Donald Trump vägrar bli informerad – fruktar ny skandal

2024 08 23

Donald Trump vill inte vara med på ett informationsmöte, eftersom han fruktar en fälla som kan leda till en ny skandal.

Ex-presidenten och presidentkandidaten Donald Trump har vid flera tillfällen fått allvarliga anklagelser riktade mot sig.

Han har bland annat stått åtalad för att ha hanterat hemliga dokument på ett felaktigt sätt. Ett åtal som har lagts ned under sommaren.

Nu avslöjar Trump att han inte vill bli informerad om landets säkerhetsläge av underrättelsetjänsten – eftersom han då tror sig riskera att bli anklagad för att ha läckt information, skriver Daily Mail.

”Säger att du har läckt ut den”

Presidentkandidater brukar erbjudas en så kallad ”briefing”, alltså en genomgång av det nationella säkerhetsläget, där de får viktig information av underrättelsetjänsten.

Men Donald Trump säger till Daily Mail att han inte vill ta del av ett sådant informationsmöte.

– Jag behöver inte den genomgången, säger Trump till tidningen.

Han är rädd att genomgången av underrättelseinformation ska användas mot honom.

– De kommer in, de ger dig en informationsgenomgång. Och sedan två dagar senare så läcker de ut den och säger sedan att du har läckt ut den, säger Trump.

Viktigt för nationell säkerhet

Informationsgenomgången syftar till att hjälpa presidentkandidater att förstå och förbereda sig för de säkerhetsproblem som de kan tvingas hantera om de blir valda.

Ett annat syfte med genomgången är att försäkra att kandidaterna inte säger någonting som allvarligt kan underminera USA:s nationella säkerhet.

Det säger Mike Morrell, tidigare biträdande chef för CIA.

– Målet är att skydda nationell säkerhet under kampanjen genom att ge kandidaterna en djup känsla för det nationella säkerhetslandskapet, säger han.

– Låt mig förklara: Både våra motståndare och våra allierade och partners kommer att lyssna noga, extremt noga, på vad kandidaterna säger om olika frågor under valkampanjen, och att då säga fel sak kan skada vår nationella säkerhet. Briefingen syftar till att motverka det, säger Mike Morrell.

Biden satte stopp

Men Donald Trump vill alltså inte ha någon sådan briefing, av rädsla för att sedan bli anklagad för att ha läckt information, säger han.

Förutom presidentkandidater så har även ex-presidenter rätt till en briefing, och Trump är bådadera. 2021 tog dock Biden ifrån Trump rätten att få den typ av information, och hänvisade till Trumps ”felaktiga beteende”.

Trump har bland annat anklagats för att ha förvarat hemliga dokument på otillåtna platser, bland annat i sitt hem. Men det åtalat har alltså lagts ned.

Och nu har han alltså återigen erbjudits att bli informerad av underrättelsetjänsten, men tackat nej.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen