DONALD TRUMP: Det här är det första jag gör om jag blir president

2023 09 22

USA:s förre president Donald Trump tycks vara övertygad om att göra comeback i Vita huset.

– För att göra USA stort och härligt igen tillkännager jag min kandidatur till president i USA.

Så lät det när Donald Trump i höstas annonserade för omvärlden att han planerar att utmana sittande president Joe Biden för att återta makten i landet.

Ska beordra soldater

Knappt ett år senare brottas Trump med flera pågående juridiska problem och åtal.

Men affärsmannen är fortfarande segerviss.

Och han vet exakt vad han skulle göra om han vinner det amerikanska valet för andra gången i sitt liv.

Det inkluderar inte minst ett vallöfte som gavs bara häromdagen: att med omedelbar verkan beordra tusentals militärer till gränsen mot Mexiko.

Jag kommer genast avsluta Bidens öppna gränser. Jag kommer göra klart att vi måste lägga alla tillgängliga resurser på att stoppa invasionen, sade Trump i samband med ett tal i Iowa enligt Reuters.

Bland annat ska vi flytta tusentals soldater som för tillfället är stationerade utomlands dit.

Utesluter inte militärt ingripande

Men att skicka soldater mot den södra gränsen är inte det enda Donald Trump planerar att göra om han blir vald.

Fler saker finns högt upp listan.

Det hävdar tv-kanalen Sky News analytiker, som granskat en uppmärksammad intervju 77-åringen gjorde med NBC förra veckan.

I intervjun lyfte Trump exempelvis fram konflikten mellan Kina och Taiwan.

Joe Biden har tidigare lovat att USA ingriper militärt å Taiwans vägnar om Kina skulle bestämma sig för att invadera.

Det utesluter inte Trump att göra, men han vill inte likt Biden lova att så skulle ske automatiskt.

– Jag tänker inte säga det. För om jag säger det ger jag bort det och bara dumma människor gör det, säger Trump.

Benådar kanske sig själv

Risken föreligger fortsatt att Trump kan få skaka galler om han fälls i åtalet gällande undanhållandet av de hemliga dokumenten i Florida-bostaden Mar-a-Lago.

– Det kan bli åratal i fängelse, bedömer USA-experten Jan Hallenberg i Dagens Nyheter.

Sker det – och Trump ändå väljs till president – är det inte uteslutet att han benådar sig själv.

Men 77-åringen själv kallar scenariot för "osannolikt".

Att benåda dömda upprorsmakare som stormade Kapitolium 6 januari 2021 är däremot troligare.

– Jag ska titta på det. Och det kan jag säkert göra om det är lämpligt, säger Donald Trump.

Lovar avsluta kriget

Ett av de mest uppmärksammade löftena från Trump är dock det om att avsluta Rysslands krig i Ukraina.

Hur det skulle gå till vill han dock inte berätta.

– Då förlorar jag hela mitt förhandlingsläge. Men jag skulle säga vissa saker till Putin. Jag skulle säga vissa saker till Zelensky, jag kommer överens med båda.

Trump förnekar dock att det skulle ske genom ett avtal där Vladimir Putin får behålla ukrainskt territorium.

– Nej, nej, nej nej. Jag skulle ordna en rättvis deal för alla, säger han.

Tre ytterligare punkter

I Sky News genomgång lyfts ytterligare tre punkter som kommer att aktualiseras om Trump blir vald till USA:s nästa president.

- Han anser att han kan få Federal Reserves att pressa ned räntorna.

- Han föreslår förändringar i den amerikanska demokratin så att den blir mer "rättvis" och hänvisar till att han blivit anklagad för misskötsel av hemligstämplade dokument.

- Han kan skriva under en ny typ av lagstiftning för att förbjuda bort efter ett visst antal veckor, men vill inte gå närmare på saken utan framställer sig istället som "dealmaker" som kan förena "båda sidorna", uppger han i intervjun.

Foto: History in HD

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen