DONALD TRUMP: Det här är det första jag gör om jag blir president

2023 09 22

USA:s förre president Donald Trump tycks vara övertygad om att göra comeback i Vita huset.

– För att göra USA stort och härligt igen tillkännager jag min kandidatur till president i USA.

Så lät det när Donald Trump i höstas annonserade för omvärlden att han planerar att utmana sittande president Joe Biden för att återta makten i landet.

Ska beordra soldater

Knappt ett år senare brottas Trump med flera pågående juridiska problem och åtal.

Men affärsmannen är fortfarande segerviss.

Och han vet exakt vad han skulle göra om han vinner det amerikanska valet för andra gången i sitt liv.

Det inkluderar inte minst ett vallöfte som gavs bara häromdagen: att med omedelbar verkan beordra tusentals militärer till gränsen mot Mexiko.

Jag kommer genast avsluta Bidens öppna gränser. Jag kommer göra klart att vi måste lägga alla tillgängliga resurser på att stoppa invasionen, sade Trump i samband med ett tal i Iowa enligt Reuters.

Bland annat ska vi flytta tusentals soldater som för tillfället är stationerade utomlands dit.

Utesluter inte militärt ingripande

Men att skicka soldater mot den södra gränsen är inte det enda Donald Trump planerar att göra om han blir vald.

Fler saker finns högt upp listan.

Det hävdar tv-kanalen Sky News analytiker, som granskat en uppmärksammad intervju 77-åringen gjorde med NBC förra veckan.

I intervjun lyfte Trump exempelvis fram konflikten mellan Kina och Taiwan.

Joe Biden har tidigare lovat att USA ingriper militärt å Taiwans vägnar om Kina skulle bestämma sig för att invadera.

Det utesluter inte Trump att göra, men han vill inte likt Biden lova att så skulle ske automatiskt.

– Jag tänker inte säga det. För om jag säger det ger jag bort det och bara dumma människor gör det, säger Trump.

Benådar kanske sig själv

Risken föreligger fortsatt att Trump kan få skaka galler om han fälls i åtalet gällande undanhållandet av de hemliga dokumenten i Florida-bostaden Mar-a-Lago.

– Det kan bli åratal i fängelse, bedömer USA-experten Jan Hallenberg i Dagens Nyheter.

Sker det – och Trump ändå väljs till president – är det inte uteslutet att han benådar sig själv.

Men 77-åringen själv kallar scenariot för "osannolikt".

Att benåda dömda upprorsmakare som stormade Kapitolium 6 januari 2021 är däremot troligare.

– Jag ska titta på det. Och det kan jag säkert göra om det är lämpligt, säger Donald Trump.

Lovar avsluta kriget

Ett av de mest uppmärksammade löftena från Trump är dock det om att avsluta Rysslands krig i Ukraina.

Hur det skulle gå till vill han dock inte berätta.

– Då förlorar jag hela mitt förhandlingsläge. Men jag skulle säga vissa saker till Putin. Jag skulle säga vissa saker till Zelensky, jag kommer överens med båda.

Trump förnekar dock att det skulle ske genom ett avtal där Vladimir Putin får behålla ukrainskt territorium.

– Nej, nej, nej nej. Jag skulle ordna en rättvis deal för alla, säger han.

Tre ytterligare punkter

I Sky News genomgång lyfts ytterligare tre punkter som kommer att aktualiseras om Trump blir vald till USA:s nästa president.

- Han anser att han kan få Federal Reserves att pressa ned räntorna.

- Han föreslår förändringar i den amerikanska demokratin så att den blir mer "rättvis" och hänvisar till att han blivit anklagad för misskötsel av hemligstämplade dokument.

- Han kan skriva under en ny typ av lagstiftning för att förbjuda bort efter ett visst antal veckor, men vill inte gå närmare på saken utan framställer sig istället som "dealmaker" som kan förena "båda sidorna", uppger han i intervjun.

Foto: History in HD

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen