Din andedräkt kan avslöja om du är sjuk
2025 11 16
En allvarlig sjukdom kan upptäckas i utandningsluften.
Forskningen gör hela tiden nya framsteg som gör det möjligt att upptäcka allvarliga sjukdomar så tidigt som möjligt.
Nu har forskare vid Lunds universitet kommit på hur man kan upptäcka en allvarlig sjukdom genom att analysera utandningsluften.
Analyserar utandningen
I ett banbrytande forskningsprojekt vid Lunds Universitet har forskaren Sandra Lindstedt hittat ett nytt sätt att upptäcka lungcancer i ett tidigt skede.
Hon utvecklar en metod för att upptäcka cancern genom att analysera partiklar i utandningsluften – helt utan vävnadsprov.
– Vi har visat att vår metod kan skilja mellan friska individer och personer med lungcancer och till och med identifiera tumörens genetiska profil, säger Sandra Lindstedt, överläkare vid Skånes Universitetssjukhus och forskare vid Lunds Universitet, i ett uttalande.
– Nu vill vi ta fram ett snabbt test som kan användas inom primärvården, så att fler får en diagnos i tid och kan behandlas tidigare, förklarar hon.
Lungcancer är den femte vanligaste cancerformen i Sverige och orsakar flest dödsfall per år, enligt Cancerfonden.
LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma
Fler kan överleva
Metoden för att upptäcka lungcancer tidigt går alltså ut på att man analyserar utandningsluften.
– När vi andas och pratar så kommer det ut partiklar, och de partiklarna samlar vi upp i en maskin, säger Sandra Lindstedt till SR.
Med dagens metoder är det svårt att upptäcka lungcancer innan tumörerna har växt till sig. Det vill man ändra på med den nya metoden.
– Den måste vara en millimeter ungefär för att man ska kunna se den. Så om man kan hitta cancer i ett tidigt skede så har man en mycket bättre prognos att faktiskt överleva sin cancer, säger forskaren till radiokanalen.
Studien i Lund har gett bra resultat.
Nu ska man fortsätta med fler tester på en större patientgrupp.
Cancerfonden har valt att stödja forskningen med 27 miljoner kronor, rapporterar radiokanalen.
LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik - så mycket tvingas han betala
Foto: Vitaly Gariev
Text: Redaktionen


