Donald Trump talar ut: Kommer aldrig säga det här igen

2024 07 19

Donald Trump har hållit sitt första tal efter mordförsöket i lördags.

Två personer dog i skottlossningen i Pennsylvania och Trump blev skjuten i örat – centimeter från att förlora livet.

Nu bryter han tystnaden och talar för första gången inför publik sedan skjutningen.

– Så många människor har frågat mig vad som hände, säger han i talet enligt NBC News.

"Berättar bara en gång"

Trump tillägger:

– Därför kommer jag att berätta för er vad som hände. Och ni kommer aldrig att höra det från mig en andra gång. Det är helt enkelt för smärtsamt att berätta om.

– Jag hörde ett högt susande ljud och kände att något slog mig, riktigt riktigt hårt, i mitt högra öra. Jag sade till mig själv: “wow, vad var det där? Det kan bara vara en kula”. Jag flyttade min högra hand till mitt öra, och min hand var täckt av blod.

Donald Turmp menar att han hade gud på sin sida.

– Det var blod överallt. Jag visste omedelbart att det var mycket allvarligt. Att vi var under attack.

Attackerade Biden

Under talet accepterade även Donald Trump formellt nomineringen som presidentkandidat i kampen om Vita huset.

Han gick också till hård attack mot sittande president tillika motkandidaten Joe Biden.

– Om ni tog de tio värsta presidenterna i USA:s historia och lade ihop dem så kommer de inte att ha gjort den skada som Biden har gjort, säger Trump enligt CNN.

– Jag kommer bara att nämna hans namn en gång, Biden, jag kommer inte nämna namnet mer, bara en gång.

Uppgifter: Biden närmar sig avhopp

När det gäller Joe Biden kom det uppgifter under torsdagskvällen att presidenten på allvar börjar inse att han inte kan vinna valet i november.

Det uppger fyra källor nära presidenten enligt New York Times.

Flera andra amerikanska medier rapporterade om liknande uppgifter.

– Vi är nära slutet, säger en person nära Biden till NBC.

– De inser äntligen: Det handlar om när, inte om, säger en annan.

Vita huset har förnekat uppgifterna.

Tidigare i veckan gav Joe Biden besked om att det enda som skulle kunna få honom att hoppa av presidentkampanjen är om en läkare skulle råda honom att göra det för hans hälsas skull.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Positivt besked för alla med B-körkort

2026 05 12

Ditt B-körkort blir snart värt mer.

EU planerar en höjning av viktgränsen för B-körkort.

Detta kan ge svenska bilförare tillgång till betydligt fler och tyngre fordon utan extra körkortsprov.

Positivt för miljontals

EU:s beslut att höja viktgränsen för B-körkort från 3,5 ton till 4,25 ton beskrivs som en av de största förändringarna på länge för vanliga bilister.

Det innebär att fler kan köra tyngre fordon utan att behöva ta C-körkort eller andra tilläggsbehörigheter.

– I dag får du med vanligt B-körkort köra personbilar och lätta lastbilar med en totalvikt på högst 3 500 kilo. Det innebär att du kan köra de flesta vanliga bensin-, diesel- och elbilar, uppger Transportstyrelsen.

Skillnad mot tidigare regel

Det så kallade B96-körkortet fungerar redan i dag som en utökning av B-behörigheten och gör det möjligt att köra personbil med släp, så länge den totala sammanlagda vikten inte överstiger 4 250 kilo.

Men det handlar fortfarande om en bil tillsammans med ett släp – och inte om att en ensam bil får väga så mycket.

Det är där skillnaden ligger jämfört med det nya EU-direktivet, som i stället skulle höja gränsen för själva fordonet.

– Europeiska unionen (EU) har beslutat om ett nytt körkortsdirektiv som gäller för samtliga medlemsländer. De nya reglerna kommer att påverka dig som har körkort eller planerar att ta körkort i framtiden, uppger Transportstyrelsen.

Bestämmelsen ingår i EU:s fjärde körkortsdirektiv, som antogs av Europaparlamentet i oktober 2025.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Fler bilar blir tillgängliga

En av de tydligaste effekterna är att fler elbilar och större transportfordon ryms inom B-behörigheten.

Dagens elbilar är ofta tunga redan utan last, vilket gör att många idag snabbt når gränsen på 3,5 ton.

För vanliga svenskar innebär det konkret att man kan köra större elbilar, använda rymligare transportbilar vid flytt eller välja tyngre husbilar till sommarsemestern utan att ta extra körkort.

Flera länder har redan infört de nya reglerna. I Nederländerna trädde regeln i kraft redan 2025.

EU planerar att införa nya körregler i hela unionen runt 2029–2030, men fram till dess kommer olika länder ha olika lagar.

LÄS MER: Stormakt uppmanar hela befolkningen att stanna hemma

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Går om Willys – är nu bästa matkedjan i Sverige

2026 05 12

Förra året pekades Willys ut som den mest ansedda dagligvarukedjan bland allmänheten.

Det var i Verians årliga anseendeindex som lågprisjätten seglade upp i topp under 2025.

Men det var då.

Nu får Willys betrakta sig besegrade av Ica som står för en markant comeback i sammanhanget, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till årets upplaga av samma index.

Ica står för den näst största uppgången bland alla 53 företag i mätningen. Det är en anmärkningsvärd vändning, säger Erik Lundbom som är senior analytiker på Verian, till tidningen.

I skottgluggen

Under fjolåret tappade Ica mycket i anseende, framför allt efter att ha hamnat i skottgluggen för den känsliga debatten om matpriser. Även den så kallade Ica-härvan då 18 personer åtalades för insiderbrott i Ica-aktien har spelat roll, menar Erik Lundbom.

Nu tycks alltså kedjan till stor del vara “förlåten” av allmänheten.

– Det som är särskilt intressant är att vi kan se att konsumenten generellt har ett högt anseende för sin egen, lokala Ica-handlare. Men när man tittar på Ica-handlarna som ett kollektiv så är anseendet lägre, säger Erik Lundbom.

Ny smäll för Coop

Sämre går det för Coop, som under flera års tid dragits med krisrubriker. I årets mätning seglar uppstickaren Lidl förbi matjätten, vilket gör att Coop rasar ned i botten av de stora matkedjorna. Det är därmed det enda varumärket som inte lyckas återta återseende.

Mätningen är dålig timing för Coop som för bara några veckor sedan bedömdes ha matkedjornas sämsta kundklubb, enligt en undersökning från Nordic Bench.

Kunderna upplever att värdet de får tillbaka är sämre – trots Coops egen kommunikation, säger Jan Borg, vd på Nordic Bench, till Fri Köpegenskap.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Systembolaget toppar 

I topp bland Sveriges mest ansedda företag hittas Systembolaget, enligt Verians mätning.

Totalt hamnar Ica på plats nummer elva, besegrade av även SOS Alarm, Saab, Scania, Ikea, Investor, AB Volvo, Avanza, LKAB och Volvo Cars.

– Lägst anseende i årets ranking har Shein, med -33 i anseendeindex. Det är ett av de sämsta resultat Verian har uppmätt bland företag sedan vårt första anseendeindex för företag 2011, framhåller Verian.

LÄS MER: Lidl-succén kommer till Sverige – kostar 5 000 kronor

Foto: Axfood

Text: Redaktionen