DONALD TRUMP: Då hade jag bombat Moskva

2024 05 29

Om Donald Trump hade varit president 2022 hade han bombat Moskva.

Det är ett av de senaste utspelen från republikanernas presidentkandidat, enligt rådgivare och vittnen som sammanstrålat med Trump under hans kampanj.

Kommentaren ska ha fällts vid ett av Trumps privata arrangemang, vars mål är att samla in pengar från rika väljare, där expresidenten ofta diskuterar utrikespolitik, inflation och invandring.

Det uppger Washington Post.

Bland annat ska Donald Trump alltså ha sagt han skulle ha bombat Moskva om han var president när Vladimir Putin beordrade den fullskaliga invasionen av Ukraina för två år sedan.

Han ska ha sagt samma sak om Peking vid händelse av att Kina invaderar Taiwan.

– Vilket överraskande några av bidragsgivarna, framhåller den amerikanska tidningen.

Hyllade Putin efter invasionen

Det är inte konstigt att uttalandet förvånade.

Donald Trump har tidigare hyllat Putin för invasionen och diktatorns taktik i det olagliga kriget.

– Det här är genialt. Putin förklarar en stor del av Ukraina självständigt, sade han i ett konservativt radioprogram kort efter att kriget brutit ut.

Trump syftade på den del av Ukraina där Putin inledningsvis beordrade ryska styrkor att korsa gränsen, de båda ukrainska regionerna Luhansk och Donetsk som tillsammans utgör Donbass.

Putin har kallat trupperna för ”fredsbevarande” styrkor vilket fått hård kritik från mer eller mindre hela världen.

Men Donald Trump använde samma term som den ryska ledaren.

– Så Putin säger nu att en stor del av Ukraina är självständigt. Jag säger “Hur smart är det?”. Och han kommer att gå in och vara en fredsbevarare. Det är den starkaste fredsstyrkan.

Putin: Föredrar Biden

Trump har även påstått att han skulle kunna avsluta kriget på 24 timmar. Han har dock inte velat berätta hur, och många experter bedömer att presidentkandidatens plan består av att Ukraina skulle behöva göra stora eftergifter.

– Jag kan inte berätta exakt hur jag skulle göra, då förlorar jag mina förhandlingskort, sade han i en intervju med NBC i höstas.

När Putin själv fått frågan om han föredrar Trump eller Joe Biden som president svarade han, kanske något förvånande, den senare.

– Biden. Han är mer erfaren, förutsägbar som person. En traditionell politiker, sade diktatorn i februari.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 16

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Svenska hushåll varnas: Kommer och knackar på

2026 02 13

Svenska hushåll kan få oönskat besök.

Polisen vädjar till människor att hålla utkik om de bor granne med äldre personer.

Detta eftersom äldre riskerar att få ett obehagligt hembesök.

Kommer och knackar på

Det är polisen i region väst som varnar för att bedragare kommer hem till framför allt äldre människor och knackar på.

Nu vädjar polisen till grannar att hjälpa till och engagera sig.

Detta efter att en ökning av fysiska så kallade vishingbedrägerier noterats i Göteborg.

I princip kan vem som helst som knackar på kan vara en bedragare, enligt polisen. De kan numera se ut lite hur som helst.

– Ett tag hade vi väldigt unga upphämtare som utnyttjades, vi pratar barn under 16 år. Nu är det andra konstellationer som kanske inte har samma nätverk på exempelvis skolor. Signalementen på upphämtarna nu är att det nästan kan vara vem som helst, säger Anna-Karin Kjellgren, brottssamordnare, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Tar guld och kontokort

Bedragarna kommer alltså hem till äldre personer och knackar på, efter att först ha kontaktat dem via telefon.

– De ringer upp sina brottsoffer. Eller så bombar de ut sms och får de äldre till att själva ringa upp ett angivet telefonnummer. Sedan blir det någon form av fysisk upphämtning. De kommer och knackar på, säger Fredrik Ahrenberg från polisens bedrägerisektion i region väst.

Bedragarna kan hämta upp bland annat guld och kontokort när de kommer hem till brottsoffren.

De utger sig ofta för att komma från säkerhetsbolag, banker, telefonoperatörer eller inkassobolag.

Uppmanar grannar – ”hjälp oss”

Nu vänder sig polisen direkt till medborgarna, och framför allt till alla som bor grannar med äldre personer.

– Står de vid dörren och knackar på finns det oftast ingen anhörig där. Men det finns människor som bor bredvid de potentiella brottsoffren, säger Anna-Karin Kjellgren.

Grannar kan göra skillnad, menar Fredrik Ahrenberg.

– Vi behöver att de är våra extra ögon och öron, att de är vaksamma kring vad som händer i omgivningen och kontaktar oss direkt om något är avvikande. Det här är en extremt ful brottslighet som skapar en stor otrygghet i samhället. Hjälp oss att göra det lite tryggare – prata med din granne, säger Fredrik Ahrenberg.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen