”Det är en skandal” – nya uppgifter om valfuskutredningen
2026 09 22
Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att skapa rubriker.
Nu kommer nya uppgifter om den uppmärksammade polisutredningen som lades ned den 1 september men senare återupptogs.
Enligt källor inom polisen anses bevisningen ha varit tillräcklig för att väcka minst skälig misstanke, rapporterar Aftonbladet.
Nu riktas skarp kritik mot att utredningen lades ned i början av september.
– Utifrån det som kommit fram är det anmärkningsvärt att en åklagare inte förstår allvaret och agerar. Åklagarmyndigheten har en skyldighet att värna om demokratin, säger en poliskälla till tidningen.
Källan beskriver hanteringen som en skandal.
– Det är en skandal att man inte tog upp utredningen på en gång.
Bevisföringen
Under spaningsinsatsen ska polisen ha sett minst en person gå runt med förkryssade valsedlar för Vänsterpartiet. Samma person ska sedan ha försökt få väljare att använda de förkryssade valsedlarna, rapporterar Aftonbladet.
I utredningen förekommer även uppgifter om att misstänkta gärningspersoner ska ha skjutsat väljare till en lokal för förtidsröstning. Det ska också finnas bilder på när en person ger pengar och valsedlar till väljare.
Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön
Starka reaktioner
Det misstänkta valfusket väcker starka reaktioner från politiskt håll.
– Att det förekommer misstankar om valfusk är väldigt allvarligt. Väljarna måste kunna lita fullt ut på att våra val går rätt till och att alla röster hanteras korrekt, framhåller Miljöpartiets pressekreterare Katrin Wissing i en kommentar till TV4.
Centerpartiets partisekreterare Hannes Hervieu beskriver uppgifterna som ”oerhört allvarliga” och kritiserar Vänsterpartiet.
– Att sitta i en regering handlar om att ta ansvar för den utrikespolitiska politiken, den ekonomiska politiken och relationen med andra länder exempelvis. Då har vi hela tiden sagt att vi inte tycker Vänsterpartiet passar i en svensk regering, säger han till SVT.
Andra läser: 1 500 kronor i böter – många bilister gör felet
Foto: Fialotta Bratt Valmyndigheten
Text: Redaktionen


