Donald Trump vägrar bli informerad – fruktar ny skandal

2024 08 23

Donald Trump vill inte vara med på ett informationsmöte, eftersom han fruktar en fälla som kan leda till en ny skandal.

Ex-presidenten och presidentkandidaten Donald Trump har vid flera tillfällen fått allvarliga anklagelser riktade mot sig.

Han har bland annat stått åtalad för att ha hanterat hemliga dokument på ett felaktigt sätt. Ett åtal som har lagts ned under sommaren.

Nu avslöjar Trump att han inte vill bli informerad om landets säkerhetsläge av underrättelsetjänsten – eftersom han då tror sig riskera att bli anklagad för att ha läckt information, skriver Daily Mail.

”Säger att du har läckt ut den”

Presidentkandidater brukar erbjudas en så kallad ”briefing”, alltså en genomgång av det nationella säkerhetsläget, där de får viktig information av underrättelsetjänsten.

Men Donald Trump säger till Daily Mail att han inte vill ta del av ett sådant informationsmöte.

– Jag behöver inte den genomgången, säger Trump till tidningen.

Han är rädd att genomgången av underrättelseinformation ska användas mot honom.

– De kommer in, de ger dig en informationsgenomgång. Och sedan två dagar senare så läcker de ut den och säger sedan att du har läckt ut den, säger Trump.

Viktigt för nationell säkerhet

Informationsgenomgången syftar till att hjälpa presidentkandidater att förstå och förbereda sig för de säkerhetsproblem som de kan tvingas hantera om de blir valda.

Ett annat syfte med genomgången är att försäkra att kandidaterna inte säger någonting som allvarligt kan underminera USA:s nationella säkerhet.

Det säger Mike Morrell, tidigare biträdande chef för CIA.

– Målet är att skydda nationell säkerhet under kampanjen genom att ge kandidaterna en djup känsla för det nationella säkerhetslandskapet, säger han.

– Låt mig förklara: Både våra motståndare och våra allierade och partners kommer att lyssna noga, extremt noga, på vad kandidaterna säger om olika frågor under valkampanjen, och att då säga fel sak kan skada vår nationella säkerhet. Briefingen syftar till att motverka det, säger Mike Morrell.

Biden satte stopp

Men Donald Trump vill alltså inte ha någon sådan briefing, av rädsla för att sedan bli anklagad för att ha läckt information, säger han.

Förutom presidentkandidater så har även ex-presidenter rätt till en briefing, och Trump är bådadera. 2021 tog dock Biden ifrån Trump rätten att få den typ av information, och hänvisade till Trumps ”felaktiga beteende”.

Trump har bland annat anklagats för att ha förvarat hemliga dokument på otillåtna platser, bland annat i sitt hem. Men det åtalat har alltså lagts ned.

Och nu har han alltså återigen erbjudits att bli informerad av underrättelsetjänsten, men tackat nej.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


12nov2025

JUST NU: Jan Emanuel rasar mot riksdagens beslut – ”sinnessjukt”

2025 11 12

Den kände svenske mångsysslaren Jan Emanuel dundrar mot de politiska företrädarna.

Den svenske näringslivsprofilen Jan Emanuel satt i riksdagen för Socialdemokraterna i flera omgångar mellan 2004 och 2010.

I veckan syntes han i SVT:s program 30 minuter, vilket har väckt stor uppmärksamhet efter profilens uttalanden om sin syn på könsroller.

– I relationen man till kvinna så tycker jag att man kan få låta de traditionella pelarna finnas kvar utan att det är pinsamt, säger Jan Emanuel, i SVT:s program.

– Jag vill att man ska få ha sina traditionella könsroller om man väljer dem. Jag tycker inte att man ska bli moraliserad över eller bli pekad på för att man väljer att ha det så.

Rasar mot politiken

Nu svingar Jan Emanuel mot landets politiker, i ett meddelande till sina följare på sociala medier.

I ett inlägg på Facebook sågar han både skattepolitik, energipolitik och lönerna i de statsägda svenska bolagen.

– Något är ruttet i ett land där den statliga elleverantörens vd får sinnessjuk månadslön samtidigt som du får sinnessjuka elpriser för att sinnessjuka politiska beslut stänger ner kärnkraften, skriver han i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Syftar på Vattenfall

I inlägget framgår att han syftar på det statsägda elbolaget Vattenfall, vars vd har en månadslön på omkring 1,5 miljoner kronor.

Det är den högsta lönen bland de statligt ägda bolagen i Sverige, uppger tidningen Arbetet.

Tvåa på listan ligger de börsnoterade företaget Telia, där staten är största ägare.

Bolagets vd har en lön på 1 250 000 kronor i månaden.

Postnords vd och koncernchef tjänar 957 000 kronor i månaden, och är nummer tre på listan.

Folklistan

Förra året väckte Jan Emanuel stora rubriker när han och den före detta kristdemokraten Sara Skyttedal gick i fronten för ett nybildat parti, Folklistan, inför EU-valet.

I samband med det tvingades den tidigare socialdemokraten lämna Sveriges största parti.

Nu är han tillbaka som medlem i Socialdemokraterna.

LÄS OCKSÅ: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa”

Foto: Emanuel Hendal

Text: Redaktionen