Donald Trump: Då flyr jag landet – hit åker jag

2024 08 13

Om Donald Trump förlorar presidentvalet tänker han fly landet.

Det säger den 78-åriga kandidaten i nattens intervju med entreprenören Elon Musk.

Landet han valt ut som sin tillflyktsort är Venezuela.

– Om något händer med det här valet, vilket skulle vara ett skräckscenario, kommer vi nästa gång att mötas i Venezuela, för det kommer att vara en mycket säkrare plats att träffas på än vårt land, säger Donald Trump till Elon Musk i intervjun enligt Newsweek.

"Skickar kriminella till USA"

Att Trump säger att han ska fly till Venezuela har ett retoriskt syfte.

Expresidenten har under en tid anklagat sittande president Joe Biden och demokraterna för att släppa in illegala invandrare från just Venezuela.

Trump påstår även att landet släpper våldsbejakande brottslingar från fängelser och skickar dem till USA för att på så sätt minska brottsligheten på hemmaplan.

– Jag säger så här. Venezuela har inte blivit av med alla. De har blivit av med ungefär 70 procent av sina riktigt dåliga människor, säger Trump.

"Inga bevis"

Enligt Roberto Briceño-Leon, grundare och chef för Venezuelan Observatory of Violence, säger att det inte finns något underlag för Trumps påstående om att Venezuela skickar kriminella till USA.

– Vi har inga bevis för att den venezuelanska regeringen tömmer fängelser eller mentalsjukhus för att skicka dem ut ur landet, vare sig till USA eller något annat land, säger Briceño-Leon till factcheck.org enligt den amerikanska tidningen.

Istället menar han att brottsligheten snarare minskat som följd av att människor utvandrat under tio års tid med anledning av försämrade levnadsförhållanden.

Uppgifter: Putins tillflyktsort

Venezuela styrs av den auktoritära presidenten Nicolás Maduro som av USA anklagats för narkotikaterrorism och korruption.

Det senaste presidentvalet ägde rum i juli och har av västvärlden betraktats som ett riggat val.

För två år sedan förekom det uppgifter om att den ryska diktator Vladimir Putin har en plan om att fly till just Venezuela vid händelse av att Ryssland förlorar kriget i Ukraina.

Bakom uppgifterna stod Abbas Gallyamov, politisk analytiker, som hänvisade till en tidigare talskrivare för Putin.

– Ledarens följeslagare utesluter inte att han kommer att förlora kriget och makten och att han omedelbart måste evakuera någonstans, sade Gallyamov enligt Newsweek i december 2022.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Telenor bekräftar ”historiskt steg” – alla kunder påverkas

2025 09 03

Telenor och Tele2 har tagit ett ”historiskt steg”.

Det uppger mobiloperatörerna i ett gemensamt uttalande.

Via det samägda nätbolaget Net4Mobility har Telenor och Tele2 gjort 5G tillgängligt i hela mobilnätet.

– 5G-täckningen ökar från 25 till 90 procent av Sveriges yta och når nu 99,9 procent av befolkningen, meddelar telejättarna.

”Snabbaste och största”

Telenors och Tele2:s mobilnät har uppgraderats med ny teknik, fler master och större kapacitet. Moderniseringen är den största i historien, uppger Telenor.

– Vår uppgift är att bygga framtidens nät som fungerar där livet händer, oavsett var du bor. Nu kan vi erbjuda 5G där det tidigare varit svårt att nå fram, i skog, fjäll, källare och landsbygd. Telenor har redan Sveriges snabbaste nät enligt flera oberoende mätningar, och nu erbjuder vi också det nät som når flest och täcker störst yta, säger Sara Kebert, nätexpert på Telenor Sverige. 

– Vi skapar ett modernt 5G-nät för framtiden, snabbt, tryggt och tillgängligt människor emellan.

”Alla får en bättre upplevelse”

Övergången till 5G aktiveras från och med i dag, den 3 september. Enligt Telenor innebär det att 5G får mycket bättre räckvidd och genomslag, särskilt i svår terräng, inomhus och i områden med låg befolkningstäthet. 

– Det här handlar både om räckvidd och funktion. Vi tillgängliggör 5G på en yta som ökat från 25 till 90 procent av Sverige, det är en enorm förändring. Vi bygger ett robustare nät som möjliggör för mobilutvecklare att satsa på framtidens 5G-tjänster samtidigt som alla våra kunder får en bättre upplevelse, säger Elin Ovéus, nätverkschef på Tele2.  

FAKTA: Nya 5G-nätet  

- Net4Mobilitys kombination av bastäckning på 700 MHz och högkapacitetstäckning på 3500 MHz i många tätorter ger Telenors och Tele2s Tele2s kunder en mer omfattande 5G-upplevelse. 

- Aktiveringen har skett på 700 MHz, ett lågfrekvensband med stor räckvidd som fungerar utmärkt både i skog och fjälltrakter, i skärgården men också för inomhustäckning i stadsmiljö.  

- Aktiveringen är en del av nätmoderniseringen där Telenor och Tele2 bygger mer täckning och kapacitet i hela Sverige, både längs vägar, järnvägar mindre samhällen och i städerna. På många platser ersätter 4G och 5G, 2G- och 3G-näten som stängs av i slutet av året. 

Källa: Telenor och Tele2

LÄS MER: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

Foto: Pexels 

Text: Redaktionen


”Aldrig bevittnat något liknande” – otäckt budskap till världen

2025 09 03

Tre av världens främsta diktatorer befinner sig på samma plats.

Det handlar om Kinas diktator Xi Jinping, Rysslands Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Tillsammans närvarar ledarna vid Kinas storslagna militärparad som markerar 80-årsdagen av segern i andra världskriget.

Militärparaden är Kinas största någonsin. På Himmelska fridens torg i Peking visar stormakten upp stridsflygplan, drönare, stridsvagnar och trupper som marscherar i takt. Under paraden valde Kina även att visa upp sin första hypersoniska kryssningsrobot YJ-19. Ett fruktat vapen som kan färdas i minst fem gånger ljudets hastighet.

Samtidigt kallar Xi Jinping den kinesiska nationen för ”ostoppbar”.

– Den kinesiska nationens förnyelse är ostoppbar, säger han enligt Ritzau.

”Aldrig bevittnat något liknande”

Sky News utrikeskorrespondent Mark Stone har följt den massiva militärparaden. Han beskriver det som en sällsynt maktdemonstration.

– Detta är en kinesiska maktdemonstration i dess like jag aldrig tidigare bevittnat, säger Stone enligt Sky News.

LÄS MER: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

”Historisk bild”

Xi Jinping, Vladimir Putin och Kim Jong-un anlände gemensamt till militärparaden och tog därefter plats på hedersläktaren.  

Kinesiska statsmedier har publicerat en bild på ledartrion där de går sida vid sida.

– Det är en historisk bild – Xi, Kim och Putin axel mot axel, framhåller CNN:s Asienkorrespondent Mike Valerio.

Valerio konstaterar att bilden skickar ett tydligt budskap: Nordkoreas diktator bjuds in i värmen.

– Det vi bevittnar i dag är en bekräftelse på att Xi absolut ser Kim som en central partner i en ny världsordning som ska utmana väst. Kim placeras inte vid sidan – han står i centrum.

LÄS MER: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas” 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen