29 april 26

Dystra beskedet – ”Konsumenterna tar smällen”

2024 02 10

Många svenskar har svårt att klara av de höga matpriserna, men dessvärre går det inte att förändra situationen i första taget.

Matpriserna ökade kraftigt under 2023, samtidigt som flera andra levnadskostnader också ökade.

Inflationen har slagit hårt mot många svenskar.

Men det är svårt för handlarna att göra någonting åt situationen.

De drabbas också av inflationen, vilket i sin tur drabbar konsumenterna.

– Konsumenterna tar ju smällen för att alla kostnader går upp, och även butikerna har ju ökade kostnader, säger Karin Brynell, VD för Svensk Dagligvaruhandel, till P4.

Kan inte göra något

Många konsumenter riktar sin ilska mot handlarna.

Men Brynell menar alltså att dessa har svårt att göra någonting åt de höga priserna.

– Om man som kunde lägger en hundralapp i kassan på butiken – ungefär 60 kronor går till inköp av själva produkten, säger Karin Brynell.

– Och sedan har du en rad saker – du har lokalhyra, du har personal, du har svinn, du har säkerhetskostnader, transporter med mera. Till slut har du ungefär mellan 2-4 kvar som är butikens vinst, förklarar hon.

”Får vänja oss”

Det finns dock vissa tecken på en avmattning i den inflationsutveckling som har varit, menar Svensk Dagligvaruhandels VD.

Men man ska inte hoppas på för mycket.

– Jag tror nog att vi på något sätt får vänja oss vid den prisnivå vi har nu, och mer hoppas på att vi inte kommer att se den typen av prisökningar som vi har haft här förra året, säger Karin Brynell.

”Inte bättre – tvärtom”

Samtidigt finns det också tecken på att matpriserna fortsätter att öka.

Det visar en rapport från Matpriskollen.

De rapporterade tidigare i veckan att priserna nu har vänt upp igen.

Och enligt Matpriskollens VD, Ulf Mazur, kan vi förvänta oss fortsatta höjningar.

– Det ser inte ut att bli bättre – tvärtom, säger Mazur i ett pressmeddelande.

Foto: Marten Ryner Axfood.

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen