Dundersuccé för svenskt märke: ”Spöar Nike och Adidas”

2024 06 14

Det svenska kepsmärket John Hatter & Co växer så det knakar.

För ett år sedan lanserade grundaren Johan Carlström en storsatsning i USA.

Ett år senare finns kepsar från John Hatter & Co i över 1 000 amerikanska butiker.

Förra året ökade bolaget omsättningen från 12 miljoner kronor till 14 miljoner kronor. Rörelseresultatet landade på 1,2 miljoner kronor, rapporterar Di.

Under 2024 har trenden fortsatt uppåt. Framgången i USA gör att John Hatter & Co redan passerat förra årets tillväxt med tre miljoner kronor.

– Det har varit en supersuccé. Jag fick nyligen ett mejl från JD Sports som sa att vi är det tredje bästsäljande kepsmärket hos dem, vilket betyder att vi spöar varumärken som Nike och Adidas, och det känns jävligt kul, säger grundaren Johan Carlström till tidningen.

Vidare berättar Carlström att bolagets mål är att öka omsättningen rejält under 2024.

– I år siktar vi på 40–50 miljoner i omsättning och en vinstmarginal på 30–35 procent.

Världens dyraste keps

Nyckeln bakom framgångssagan är bolagets truckerkepsar. Kepsarna med printade filmcitat och uttryck har blivit populära – både hos allmänheten och hos kändiseliten. Bland annat har prins Carl Philips synts med en truckerkeps från John Hatter & Co.

Nu vill bolaget bli ännu större. Johan Carlström berättar att man siktar på att etablera sig i Asien.

Kepssäljaren har också tagit fram världens dyraste keps. Den är tillverkade av 18 karats guld och dekorerad med 276 diamanter. Prislappen landar på en halv miljon kronor.

Johan Carlströms förhoppning är att den udda satsningen kan få stor spridning i sociala medier.

– Vi gör det alltså mer för att skapa pr-värde, inte för att tjäna massa pengar, säger han till Di.  

Fakta John Hatter & Co

- Ett svenskt varumärke som grundats av den svenska racingföraren och finansmannen John Carlström

- John Hatter & Co erbjuder ett brett utbud av hattar, inklusive snapback kepsar, trucker kepsar, fedorahattar, beanies och mycket mer

- Har snabbt blivit ett av de mest populära hattmärkena i Europa och bolagets produkter säljs över hela världen

Foto:  John Hatter & Co

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen