DRAMATISK FÖRÄNDRING: Ukrainas flyktingar rör sig delvis i ny riktning

2022 04 02

Nu visar nya siffror att flyktingströmmen från Ukraina börjat uppvisa nya rörelsemönster.

En kartläggning av de senaste dagarnas rörelsemönster avseende den enorma flyktingströmmen från Ukraina visar på en stor förändring rapporterar BBC News.

Ny trend

Polen är det land som tagit emot klart flest flyktingar från Ukraina sedan kriget bröt ut den 24 februari och totalt är siffran nu uppe i 2 437 000 flyktingar som flytt in i Polen.

Men de senaste dagarna har Polens gränsmyndigheter noterat en ny trend.

Tillbaka till Ukraina

Antalet flyktingar har minskat kraftigt senaste veckan och nu i fredags registrerades det näst lägsta flyktingantalet sedan Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina inleddes den 24 februari.

Dessutom konstateras att hela 15 000 personer bara på fredagen rörde sig i motsatt riktning – det vill säga från Polen tillbaka in i Ukraina.

Många flyktingar kvar

– Antalet personer som rört sig in i Ukraina sedan kriget inleddes är hela 421 000, uppger polska gränsmyndigheter till BBC News.

Sammantaget har mer än 10 miljoner människor flytt sina hem i Ukraina på grund av de ryska attackerna och bombningarna.

– 6,5 miljoner människor är flyktingar inom det egna landet, det vill säga Ukraina.

Land för land

Över 4 miljoner människor har flytt in i Europa och fördelningen ser ut så här enligt FN:s siffror:

2,4 miljoner till Polen

0,6 miljoner till Rumänien

0,4 miljoner till Moldavien

0,4 miljoner till Ungern

0,3 miljoner till Slovakien

Därutöver har en rad andra länder i Europa tagit emot stora mängder flyktingar.

Tvångsförflyttat

Ryssland har kidnappat och tvingat ukrainare att flytta sig in i Ryssland vilket bidragit till att Ryssland tagit emot 0,4 miljoner flyktingar.

Den allra största nöden finns bland alla miljontals flyktingar som inte lyckats ta sig ut ur Ukraina utan är kvar inne  landet.

Fördelning inom landet

International Organisation for Migration, IOM, presenterar en undersökning som visar följande avseende Ukrainas internflyktingar.

30 % kommer från Kyiv

36% kommer från östra Ukraina

20 % kommer från norra Ukraina

40 % finns nu i västra Ukraina

3 % finns i Kyiv

Inte mer än 5 procent

– Blott 5 procent hade lämnat sina hem redan innan krigsutbrottet. De allra flesta flydde när kriget inleddes eller när kriget nådde deras hemområden, uppger BBC News.

Foto: D. Preez

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen