Dråpligt misstag fällde gängkriminella – döms för grovt brott

2023 02 14

Två män har dömts av Malmö tingsrätt för grovt vapenbrott.

Domen utdelas efter att bevis hittats i en av männens mobiltelefoner.

I flera videoklipp poserade männen, som är 25 och 20 år,  med skarpa vapen. De döms nu för grovt vapenbrott.

– Filmmaterialet hittades i en mobil som tillhör en 25-årig man efter att han häktats för ett grovt våldsbrott i Malmö i september förra året. När mobilen tömdes hittade utredarna två filmklipp i olika miljöer där flera personer, maskerade och med heltäckande handskar, poserar med vapen, framhåller polisen.

”Känns mycket bra”

På filmerna avfyras inga skott, men efter en analys på nationellt forensiskt centrum (NFC) kunde det konstateras att vapnen som figurerade i videoklippen var skarpa.

 – Vi jobbar vi intensivt på att lagföra personer som driver det grova våldet i Malmö för alla typer av brott. Därför känns det mycket bra att vi fått en fällande dom i tingsrätten på annan bevisning än att skott avlossats eller att vapen tagits i beslag. Målet lär överklagas till hovrätten, så får vi se hur de bedömer saken, säger Pethra Granat Svarrer, tillförordnad chef för grova brott i Malmö.

Flera års fängelse

Baserat på filmklippen döms 25-åringen till två års fängelse. Dessutom får han ytterligare straffpåslag på fem månader eftersom han var villkorlig frigiven vid tiden för brottet.

Den 20-årige mannen  som  figurerar i filmklippen döms till  2 år och 3 månaders fängelse för grovt vapenbrott och vapenbrott.

– Han höll visserligen inte i något vapen på klippen, men eftersom han poserar och filmar med sin telefon menar tingsrätten att han agerat tillsammans och i samförstånd med övriga, skriver polisen. 

Ingen ungdomsrabatt

Enligt ny rättspraxis får 20-åringen ingen ungdomsrabatt för det grova vapenbrottet.

Riksdagen röstade 2021 för ett förslag från den dåvarande S-regeringen som bland annat innebär:

- Om en person som är 18-20 år har begått ett brott, och det inte är föreskrivet lindrigare straff än fängelse i ett år för brottet, så ska det inte tas särskild hänsyn till den unga åldern när straffet bestäms. 

- Detta gäller också om brottets straffvärde uppgår till fängelse i ett år eller mer. Det ska inte heller krävas särskilda skäl för att döma unga myndiga lagöverträdare till fängelse.

- De särskilda påföljderna för unga gäller i stort sett bara personer som inte har fyllt 18 år när de har begått ett brott.

Foto: M. Spiske resp L. Villasmil

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Totalt haveri – 900 miljoner skattekronor i sjön

2026 03 11

Under flera år satsades hundratals miljoner på en stor omställning.

De nationella proven i den svenska skolan skulle ställas om och genomföras digitalt.

Men i sista stund stoppades de nya proven för året.

– För att skapa bättre förutsättningar och ge rektorer, lärare och elever så god framförhållning som möjligt avser regeringen att skjuta fram införandet av digitala nationella prov, sade gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L) om beskedet, i ett uttalande.

– Skolans personal och elever förtjänar bättre än den ryckighet och oförutsägbarhet som varit de senaste åren.

900 miljoner i sjön

Totalt har omkring 900 miljoner kronor satsats på det havererade projektet, rapporterar DN.

En kostnad som kunde blivit betydligt mindre om kritikerna fått sin röst hörd.

Joakim Malmström tillträdde som generaldirektör för Skolverket 2024.

I förra veckan meddelade han sin avgång, och han är kritisk mot processen kring digitalisering av de nationella proven.

– När jag protesterade mot det genom att säga att kvalitet måste väl ändå vara viktigast, fick jag svaret att ”nej, det har varit ett sånt tryck från regeringar genom alla år, vi måste få fram och leverera på det här”, säger han till DN.

LÄS OCKSÅ: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Regeringen ändrar uppdraget

I slutet av februari gick regeringen ut och meddelade att uppdraget kring de nationella proven ändras.

Tillsvidare ska de genomföras i pappersform, precis som tidigare.

Men ambitionen är att ställa om längre fram.

– Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Eleverna kommer därför att genomföra nationella prov på papper under de kommande åren, uppger Skolverket i ett uttalande.

”Borde gjorts tidigare”

Skolverket borde dragit i handbromsen mycket tidigare, anser Joakim Malmström som anser att satsningen blivit ett misslyckande.

– Vi sitter med ett system som har utvecklats under nio år och som i dag inte kan användas för att genomföra storskaliga digitala prov. Det här omtaget borde ju ha gjorts tidigare, och man borde ha gjort på andra sätt, säger han till DN.

Det var det australiensiska techbolaget Sonet systems som fick uppdraget att utveckla de digitala proven. De har valt att inte svara på kritiken.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen