06jan26

Diktatorn vill dö: ”Jag vill lämna den här världen”

2025 12 16

Tjetjeniens diktator, Putinallierade Ramzan Kadyrov, uttrycker en dödslängtan.

I nästan 20 år har Ramzan Kadyrov styrt Tjetjenien med järnhand.

Nu ser 49-åringen inte bara slutet på sin politiska karriär – utan hela sitt liv.

Det säger diktatorn i ett exceptionellt uttalande om sin egen hälsa, rapporterar Iltalehti.

I en direktsänd tv-intervju framhåller Kadyrov att han inte vill leva tills han blir gammal, utan istället lämna världen “medan alla fortfarande älskar mig”.

– Ni vet, att döma av skvallret som sprids, så borde jag inte leva till hög ålder, även om allt är bra med mig, säger Kadyrov i intervjun som även citeras i ryska RBC.

Putins "attackhund"

Ramzan Kadyrov har ofta kallats för “Putins attackhund” på grund av sin extrema lojalitet till Kreml.

Nu tycks han ha tröttnat på makten och myndigheterna. 

– Nya människor skulle vara mer intressanta, säger diktatorn.

Den snart 50-åriga regionpresidenten "valdes" senast om i september 2021. Han påstods då ha fått 99,7 procent av rösterna i ett val som saknade demokratisk legitimitet och som ifrågasatts av analytiker och observatörer.

Nästa år löper Kadyrovs mandatperiod ut.

Uppgifter: legat i koma

Under de senaste åren har det spekulerats kraftigt kring Ramzan Kadyrovs hälsa och hur det egentligen står till med diktatorn.

För två år sedan påstods Kadyrov ha hamnat i koma på grund av systematiskt förvärrad sjukdom, enligt uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten GUR.

Diktatorn dementerade uppgifterna i ett videoklipp.

Det har dock också ryktats om att 49-åringen lider av njurproblem och att en kampanj har pågått för att försöka övertyga allmänheten om att han är vid god hälsa, uppgav Newsweek förra året.

Då uppgav även lettiska Novya Gazeta att Kadyrov lagts in på sjukhus med akut lungsvikt.

LÄS MER: Jubel i Ryssland – Norge säger nej

Brutala metoder

Ramzan Kadyrov har länge varit en högljudd förkämpe för Rysslands anfallskrig.

Tjetjenska soldater har utgjort en betydande del av de ryska trupper som befinner sig i Ukraina.

Hösten 2023  hävdade Kadyrov att Tjetjenien skickat 20 000 soldater till fronten sedan invasionens start.

Han är känd för sina brutala metoder mot oliktänkande och är anklagad för mord och omfattande övergrepp. Sedan 2020 står han på USA:s svarta lista över personer som begått omfattande brott mot mänskliga rättigheter.

LÄS MER: Rysk ubåt har slagits ut

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen