Dominika kandiderar till riksdagen

2021 09 01

Artisten, stjärnkonsulten och företagsledaren Dominika Peczynski ställer upp i riksdagsvalet – för Liberalerna.

– Idag brinner jag mer än någonsin för ett starkt liberalt parti och tror mig kunna bidra till det, framhåller Dominika som gick med i partiet 2019.

Framgångsrik karriär

För svenska folket blev hon känd som den populära och uppskattade artisten i megabandet Army of Lovers och idag är hon stjärnkonsult, PR-profil och företagsledare. På sin kandidatprofil framgår hennes personliga inriktning.

Brinner för Liberalerna

– Ofta med stort genomslag - trots bitvis kompakt motstånd. Idag brinner jag mer än någonsin för ett starkt liberalt parti och tror mig kunna bidra till det. Jag är en orädd, lösningsorienterad pragmatiker som tror på bildning samt att nya problem måste lösas med kreativa, ibland obeprövade lösningar, betonar hon.

Nobbar makens parti

Hon är gift med Moderaternas tidigare finansminister Anders Borg men Moderaterna är inte hennes val.

– Jag har mestadels röstat på Folkpartiet/Liberalerna sedan jag blev gammal nog att rösta. Anders har inga synpunkter på vad jag röstar på, så länge det är ett Alliansparti, vilket jag hoppas och tror att Liberalerna är, har Dominika sagt till Expressen.

ANALYS

Dominika har lyckats med det mesta hon har satsat på och nu blir det intressant att se om hon kan bidra till att lyfta Liberalerna över 4%. Hon har stor karisma och bred erfarenhet från näringslivet och lär få en hel del kryss på valsedeln om hon satsar på en personvalskampanj.

Foto: Dominika Peczynski, FB

[yop_poll id="569"]

JUST NU: Klassiska batterier på väg bort – det här ersätter

2025 11 27

Engångsbatterier – som de klassiska AA och AAA-cellerna – kan snart vara historia.

Beskedet kommer direkt från Energimyndigheten, som lyfter fram en teknik som på sikt ska ersätta stora delar av dagens batterianvändning.

Det handlar om en ny typ av ”smarta solceller”, utvecklade av det svenska bolaget Exeger.

Den nya tekniken beskrivs som ett genombrott. Solcellerna är kiselfria, tunna och tåliga och kan laddas av allt slags ljus – både inomhus och utomhus. 

Tekniken gör det möjligt att bygga in solcellerna i exempelvis hörlurar och andra småelektroniska produkter. Till skillnad från traditionella solceller är de inte heller beroende av kritiska råmaterial, vilket enligt Energimyndigheten kan minska miljöpåverkan.

Investerar

Nu väljer myndigheten att bevilja 130 miljoner kronor i stöd till Exeger.

– Satsningar på ny teknik för solceller öppnar för nya lösningar som en del i omställningen till ett hållbart energisystem. Exegers teknik kan bidra till att minska användningen av engångsbatterier, och samtidigt minska utvinningen av kritiska råmaterial, säger Klara Helstad, biträdande avdelningschef för Forskning, innovation och affärsutveckling på Energimyndigheten.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Pilotprojekt lanseras

Produktionen av solcellerna ska utvecklas och testas genom ett pilotprojekt. 

– Vi är glada och stolta över Energimyndighetens beslut. Vi skapar en kiselfri solcellsteknologi som kan ersätta miljontals engångsbatterier och samtidigt minska behovet av kritiska råmaterial. Stödet från Industriklivet är avgörande för att möjliggöra industrialiseringen av tekniken, säger Giovanni Fili, vd på Exeger.

LÄS OCKSÅ: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


”Extremt skadligt för Sverige” – regeringen varnar för otäckt scenario

2025 11 27

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) går ut med en skarp varning mitt under pågående fredssamtal mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Ett ofördelaktigt fredsavtal för Ukraina kan få konsekvenser som skulle vara ”extremt skadliga för både Sverige och Europa”, varnar ministern.

Enligt Malmer Stenergard skulle ett sådant avtal ge Ryssland möjlighet att omplacera stora mängder soldater och militär utrustning från Ukraina. 

Ministern befarar att resurserna i stället skulle kunna riktas norrut – på ett sätt som utgör ett direkt hot mot Sverige och andra Natoländer i regionen.  

– Ryssland skulle kunna utgöra ett omedelbart hot om de snabbt kan rusta upp igen, säger hon till SvD.

”Vi ligger långt framme”

Maria Malmer Stenergard varnar för att små och medelstora länder kan hamna i farozonen om Ryssland går vinnande ur fredsförhandlingarna.

Sverige är dock förberett, betonar utrikesministern.

– Vi ligger långt framme när det gäller att rusta upp vårt eget försvar. Vi säger ju att vi ska nå 3,5 procent av BNP redan 2030, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland 

Varningarna haglar

Flera västländer har varnat för att ett gynsamt fredsavtal skulle ge den ryska krigsmakten tid att rusta upp och förbereda nya militära offensiver mot länder i Europa.

Ett av flera länder som slagit larm är Sveriges grannland Danmark.

Om Ukrainas rätt till självbestämmande inte accepteras i ett fredsavtal kommer Ryssland sprida sitt anfallskrig bortom Ukrainas gränser, har landets statsminister Mette Frederiksen varnat.

– Då riskerar vi att skapa ett andrum för Ryssland, som de kommer att använda för att mobilisera, beväpna och anfalla igen, sade hon i tisdags.

– Det som händer i Ukraina stannar inte vid landets gränser. Rysslands attack utmanar den grundläggande principen att rättvisa ska stå över makt. När vi står bakom Ukraina stöder vi inte bara ett land under attack, utan även vår egen säkerhet, tillade Frederiksen.

LÄS OCKSÅ: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen