3dec2025

DEKLARATIONEN 2025: Då kommer skatteåterbäringen

2025 03 04

Från och med i dag, den 3 mars, skickas deklarationen ut till de som har en digital brevlåda.

Senast 7 mars dimper deklarationen ned i brevlådan.

I år är det nära 8,4 miljoner deklarationer som skickas ut och de allra flesta får den digitalt, uppger Skatteverket.

Totalt är det 8 394 016 personer som får en deklaration digitalt eller på papper i år.

Pappersdeklarationerna tar längre tid att trycka. De postas mellan den 17 mars och 15 april.

– Men även den som får sin deklaration på papper kan med sin e-legitimation logga in från den 7 mars och ta del av sin förifyllda deklaration digitalt, på Mina Sidor på skatteverket.se, säger Emelie Köhn, deklarationsexpert på Skatteverket.

Då kommer pengarna

Skatteverkets deklarationstjänst öppnar den 18 mars. Den som vill deklarerar kan således göra det från och med nämnda datum.

Den som inte behöver göra några ändringar eller tillägg får ett snabbt slutskattebesked.

Om de förifyllda uppgifterna godkänns senast 2 april kan den eventuella skatteåterbäringen komma redan samma månad.

– Det är viktigt att kontrollera att uppgifterna i deklarationen stämmer innan du godkänner den. Kontrollera om du har rätt till avdrag och om du behöver lämna in någon bilaga. Om du ändrar eller gör tillägg i deklarationen kommer ditt slutskattebesked och eventuell skatteåterbäring i juni, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket.

Besked om eventuell kvarskatt och när den ska betalas framgår även av slutskattebeskedet.

Här är alla viktiga datum

Viktiga datum för deklarationen 2025:

- 3-7 mars Deklarationen skickas till digitala brevlådor

- 17 mars-15 april Pappersdeklarationen skickas ut

- 18 mars Deklarationstjänsten öppnar

- 2 april Senaste dagen att godkänna för att få pengar i april

- 8-11 april Skatteåterbäring för dem som får pengar i april

- 2 maj Sista dag att deklarera

- 14 juli Sista dag att betala kvarskatt för den som får sitt slutskattebesked i april.

- 12 september Sista dag att betala kvarskatt för den som får sitt slutskattebesked i juni. Eget datum kommer att framgå på slutskattebeskedet

Källa: Skatteverket 

Foto: Fialotta Bratt, Skatteverket

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen