Demonstranterna skjutna av ryska soldater

2022 03 05

Ukrainska invånare som demonstrerar fredligt mot ockupationen har skjutits av ryska soldater.

Det framgår av videofilmer som har postats på sociala medier och som har verifierats av amerikanska analytiker.

Ryssar har trängt in

Händelsen utspelade sig i samhället Novoskop i regionen Luhansk i nordöstra Ukraina. Samhället har 10 000 invånare och ligger i gränstrakterna där ryska soldater nyligen har trängt in.

Fredligt demonstrationståg

Videoklipp i sociala medier visar hur invånare går i ett fredligt demonstrationståg där de protesterar mot den ryska ockupationen. De bär Ukrainas flagga och ropar Ukraina.

Samtidigt kan man höra hur vapen avlossas och minst en man blir skjuten i benet och faller till marken.

Sköt mot obeväpnade

– Ryssarna öppnade eld mot obeväpnade människor. Tre personer skadades och är nu på sjukhus, säger Sergiy Haidai som är chef vid Luhansk regionala administration.

Video verifierad

CNN har geografiskt identifierat videon samt bekräftat dess autencitet.

TV-kanalen kan dock inte bekräfta hur många av demonstranterna som blev skjutna.

Blodiga ben

Efter att mannen i videoklippet skjutits till marken hörs en röst långt bort:

– Alla måste lämna området nu.

Ett fotografi från händelsen visar en man med blodiga ben som bärs iväg. Det tycks vara samma man som fallit till marken i samband med skjutningen mot demonstranterna, konstaterar CNN.

Livsmedelsbutiker

En av videofilmerna som togs innan skjutningen visar hur demonstranterna tågar mot den ryska truppen som satt upp ett läger utanför några livsmedelsbutiker.

Planerarr skräckregim

USA:s underrättelsetjänst har redan tidigare gått ut med uppgifter om att Ryssland avser att skapa en skräckregim i Ukraina där fredliga demonstranter kommer att attackeras – vilket var precis vad som skedde i videofilmen.

HBTQ-personer

Samma underrättelseuppgifter gör gällande att ryssarna kommer att leta rätt på politiker, HBTQ-personer, religiösa företrädare och olika sorters aktivister som finns på dödslistor.

Avrättningar och tortyr

Avrättningar och tortyr väntar enligt rapporterna som lämnats över till FN.

USA:s underrättelseuppgifter har så här långt inför och under diktaturen Rysslands brutala anfallskrig mot demokratin Ukraina visat sig stämma mycket väl in.

Foto: Telegram

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: ”11 kronor helt uppåt väggarna” – bråk om euro i Sverige

2025 12 01

En rad experter vill införa euro i Sverige.

I professor Lars Calmfors nya rapport ”Dags för euron?” uttalar sig 14 olika experter om ett eventuellt svenskt eurointräde.

Calmfors själv har ändrat sig i frågan och är numera för att införa euro.

Han får medhåll från tidigare riksbankschefen Stefan Ingves.

Men den föreslagna växelkursen väcker reaktioner.

”Anslutningskurs på 11 kronor”

Stefan Ingves menar att Sverige kan gå med i euron till en anslutningskurs på 11 kronor, rapporterar DI.

– Om vi går med i dag är en kurs på 11 kronor per euro lämplig. Den ska sedan hållas under två år med ett spann på 2,25 procent upp eller ned, säger Stefan Ingves, enligt tidningen.

Men uttalandet väcker reaktioner.

SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är starkt kritisk till den växelkurs som Ingves ser som rimlig.

– Känns helt uppåt väggarna fel att kronan bör få anslutningskurs mot euron på 11 kronor vid ett ev. framtida eurobeslut!, skriver Bergqvist på X.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa - "Har inget att säga till om"

”Förefaller heltokig”

Bergqvist medger att han inte har fördjupat sig i Ingves argumentation.

Men han tycker ändå att den föreslagna anslutningskursen verkar ”heltokig”.

– Erkänner: har inte läst Stefan Ingves bevekelsegrunder för denna slutsats (enbart Di-artikel) men nivån förefaller heltokig utifrån en fundamental analys, skriver Robert Bergqvist i inlägget.

En euro kostar idag 10,98 kronor.

Rapporten ”Dags för euron?” är finansierad av Stiftelsen Fritt Näringsliv, och har 14 medförfattare med professor Lars Calmfors i spetsen.

Alla delförfattare är dock inte för en svensk euroanslutning.

Exempelvis anser ekonomiprofessor Karl Walentin att fördelarna med en självständig Riksbank och en egen valuta överväger.

”Skydda kronan i grundlagen”

På senare tid har det höjts flera röster för att Sverige bör införa euron som valuta.

Samtidigt är det också många som säger nej.

I somras argumenterade SD-företrädarna Oscar Sjöstedt, Michael Rubbestad och Fredrik Lindahl för att kronan rent av bör skyddas i grundlagen.

– Ett svenskt skifte från kronan till euron vore ett historiskt misstag, som riskerar att kosta ekonomiskt självbestämmande. Därför bör kronan skyddas i grundlagen, skrev SD-topparna i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


7 oktober 2025

JUST NU: Mardrömsuppgifter för Trump-administrationen

2025 12 01

Ukrainakriget ser ut att kunna bli mycket tufft att lösa för Trump.

Trump-administrationen har som bekant sedan Donald Trump installerades försökt få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Det har ännu inte resulterat i några konkreta framgångar – men de senaste veckorna har positiva signaler kommit från både USA och Ukraina.

Samtidigt kommer nya uppgifter på måndagseftermiddagen som pekar på att Ukrainakriget kan bli mycket tufft för Trump-administrationen att lösa.

Mardrömsuppgifter

Vladimir Putin har ställt som krav att Ukraina ska dra sig tillbaka från Donbass-regionen.

Men på måndagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina vägrar göra det.

Vid fredssamtal i Florida gjorde den ukrainska sidan det tydligt för amerikanerna att “diskussionen om territorier måste börja från den nuvarande kontaktlinjen”, uppger RBC Ukraine.

“Vad ska vi göra då?”

Så här låter det från en källa med insyn i samtalen:

– Viljan att lyssna på våra argument från amerikanernas sida finns där. En annan fråga är att de ständigt säger: "Okej, ni kanske har 100 procent rätt, men det finns en annan sida, och den kräver det här och det här. Vi som medlare måste se till att ni når ett fredsavtal. Ni kan förklara er ståndpunkt hur logiskt ni vill, men om den andra sidan säger "nej" – vad ska vi göra då"?

Vladimir Putin har flera gånger gjort det tydligt att han kräver att ukrainarna drar sig tillbaka från Donbass, och uppgifterna om att Ukraina vägrar göra det väntas försvåra fredsprocessen.

Läs mer: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Inte bara få slut på kriget

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppgav under gårdagen att den USA-föreslagna fredsplanen inte bara handlar om att avsluta kriget.

Den syftar enligt honom även till att säkerställa Ukrainas oberoende, suveränitet och ekonomiska utveckling, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Mycket arbete kvar”

ISW förklarar.

– Rubio uppgav att fredsplanen inte bara måste avsluta kriget, utan också säkra Ukrainas framtid och ”långsiktiga välstånd”, uppger tankesmedjan.

– Rubio sade att det amerikansk-ukrainska mötet var ”mycket produktivt” och uttryckte optimism angående framstegen i fredsförhandlingarna, men sade att det fortfarande återstår ”mycket arbete att göra”.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen