Dyster förändring – två färger på höstlöven har försvunnit

2024 11 12

Hösten i år är annorlunda.

Många uppskattar den färgsprakande förändringen när trädens löv byter färg efter sommaren.

En explosion av gult, rött och orange visar naturens mäktiga krafter.

Men i år har de två sistnämnda färgerna mer eller mindre uteblivit. Istället är det gult som dominerar, rapporterar SVT.

Förklaringen hittas i det allt varmare klimatet.

– Jag tycker det är jobbigt att se faktiskt, säger biologen Didrik Vanhoenacker från Naturhistoriska riksmuseet till tv-kanalen.

Därför ändras färgen

År 2024 går mot att bli det varmaste året som någonsin uppmätts, enligt Världsmeteorologiska organisationen WMO.

Och det får alltså följder även för höstlöven.

– De röda färgämnena produceras av träden just på hösten för att skydda mot kraftig solstrålning. Men för att den röda färgen ska bildas ordentligt så ska det gärna vara lite kalla, klara dagar, säger Didrik Vanhoenacker.

– Om det fortsätter att vara milt längre på höstarna, då kan man förvänta sig att träden gulnar och tappar löven. Kanske att det blir mindre snyggt på hösten om det blir varmare.

"Reflekterat över det"

Även Ola Langvall, skogsforskare på Sveriges lantbruksuniversitet, har noterat förändringen och den gula dominansen.

– Jag har också reflekterat över det i år när jag har åkt runt i Dalarna där jag befinner mig, säger han till Aftonbladet.

– Löven har suttit kvar så pass länge och det har gjort att det har sett gulare ut. När det är ruggigare höstar med mer minusgrader och höststormar blåser de första gula löven av tidigare.

Den här gången har det senare inte hänt och allt hann bli gult, förklarar forskaren.

Väldigt varm oktober

SMHI konstaterade i slutet av oktober att den föregående månaden var mycket varm, även om det inte slogs några rekord.

Allra varmast var det den 20:e oktober i Lund i Skåne med 18,6 grader följt av 18,5 grader i Oskarshamn i östra Småland. 

– Det är viktigt att förstå att varje del av en grad spelar roll. Oavsett om det handlar om en nivå under eller över 1,5°C uppvärmning, så kommer varje ytterligare temperaturökning leda till ökade extremer, effekter och risker, säger Celeste Saulo, generalsekreterare på WMO, i ett pressmeddelande.

Foto: A. Burden

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen