Det talar emot KAJ-seger ikväll: “Har aldrig hänt”

2025 05 17

Det svenska bidraget “Bara bada bastu” med KAJ tippas som stor favorit inför lördagens Eurovisionfinal. En något besvärande omständighet talar dock emot en svensk seger ikväll.

Ikväll har det blivit dags för att avgöra en vinnare i årets upplaga av Eurovision. 

Finalen 2025 äger rum i Basel, Schweiz – och det svenska bidraget, “Bara bada bastu” med KAJ, räknas som en av de stora favoriterna till att ta hem hela tävlingen. 

När utländska medier nu publicerar sina favoriter finns det finlandssvenska gänget också med i princip på alla listor. 

“Har aldrig hänt tidigare” 

Dock finns det en omständighet som talar emot att KAJ tar hem Eurovisionpokalen – något som engelska BBC påpekar när man listar sina fem favoriter inför kvällens final.

– Så här är det – ett skämtbidrag har aldrig vunnit tidigare. De som röstar föredrar vanligtvis sånger om triumf över motgångar, eller fantastiska pophymner, skriver den engelska mediejätten. 

Läs mer: Kräver att Sveriges regering ingriper – mot Eurovision 

KAJ stora favoriter hos oddsmakarna 

Samtidigt rapporterar Reuters att KAJ alltjämt anses vara stora favoriter enligt oddsmakarna. 

Komeditrions chanser att vinna finalen ikväll förväntas uppgå till hela 42 procent, rapporterar nyhetsbyrån.

Skulle KAJ ändå ta hem kvällens final – trots att man framför ett så kallat skämtbidrag – skulle det vara Sveriges åttonde seger i ordningen.

Detta skulle innebära att Sverige går om Irland som det mest framgångsrika landet i tävlingens historia.

Tror att Sverige slutar tvåa: “Vem bryr sig”  

Det österrikiska bidraget “Wasted Love” av sångaren JJ, som kombinerar element av opera och techno, anses av många vara andrahandsfavorit inför kvällens final.

Alla håller dock inte KAJ som favoriter. Brittiska The Times tror till exempel att Sverige “bara” blir tvåa – bakom det estländska bidraget “Espresso Macchiato” av Tommy Cash.

– Varför sjunger han om italiensk mat? Vem bryr sig? Det här är Eurovision när det är som bäst, heter det i tidningen.

Läs också: Tvingar fram stor förändring i Eurovision 

Foto: KAJ samt Eurovision 

Text: Redaktionen 


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen