

Text: Redaktionen


Massprotest i Sverige – över 100 000 har skrivit på

2025 05 21

En namninsamling med 100 000 underskrifter från hela landet lämnas idag över till regeringen.

Bakom protestlistan står medlemmar ur Pensionärernas riksorganisation, PRO. 

Under tisdagen planeras dessutom en organiserad demonstration mitt på Mynttorget i Stockholm.

Bakgrunden är regeringens förslag om att höja gränserna för det så kallade högkostnadsskyddet för läkemedel.

Ett förslag som möts av skarp kritik och oro från pensionärer och patientorganisationer, enligt PRO som varnar för konsekvenserna.

– Regeringen spelar roulett med folkhälsan. Om pensionärer inte har råd att ta ut sina mediciner är risken överhängande att de blir sämre och i stället tvingas söka vård på akuten, säger Åsa Lindestam, ordförande PRO, i ett uttalande.

Beslut väntas på torsdag

PRO kallar förslaget för en försämring som innebär att en patient som når frikortsgränsen skulle ha betalat 900 kronor mer än idag under ett års tid, om förslaget går igenom.

På torsdag sker omröstningen i riksdagen.

Nu vädjar pensionärerna i ett brev till regeringen och sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) att “dra i nödbromsen”.

– Det här är sista chansen innan riksdagen beslutar. Konsekvenserna är inte tillräckligt utredda, säger Åsa Lindestam.

Skarp kritik

Enligt kritikerna riskerar förslaget att strida mot FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. 

Det finns också en sedan tidigare utfärdad rekommendation från Myndigheten från samhällsskydd och beredskap, MSB, om att ha minst en månads förbrukning av receptbelagda läkemedel till förfogande. 

En beredskapsåtgärd som nu äventyras för äldre, enligt PRO.

LÄS MER: Riksbanken varnar svenskarna – “Är helt falskt”

Ministern: krävs för långsiktig finansiering

Regeringen har pekat på att det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel. Skälet är att “säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver", understryker Acko Ankarberg Johansson.

Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering. Regeringen kommer att följa utvecklingen noggrant utifrån patientens perspektiv eftersom läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården, säger sjukvårdsministern.

Regeringen har också flaggat för att högkostnadsskyddet “är av yttersta vikt för att läkemedel och förbrukningsartiklar ska vara tillgängliga för alla som behöver det”.

– Samtidigt måste systemet för högkostnadsskyddet bidra till en hållbar finansiering av dessa varor. Statens kostnader för läkemedelsförmånen har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, utifrån 2024 års penningvärde, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent under samma period, framhåller regeringskansliet i ett uttalande.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Anticimex flaggar för invasion – säkra omedelbart huset

2025 05 21

Anticimex förbereder för en sommar med dubbelt så många saneringar som förra året.

En invasion av getingar är på väg.

Och det börjar bli bråttom att säkra huset för att hålla undan insekterna, förvarnar Anticimex.

Alla husägare gör klokt i att getingsäkra sitt hus nu på våren innan midsommar. Efter det brukar getingarna blivit så pass många att det är krångligare att åtgärda problemen, säger Thomas Persson Vinnersten, biolog och skadedjursexpert på Anticimex, i ett uttalande.

Går mot getingsommar

Statistiskt brukar varannan sommar bli ett så kallat getingår.

Förra året var relativt lugnt.

I kombination med en mild vår utan köldknäppar har det banat väg getingdrottningarna att överleva vintern och bygga bo.

– Vi har börjat få samtal från husägare som sett getingdrottningar leta boplatser, så än så länge ser vi inga tecken på att de inte skulle ha överlevt vintern, säger Thomas Persson Vinnersten.

Prognosen är därmed tydlig: Sverige går mot en getingsommar.

Kan bli obehagligt

Förra året genomförde Anticimex 26 829 getingsaneringar. Året dessförinnan, 2023, låg siffran på 45 970.

Getingarna är viktiga insekter och fyller en funktion i naturen. De bidrar till pollinering och äter skadeinsekter i trädgården, men det kan bli stora problem om de blir för många.

Förutom att de kan skapa obehag och utgöra stor fara för allergiker kan de även orsaka estetisk skada på hus genom att äta av träet.

– Att getingsäkra sitt hus syftar till att få getingarna att bygga bon på platser där de inte stör oss människor. På så sätt balanserar man att getingarna gör en hel del nytta i naturen, men samtidigt har respekt för att de inte ska bli för närgångna,  säger Thomas Persson Vinnersten

Fakta: 5 steg att getingsäkra huset

  1. Inspektera och leta efter attraktiva tillhåll för bon,.
  2. Ta bort gamla bon. De lockar till sig andra skadedjur.
  3. Täpp till kvisthål och ainfartsvägar på huset.
  4. Sätt upp insektsnät för ventilationsgaller
  5. Ta bort bon tidigt på säsongen under kvällstid när getingarna är slöa.

Foto: J. Wainscoat

Text: Redaktionen