Dick Harrisson lanserar drastiskt förslag – hela Sverige skulle förändras

2026 01 19

Sverige bör återförenas med Finland för att möta det växande säkerhetshotet från både väst och öst.

Det förslaget lanserar historieprofessorn Dick Harrison i SVT:s Utrikesbyrån.

– Egentligen skulle vi kunna ha Kalmarunionen 2.0. Hela Norden påminner så mycket om varandra att det skulle vara ett naturligt sätt att bygga upp en stabil demokratisk bastion i Nordeuropa, säger han i programmet.

Enligt professorn finns det flera fördelar med en ny union mellan Sverige och Finland.

– Här kan svenska pengar, finsk erfarenhet, svensk flygteknik och så vidare ge spin off-effekter och bygga upp en starkare försvarsmakt, genom att man helt enkelt i samma land tvingas samarbeta mer intensivt och då blir det följdeffekter. Det kan naturligtvis byggas ut med Norge, Danmark, Island och Estland – men Sverige och Finland är den lättaste unionen att bilda i Europa, säger Harrison.

”Ogiltigförklara freden i Fredrikshamn”

Dick Harrison har tidigare konstaterat att Sverige och Finland kan återförenas i närtid.

– Jag skulle faktiskt inte bli förvånad om man om 20–30 år på allvar diskuterar att ogiltigförklara freden i Fredrikshamn och förena Sverige och Finland, har han sagt till DN.

LÄS MER: USA:s finansminister varnar – ”Vore mycket oklokt” 

FAKTA: Kalmarunionen

- Kalmarunionen bildades 1397. Det var en politisk union mellan Danmark, Norge och Sverige. Syftet var att förena Norden under en gemensam kung.

- Tanken var att länderna skulle samarbeta men ändå behålla sina egna lagar och traditioner. I praktiken blev det ofta tvärtom – kungen och drottningen ville ha mer makt, vilket gjorde många svenska stormän arga. Det ledde till många bråk, uppror och försök att bryta sig loss. Unionen höll därför aldrig riktigt ihop och upplöstes slutligen 1523, när Gustav Vasa blev kung i Sverige.  

Källa: Historiska museet

LÄS OCKSÅ: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

Foto: T. Flyckt resp Håkan Henriksson

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 24

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen 


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen