Donald Trump: Då flyr jag landet – hit åker jag

2024 08 13

Om Donald Trump förlorar presidentvalet tänker han fly landet.

Det säger den 78-åriga kandidaten i nattens intervju med entreprenören Elon Musk.

Landet han valt ut som sin tillflyktsort är Venezuela.

– Om något händer med det här valet, vilket skulle vara ett skräckscenario, kommer vi nästa gång att mötas i Venezuela, för det kommer att vara en mycket säkrare plats att träffas på än vårt land, säger Donald Trump till Elon Musk i intervjun enligt Newsweek.

"Skickar kriminella till USA"

Att Trump säger att han ska fly till Venezuela har ett retoriskt syfte.

Expresidenten har under en tid anklagat sittande president Joe Biden och demokraterna för att släppa in illegala invandrare från just Venezuela.

Trump påstår även att landet släpper våldsbejakande brottslingar från fängelser och skickar dem till USA för att på så sätt minska brottsligheten på hemmaplan.

– Jag säger så här. Venezuela har inte blivit av med alla. De har blivit av med ungefär 70 procent av sina riktigt dåliga människor, säger Trump.

"Inga bevis"

Enligt Roberto Briceño-Leon, grundare och chef för Venezuelan Observatory of Violence, säger att det inte finns något underlag för Trumps påstående om att Venezuela skickar kriminella till USA.

– Vi har inga bevis för att den venezuelanska regeringen tömmer fängelser eller mentalsjukhus för att skicka dem ut ur landet, vare sig till USA eller något annat land, säger Briceño-Leon till factcheck.org enligt den amerikanska tidningen.

Istället menar han att brottsligheten snarare minskat som följd av att människor utvandrat under tio års tid med anledning av försämrade levnadsförhållanden.

Uppgifter: Putins tillflyktsort

Venezuela styrs av den auktoritära presidenten Nicolás Maduro som av USA anklagats för narkotikaterrorism och korruption.

Det senaste presidentvalet ägde rum i juli och har av västvärlden betraktats som ett riggat val.

För två år sedan förekom det uppgifter om att den ryska diktator Vladimir Putin har en plan om att fly till just Venezuela vid händelse av att Ryssland förlorar kriget i Ukraina.

Bakom uppgifterna stod Abbas Gallyamov, politisk analytiker, som hänvisade till en tidigare talskrivare för Putin.

– Ledarens följeslagare utesluter inte att han kommer att förlora kriget och makten och att han omedelbart måste evakuera någonstans, sade Gallyamov enligt Newsweek i december 2022.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen