27 mars 2026

De tjänar stora pengar – på sin bostad

2024 08 10

Att tjäna pengar på bostadsbristen har blivit allt vanligare.

I Sverige råder det brist på bostäder i många kommuner.

Samtidigt finns det också många som tjänar mycket pengar på att hyra ut sin bostad.

I vissa kommuner kan man tjäna extra mycket, visar en kartläggning från DN.

Här tjänar de mest

Kartläggningen är baserad på uppgifter från Skatteverket angående överskott vid uthyrning av privatbostad, rapporterar tidningen.

I vissa kommuner finns det särskilt stora möjligheter för privatpersoner att hyra ut.

Det gäller bland annat kommuner i norra Sverige, där det sker en stor industriomställning som innebär att många nya löntagare behöver en bostad.

Gällivare är den kommun som toppar listan på överskott vid uthyrning, enligt tidningen.

Där noteras ett genomsnittligt överskottsbelopp på 67 415 kronor.

Tvåa på listan ligger Danderyd.

Mycket uthyrning i Norrland

Det är dock många norrländska kommuner där det genomsnittliga överskottsbeloppet för uthyrning av privatbostad är högt jämfört med resten av landet.

Förutom Gällivare så handlar det bland annat om Kiruna, Haparanda och Skellefteå, enligt tidningens genomgång.

– Jag förstår att man hugger på det om man ser en öppning i marknaden men det är olyckligt att det har blivit såhär. Det är långt ifrån bra, säger Henrik Ölvebo (MP), kommunalråd i Gällivare, till tidningen.

Det handlar inte bara om lägenheter som hyrs ut i andra hand, utan också om villor.

Utvecklingen mot mer andrahandsuthyrning kan få negativa konsekvenser för bostadsmarknaden och för samhället, menar många.

Unga vuxna vill hyra ut

Samtidigt är det alltså många som ser sin chans att tjäna en slant på sin bostad.

En undersökning som Skandiamäklarna har gjort visar att unga vuxna är särskilt intresserade av att hyra ut, inte minst på grund av inflation och höga räntor, rapporterar Fastighetssverige.

I en undersökningen uppger två av fem i åldern 18-29 år att de har hyrt ut hela eller delar av sin bostad det senaste året, enligt tidningen. Bland befolkningen i stort är motsvarande siffra 14 procent.

Foto: Zana Lee

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen