DUBBELSMÄLL: Öl blir dyrare – och smakar sämre framöver

2023 10 14

Forskare varnar för att öl ser ut att smaka sämre framöver.

I den nära framtiden väntas en dubbelsmäll för alla som tycker om öl.

Den mycket viktiga ingrediensen humle påverkas starkt av klimatförändringarna, vilket kommer att negativt påverka såväl priserna som smaken på ölen.

Volymen och kvaliteten väntas bli sämre, vilket ser ut att ställa till det ordentligt för ölälskare.

Det rapporterar The Guardian.

Kraftiga fall

Forskare menar redan nu att klimatförändringarna ändrar smaken och kvaliteten på ölen.

Det ser ut att försämras ytterligare till år 2050, då humletillväxten kommer att falla med upp till 18 procent.

Samtidigt minskar även alfasyran som ger ölen sin distinkta smak med 30 procent.

Detta enligt en ny studie som publicerats i Nature Communications.

“Verkar oundvikligt”

Forskaren Miroslav Trnka, som arbetat med studien, menar att utvecklingen är närmast oundviklig.

– Öldrickare kommer definitivt att känna av klimatförändringen, antingen i prislappen eller kvaliteten.

– Det verkar vara oundvikligt utifrån vår data.

Värme och avsaknad av vatten

Den tyska humleodlaren Andreas Auernhammer har byggt ett bevattningssystem för att skydda sin odling.

– Vi skulle få stora problem om vi inte kunde vattna dem, säger han till The Guardian.

Såväl värmen och avsaknaden av vatten ställer till det för grödorna.

Här dricks det mest

Forskaren Miroslav Trnka, som kommer från Tjeckien, menar att allt mer kommer att krävas för att få till humle av hög kvalitet.

– Humleodlare kommer att behöva göra mer för att se till att de får samma kvalitet som idag, vilket förmodligen kommer att innebära ett behov av större investeringar bara för att behålla den nuvarande nivån på produkten.

Det är just Tjeckien som är det land i världen där det dricks mest öl per capita, tätt följt av Österrike, Litauen och Rumänien, uppger BBC.

Foto: Kazuend

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Ryssland hånas av sin egen befolkning

2026 03 28

Ryssar visar sitt förakt för regimen.

På många håll i Ryssland installerar man modulära skyddsrum i betong, tusentals kilometer från Ukraina.

Det får befolkningen att håna regimen, samtidigt som siffror visar att bara 16 procent av skyddsrummen uppfyller säkerhetskraven.

”Någon har stoppat pengar i fickan”

I staden Tjeboksary, som är huvudstad i Rysslands Chuvasjienrepublik, har 11 provisoriska bombskydd mot flyghot börjat dyka upp, rapporterar Kyiv Independent.

Staden ligger 1 000 kilometer från Ukraina, och är ett av flera exempel på hur Ryssland försöker skydda sin befolkning när kriget kommer allt närmare hemlandet.

Men initiativet hånas av lokalbefolkningen.

– Varför behöver vi dem ens? Vi bor inte nära gränsen, lyder en kommentar på den lokala Telegram-kanal Serditaya Chuvashia, rapporterar tidningen.

Andra lokala invånare liknar bombskydden vid ”offentliga toaletter”, medan någon tycker att de ser ut som ”hundkennlar”.

Invånare frågar sig också om bombskydden verkligen behövs eller om det rör sig om ett ”korruptionsupplägg”.

– Någon har stoppat pengar i fickan, menar en invånare som tror att någon korrupt person har tjänat pengar på byggnationen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Används som bastu

Liknande modulära skyddsrum har installerats på flera håll i Ryssland, allt längre in i landet, vilket visar att kriget kommer närmare civilbefolkningen.

Samtidigt uppges de modulära skyddsrummen erbjuda ett väldigt begränsat skydd mot missiler. De är bara anpassade för att skydda mot drönare, vilket blir ett problem när Ukraina attackerar med Flamingomissiler allt oftare.

Rysslands civilförsvarsystem är i dåligt skick, enligt tidningen.

Siffror från 2025 visar att endast 16 procent av skyddsrummen i Ryssland är lämpliga för användning.

De som inte uppfyller säkerhetskraven används ofta i helt andra syften.

De används bland annat som förvaringsutrymme, parkeringsplats och till och med som bastu, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen