Donald Trump förnekar stor nyhet: “Fake news vet om det”

2025 04 14

Det svänger om tullbeskeden i Vita huset.

I början av helgen gick USA:s tullmyndighet ut med att flera elektronikvaror skulle undantas de aviserade tullarna.

Det handlade om ett 20-tal varor, bland annat telefoner och datorer, enligt Bloomberg. Under lördagen meddelade USA:s president Donald Trump att detaljer skulle förmedlas senare, något många tolkade som en bekräftelse på undantagen.

Dementerar: "Fake news vet om det"

Igår svängde det igen. Handelsminister Howard Lutnick meddelade att inga undantag ges.

Och nu framhäver Trump att den nyhet om undantaget, som slogs upp stort i medierna under fredagen och lördagen, är falsk.

– Det tillkännagavs inget “undantag” från tullarna på fredagen. Dessa produkter omfattas av de befintliga 20 procentiga fentanyltullarna, och de flyttas bara till en annan tullkategori, skriver Trump på sin egen sociala medieplattforem Truth Social.

Ingen kommer undan, enligt Trump som tillägger:

– Fake news vet om detta, men vägrar att rapportera det. 

"De dagarna är över"

Enligt Trump är en ny utredning av nationella säkerhetstullar på gång. I den kommer USA att titta närmare på halvledare och “hela försörjningskedjan inom elektronik”.

– Det som har avslöjats är att vi behöver tillverka produkter i USA, och att vi inte kommer att hållas som gisslan av andra länder, särskilt fientliga handelsnationer som Kina, som kommer att göra allt som står i dess makt för att inte respektera det amerikanska folket, framhåller Trump.

– Vi kan inte heller låta dem fortsätta att utnyttja oss i handeln, som de har gjort i årtionden. De dagarna är över. 

"Måste tillverka detta i USA

Howarwd Lutnick sade i en intervju på söndagen att administrationens beslut att undanta ett 20-tal elektroniska produkter från tullarna enbart var tillfälligt.

Likt som Trump skriver på sociala medier är ministerns besked att produkterna ska omfattas av "halvledartullar" som sannolikt ska införas “om en månad eller två”.

– Alla dessa produkter kommer att ingå i kategorin halvledare, och de kommer att omfattas av en tull med särskilt fokus för att se till att dessa produkter flyttas till andra länder, säger han till ABC News.

– Vi måste ha halvledare, vi måste ha chip och vi måste ha plattskärmar – vi måste ha dessa saker tillverkade i USA.

LÄS MER: Trumps raseri: "DET ÄR SLUT NU!"

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen